Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hukuk davasında sahtecilik iddiası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2012, 13:57   #1
netya

Varsayılan Hukuk davasında sahtecilik iddiası

Sayın meslektaşlarım herkese merhaba.

Özetle,
Tarafımında davalı olduğu bir alacak davasında borç doğurucu bir resmi bir evrak altında(dernek karar defteri) imzam bulunması nedeniyle dava aleyhime kabul edildi.
Ancak safahatta imza inkarında bulunmuş olmama rağmen imza incelemesi yapılmadı. Karar yazıldı ve tek gerekçe bu imzam olduğu iddia edilen evrak.
Bu arada karardan sonra iligli kişileri resmi evrakta sahtecilikten şikayet ettim.
Şimdi kararı temyizini hazırlıyorum, ve sahtecilik iddiamız mahkemece incelenmedi diyorum, ancak
“6100 S.lı Hukuk Muhakemeleri Kanunu MADDE 208
(1) Taraflardan biri, kendisi tarafından düzenlendiği iddia edilen bir belgedeki yazı veya imzayı inkâr etmek isterse, sahtelik iddiasında bulunmalıdır; aksi hâlde belge, aleyhine delil olarak kullanılır.

(2) Bir belgenin sahteliği iddia edildiğinde, belgenin mahkemeye verildiği tarih yazılıp mühürlenerek, saklanması için mahkemece gerekli tedbirler alınır.

(3) Bir belgenin sahteliğini iddia eden kimse, bunu aynı mahkemede ön sorun şeklinde ileri sürebileceği gibi, bu konuda ayrı bir dava da açabilir.

(4) Resmî bir senetteki yazı veya imzayı inkâr eden tarafın bu iddiası, ancak ilgili evraka resmiyet kazandıran kişiyi de taraf göstererek açacağı ayrı bir davada incelenip karara bağlanabilir. Asıl davaya bakan hâkim, gerekirse bu konuda imza veya yazıyı inkâr eden tarafa, dava açması için iki haftalık kesin bir süre verir.”

Demekte.
Biz safahatta sahtecilikle iligili ayrı bir hukuk davası açmadık şikayeti de yeni yaptık, ancak hakim de kendisi inceleme yaptırmadığı gibi tarafımıza kanunda öngörülen 2 haftalık süreyi vermedi.
Bu durumda temyiz dilekçemde, yapmış olduğum şikayeti belirtmek dışında sizce bu konuda gerekli incelemeyi yapmadığı için yerel mahkemeyi suçlamalı mıyım?,
ayrıca dava safahatında sahtecilikle ilgili herhangi bir girişimde bulunmadığım için bu belge aleyhime kullanılabilir durumda mıdır?
Teşekkür ederim
Saygılarımla..
Old 05-09-2012, 14:24   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Safahat derken ön incelemeye kadar olan sürede mi bu sahtelik iddiasında mı bulundunuz ya da iddia veya savunmanın değiştirilmesi yasağına tabi olarak mı ileri sürüldü(HMK m.141),mahkemenin göz önüne almaması sebebi nedir?
Old 05-09-2012, 14:54   #3
netya

Sayın meslektaşım,
Safahat derken karar aşamasına kadar olan süreci kastettim.
imzam olduğu iddia edilen belge sonradan ibraz edildi, ve edildiği anda imza inkarında bulundum, böyle bir şeyi tahmin ettiğim için "bu işlemle ilgili hiç bir karar altında imzam yoktur vs" diyerek davaya cevap dilekçemden itibaren genel ifadeyle imza inkarında bulunmuştum zaten.
Sahtecilikle ilgili şikayeti, karar yazıldıktan sonra yaptım, sıkıntı bu, yani bu evrağı görür görmez ayrı bir dava veya şikayet gibi işlemim olmadı.
Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi