Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Hukuk Ne Der? Halk Ne SÖyler?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2008, 11:59   #1
Durdu GÜNEŞ

Varsayılan Hukuk Ne Der? Halk Ne SÖyler?

HUKUK NE DER HALK NE SÖYLER
Av. Durdu GÜNEŞ

YARGITAY 'CİMRİLİK'İ BOŞANMA NEDENİ OLARAK KABUL ETTİ

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 'aşırı tasarruflu' davranmayı boşanma nedeni saydı. Yargıtay, açılan boşanma davasında kocasının; elektrik sarfiyatı oluyor diye kendisine karanlıkta oturmaya zorladığını, çöp kutusunu sürekli kontrol ederek çöpe atılanları kontrol ettiğini, yapılan harcamaları günlük olarak not ettiğini ve meyvenin kabuklarını kalın soyup israf ediyorsun diye kendisini suçladığını belirten kadının açtığı boşanma davasının kabul edilmesi gerektiğini belirtti.
-Gazetelerden-

Yargıtay’ın bu kararını halka sorduk. Yorumlarını aldık. Bakın ne söylediler:

Kelleyi hesap eden paçayı yiyemez kardeşim. Böyle tipler gusül suyunu düşünüp yatağa da girmezler.
** **
Hiçbir kadının cimri bir adamı sevmeyeceği evrensel bir gerçektir. Mahkeme adalete de âdete de uygun bir karar vermiş.
** **
Baki bir şiirinde “Güzeller mihriban olmaz dimek yanlışdur ey Baki/
Olur vallahi billahi yeter ki yalvarı görsünler.” demiş. Yani Ey Baki! Güzeller acımaz, şefkat göstermez, sevmez demek yanlıştır; vallahi billâhi gösterirler hele yalvarı yani parayı görsünler. Cimri adam, biraz divan edebiyatı bilse idi evliliğini kurtarabilirdi.

** **
Seveceksen elini açacaksın. Elini kapadın mı işte böyle kavga başlar. Aşk cimrilikle yaşamaz ki.
** **
Cimrinin kesesinden parası giderken sanki damarından kanı gider. Adam da kurtulmuş kadın da. Adam parasının üstünde kuluçkaya yatsın da rahat uyusun.
** **
Paranın kulu olan evinin efendisi olamaz.
** **
Cimri insan acıkacağım diye tuvalete gitmeye bile korkar. Mahkeme isabetli karar vermiş.
** **
Cimri insan domuza benzer. Ancak öldükten sonra yararlanabilirsin. Cimri insan yaşarken sevindirmez ölünce sevindirir. Ben bunu bilir bunu söylerim.
** **
Cimri insanı Allah sevmez, peygamber sevmez niye kadın sevsin ki. Sevginin olmadığı yerde de evlilik olmaz.
** **
Cimrinin dostu olmaz, bırakında karısı da olmasın. Mahkemenin kararı çok isabetli
** **
Cimri adam ruhen yoksun adamdır. Evlilik böylelerine fazla gelir. Mahkeme fazlalığı tespit etmiş.
** **
Böyle cimri adamları ateşe atsan duman vermez. Bunlarla evlilikte de bir hayır gelmez. Hakim doğru düşünmüş.

FIKRALAR
Hâkim karısından boşanma isteğinde bulunan adama sorar.
—Niçin boşanmak istiyorsun?
—Hanım fazla elektrik sarfiyatı yapıyor, hâkim bey
Hâkim şaşırır sonra;
—Ya senin karın elektrikle mi çalışıyor? Bir de pil denesen.

** **
Hâkim karısından boşanma isteğinde bulunan adama sorar.
—Hâkim bey karım bıçakla patates soyarken kalın soyuyor.
Hâkim, adamın kızgınlığına bakıp konuşur.
—Ya öyle suçluyorsun ki sanki patates değil de banka soyuyor.
** **
Hâkim karısından boşanmak isteyen adama sorar.
—Neden boşanmak istiyorsun?
—Çöpe fazla eşya atıyor hâkim bey.
Hâkim kızar:
—Ne yani bir kısmını pencereden sokağa mı atsın!
** **
Hâkim karısından boşanmak isteyen adama sorar
—Hâkim bey hanım çok harcama yapıyor. Bekârken hep ticaret hukukunu okurdum. Şimdi hep icra iflas hukukunu okuyorum.
Hâkim biraz düşünür, sonra;
—Bu çok doğal. Eğer hanım fazla harcama yapmasaydı, ruh sağlığı yerinde mi diye adli tıbba gönderirdim

Old 27-04-2010, 16:53   #2
Durdu GÜNEŞ

HUKUK NE DER HALK NE SÖYLER
Gülmesi Yasaklanan Adam
Dünyada ilk kez bir adamın mahkeme kararıyla gülmesi yasaklandı. Almanya'da en büyük zevklerinden birinin 'gülmek' olduğunu söyleyen 54 yaşındaki Joachim B. sesli bir şekilde gülüp tatmin olabilmek için her gün düzenli olarak parka gidince burada sabah sporu yapan insanları rahatsız etti. Bunun üzerine hakkında dava açılan Joachim mahkum oldu. Yüksek sesle kahkaha atmanın insanları rahatsız ettiğine karar veren mahkeme Joachim'in gülmesini yasakladı ve yasağa karşı gelmesi durumunda 5 bin Euro para veya 6 ay hapis cezasına çarptırılacağını belirtti. Joachim ise, "Yaptığım tek şey gülmekti. Bu sağlıklı ve dostane bir hareket. Kendimi iyi hissediyordum. Benim için nefes almak, yemek ve içmek gibiydi" diye konuştu “ Gazetelerden
Gülmenin yasaklanması üzerine bizde SOVAT’a (sokaktaki vatandaş) sorduk. Aldığımız cevaplar.
-Doktorlar gülmek ilaçtır diyor hâkimler yasaklıyor ne biçim iş bu.
** **
-Kahkahaya gümrük ve vergi yok derler ama yasak koyduktan sonra ne işe yarar.
** **
- Moliere, “insan güldüğü kadar insandır.” der. İnsan gülmezse insanlıktan çıkar.
** **
-Gülmenin iki insan arasındaki mesafeyi azalttığını sanıyorduk meğerse bazen açıyormuş.
** **
-Gülmek güven verir, iletişim sağlar, dosta hediyedir, tedavi etkisi var. Muhtemelen mahkeme bilirkişi raporu almadan karar vermiştir.
** **
-Gülmek masrafsız bir iştir onun için tam fakir işi yasaklanması kötü olmuş.
** **
-“Mevla’m gül diyerek iki göz vermiş” göze yasak olur mu? Var mı böyle bir şey?
** **
-Demek ki “bu gün çok güldüm başıma bir iş gelecek” sözü boşuna değil. Adam gülmüş başı belaya girmiş.
** **
-Suç olsa bile ben gülerim arkadaş. Bu saçmalıklarla güldürmeyin beni
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi