Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK'da İstinaf Başvurusu ve Cevap Konusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2020, 14:21   #1
dermez

Varsayılan CMK'da İstinaf Başvurusu ve Cevap Konusu

Merhaba,

Hukukçu meslektaşlarım ceza yargılamalarında verilen hükmün istinaf edilmesi hususunda kafama takılan birkaç hususu sizlere sormak istiyorum.
Öncelikle CMK 272 ve 277 uyarınca;

Kanun Maddeleri:
CMK Madde 272

İlk derece mahkemelerinden verilen hükümlere karşı istinaf yoluna başvurulabilir,
... (istinaf edilebilen kararlar)
Bu suretle verilen hükümler tekerrüre esas olmaz.

CMK Madde 277

(1) 276 ncı maddeye göre hükmü veren mahkemece reddedilmeyen istinaf dilekçesi veya beyana ilişkin tutanağın bir örneği karşı tarafa tebliğ olunur. Karşı taraf, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yazılı olarak cevabını verebilir.
...

CMK'da hükme alındığı üzere taraflar hükmün tefhimi veya yokluğunda açıklanması durumunda kararın tebliğinden itibaren 7 gün içinde istinafa başvurabilir. Bununla beraber taraflardan birinin istinaf yoluna başvurması durumunda diğer tarafın CMK 277 uyarınca 7 gün içinde cevap verme hakkı da var.

Peki taraflardan birinin istinafa başvurması ve diğer tarafa da gerekçeli karar ile bu istinaf başvurusunun tebliğ edilmesi durumunda tebliğ alan tarafın cevap dilekçesi şeklinde değil direk "istinaf yoluna başvuru" şeklinde başvuru yapması durumunda durum ne olacaktır? Bu dilekçe ilk başvuran tarafın istinaf dilekçesine cevap dilekçesi olarak mı yorumlanacaktır, yoksa kendi başına bir istinaf başvurusu olarak mı yorumlanacaktır?

Karşı tarafın istinaf dilekçesi ilk istinaf yoluna başvuran tarafa tebliğ edildiğinde ilk başvuran tarafın cevap verme hakkı olur mu, yoksa halihazırda istinaf başvurusunda bulunulduğundan cevap verme hakkı yok mudur?

Eğer ki cevap verme hakkı var ise, bu durumda silahların eşitliği ilkesi uyarınca karşı taraf da ilk istinaf başvurusunu tebliğ aldığında hem cevap dilekçesi verip hem de bir daha istinaf yoluna başvuru şeklinde dilekçe verebilir mi?

Eğer ki iki tarafında hem istinaf etme hakkı hem de karşı tarafın istinafına cevap verme hakkı olduğunu kabul edersek 4 adet dilekçe oluyor, eğer karşı tarafın istinaf başvurusunu cevap dilekçesi olarak yorumlarsak 2 adet dilekçe oluyor.

Benim kanaatim karşı tarafça verilen istinaf dilekçesinin cevap dilekçesi olarak yorumlanması olup 2 dilekçe ile istinaf yoluna başvurunun sınırlanması yönünde. Ama diğer olasılıklar da o kadar mantıksız gelmediği için belki de göremediğim basit bir husus olduğundan dolayı sizlere sormak istedim.

Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Old 01-01-2021, 20:33   #2
Av. Cansel Kar

Sayın meslektaşım ben her zaman hem cevap dilekçesi hem de kendi istinaf başvuru dilekçemi gönderdim. Bu hususta henüz kısıtlama olduğuna dair bir dönüt almadım. Fakat henüz yeni avukat olduğum için tecrübe edememiş olma ihtimalim de yüksek. Bu sebeple araştırma yaparak tekrardan dönüş yapacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi