Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir Polis Adayının Yetlikilere Seslenişi!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-05-2008, 19:38   #1
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Bir Polis Adayının Yetlikilere Seslenişi!

Bu konuyu kendi hukuk forumumda da açtım;fakat türkhukuksitesinin daha büyük ve daha çok ziyaretçisi olduğunu düşünerek hiç olmazsa, daha fazla meslektaşımız tarafından önemseneceğini bildiğim için burada konuyu açmayı uygun gördüm.Ancak, kendisi çok fazla isim vermiş bu yüzden ne isim ne de yer belirtmek istemiyorum.Sonuçta burası bir hukuk forumu bu iletiyi bize özel olarak gönderen şahsın haklı olup olmadığını bilemiyoruz.Sizinde bu konu hakkında görüşleriniz varsa bekliyorum değerli THS üyeleri...

K................ Yetkililere Sesleniş

Emniyet Genel Müdürlüğünün 5.dönem polis meslek eğitim merkezi öğrenci adaylığına başvuru yaptıktan sonra sınavla birlikte asil aday 17 eylül 2007 tarihinde …………….’de bulunan …………………….. polis meslek eğitim merkezinde öğrenime basladığını belirtiyor. K………………. yazısının devamında başarılı bir grafik çizmesine rağmen kendisinin ne tür haksızlıklarla meslekten alıkonulduğuna değiniyor. İşte bir polis adayının açıklamaları...
Emniyet genel müdürlüğünün açtığı 5.dönem polis meslek eğitim merkezi öğrenci adaylığına başvurdum.Yapılan sınavlar neticesinde asil aday olarak yerleştirmem yapıldı,akabinde gerekli sağlık raporunu aldım ve ilgili işlemler tamamlandıktan sonra 17 eylül 2007 tarihinde ………………’de bulunan …………………. polis meslek eğitim merkezinde öğrenime basladım .6 aylık eğitim süresince herhangi bir disipline aykırı tutumum olmadı.İlk dönem sonu itibariyle 1000 küsur öğrenci arasında … başarı sırasına ulaştım.Amacım ilk 10 öğrenci arasına girmek ve derece yapabilmekti.Buna rağmen silah ve savunma adlı derslerden çok yüksek notlar aldığım halde bu derslerin öğretim görevlileri keyfi tutumları nedeniyle beni sözlü uygulamalardan bıraktılar ve mesleğimi elimden aldılar.
Bana yapılan bu haksızlığı ''biz 2 yıllık polis meslek yüksek okullarının mevzuatını biliyoruz,yeni açılan ve üniversite mezunlarının alındığı polis meslek eğitim merkezlerinin yönetmeliklerinden habersizdik'' diyerek alaycı bir dille ifade ettiler.Benim babam memur emeklisi.Binbir zahmetle beni okutmak için mücadele etti.Mevcut durumdan dolayı ciddi olarak mağdur edildim.Mağduriyetimin giderilerek çok sevdiğim polislik mesleğine geri dönmek istiyorum.
AÇIKLAMA :
Silah dersinin vizesinden 80 yada 85 aldım.( silah dersinin sözlü uygulaması ve silah sökülüp takılması yapıldı Sınavı Başkomiser ……………………….. yaptı)
silah dersinin atış uygulamaları bölümünden -yani atıştan 95 notunu aldım.
silah dersinin iki aşamalı sözlüsünün ilkinden bir + notunu aldım.
dersin ikinci aşamasında silahı söküp taktıgımı o esnada odada bulunan sınıf komiserim Başkomiser ………………….. ve diğer öğrenciler gördü.
fakat buna rağmen ders hocası ……………………. kötü niyeti ve yaptıgı kapris yüzünden geçmeyi fazlasıyla hak ettiğim ve bu kayıtlarda mevcut oldugu halde
bütünleme sınavına bırakılarak bana haksızlık yapıldı.
bütünlemedede sultan …………………….. en yakın arkadası olan ……….. başkomiser benı odada tek basına sözlü sınavına alarak ek bütünleme sınavına kalmama neden oldu.
( bu notlar kayıtlarda mevcuttur. atış çizelgesinde atıştan an son 95 notunu aldığım ve geçme notunun 60 olduğu hesaba katıldığında mağduriyetım dikkate değerdir.
savunma dersinin teorık olan vizesınde 75 notunu aldığım kayıtlarda mevcuttur. final sınavında 60 notunu almam dersi geçmem için yeterliyken ders hocası ………………………….'ın (……………………………………. müdürü) art niyeti yüzünden 50 notunu aldım. Beni bütünleme sınavına bırakarak adaletsizlik yapan bu şahıs bütünleme sınavındada 55 gibi ufak bir puan farkıyla okuldan uzaklaştırılmama neden olmus, akabinde bu dersten 1000 küsur öğrencinin geçtiğini ifade ederek art niyetini gözler önüne sermiştir.
pomemde 1.donem sonu itibariyle 1000 küsur öğrenci arasında başarı sırası olarak …..sırada bulunmam okulun başarı sıralamalarında mevcuttur. İkinci dönem itibariyle ilk 10 öğrenci arasına girip okulda derece yapma düşüncesiyle çok çalıştıgım halde diğer tüm derslerde oldukça yüksek notlar aldıgım kayıtlarda göründüğü gibi bu iki dersten dolayı istikbalimin haksız yere karatılması ders hocalarının art niyeti nedeniyledir.
tüm bu notlar haklılığımı ispatlarken …………………….'ın pomem yönetmeliğinden habersiz olduklarını ,lise mezunlarının alındığı iki yıllık polis okullarının yönetmeliklerini bildiklerini söylemeleri ve bunu okulun eğitim şube müdürü nün de teyit etmesi bana oldukça haksız bir komplo kurulduğunun en açık delilidir.
6 aylık eğitim boyunca hiçbir disiplin cezası almadım.bu kayıtlarda mevcuttur. Derece yapacak kadar başarılı bir öğrenci olduğum okulun başarı sıralamaları incelendiğinde görünecektir. Bana yapılan mevcut haksızlık tüm detaylarıyla ortadadır. Buna rağmen yönetmeliği bilmediklerini iddia eden şahısların şimdide yönetmeliğin arkasına sığınması ve böyle bir işlemi tesis ettiğini söylemesi vahim bir aldatmacanın ürünüdür.
………….. ………. günü atanma kuraları çekildiği gün yapılan anonsla idarece çağrıldım ve bana okuldan ilişiğimin kesildiği ve polis üniformamın teslim edilmesi istendi. Arkadaşlarım bu esnada kuralarını çekip atanma sevincini doyasıya yaşıyorlardı. Bana yapılan bu haksızlığı kelimelerle ifade etmem mümkün değildir. Kişilik haklarım rencide edildi ve okul arkadaşlarım arasında mahcup duruma düştüm. Ben bu uygulamayı hak etmemiştim.Tamamen keyfi olarak ve eğitim işleri şube ……………………………………………………. in mevzuatı bilmemesi yüzünden okuldan ilişiğim kesildi. Oysa mademki bu yetkili mevcut mevzuattan habersizdir, ne diye bizi yönlerdirdi ve hakkımızda işlem tesis etti ?
Burda apaçık bir haksızlık mevcuttur.
Gerçek durum bu minvaldedir. Başarısızlıktan dolayı ilişiğimin kesilmesi savı tamamen bu yetkilinin kendini kurtarması için icat ettiği bir bahanedir. Asıl neden budur. Bana yazık değil mi ? Esas yetkililerin bu kişi hakkında vazifesinin bilincinde olmadığı gerekçesi ile soruşturma açmaları gerekirdi, fakat bu yapılmadı, daha kolay yol seçilerek bir öğrenci olarak ben kurban edildim. İstikbalim karartıldı, hem de boşu boşuna, acaba bunun hesabını kim verecek?
Hatta sınıf komiserimde benim bu olayda göz göre göre mağdur edildiğimi, oysa kendisinin benim hakkımda hep olumlu rapor verdiğini ve yasal yollara başvurmamı tavsiye etmiştir.
Şimdi siz değerli yetkililere sesleniyorum : Sizin de evladınız yok mu, sizin çocuğunuza aynı şey yapılsaydı tepkiniz ne olurdu?
Old 12-05-2008, 22:30   #2
Av.Barış

Sayın adelkan,
Ne yazıktır ki haksızlık denilen olgu hayatın her anında her yerde her meslekte karşımıza çıkmaktadır.
Yazınızı okurken gerçektende sizin için üzüldüğümü belirtmek durumundayım.Aslinda üzülmesi gereken size haksızlık yapan kişilerdir.
MAlesef kamu hizmetlerine girişte liyakat sistemi keyfi uygulamalar ile ortadan kalkmıştır.Bunun örneklerini diğer meslek kollarında da görmekteyiz.
Hakimlik sınavını en iyi şekilde geçirmiş olan hatta dereceye girmiş olan adaylar anlaşılamayan ve kimsenin de bilemeyceği nedenler ile elenmektedir.
Ben sizin yerinizde olsam vakit kaybetmeden yargı yoluna başvururdum.Unutmayalım ki ancak tarafsız ve bağımsız idari yargı organı sizi bu durumdan kurtarabilir.
Old 13-05-2008, 02:32   #3
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Teşekkür ediyorum...

Av. Barış Bey, ilginiz için size teşekkürlerimi sunmak istiyorum.Ancak, anlaşılmayan bir nokta olmuş galiba onu düzeltmek istiyorum.Mağdur olan ben değil; bize özel mesajı gönderen kişi.Sesini herkese duyurmak istemiş; adelkan_55 ismi altında ben sadece elçi gibi oldum.Ve THS'de yayınlamanın güzel bir düşünce olacağını düşündüm.Bu arada benim dışımda yazılanlar için tekrar teşekkür ediyorum
Old 13-05-2008, 21:43   #4
duyurucu1

Varsayılan Olay idari yargıya götürülmeli

Sevgili Adelkan 55 aracılığı ile sesini duyurmak isteyen duyurucu,

Bazı sınavlarda mülakat adı altında yapılan eleme maalesef adil değil.Yöneticilere eleme olanağı yaratıyor.

Sizin de ,geleceğimi kararttılar dediğiniz yöneticiler benim tahminime göre sizi yönetmeliği bilmeyişleri nedeniyle elemediler.

Siz durumunuz başarılı ve mezun olmaya yetecek iken okuldan atıldınız.Neden?Bu bazı yöneticilerin yönetmeliği bilmeyişleri nedeniyle olamaz.Yönetici yönetmeliği bilir.

Sizin sabıkanız var mı?"Yok " diyeceksiniz.Ve doğal olarak sabıkanız olmadığı için okulu bitirmeniz gerekirdi.Ama bir de yasal olmamasına karşın emniyet araştırması denilen bir olgu var.Bu araştırma yasal değil.Emniyetin tuttuğu kayıtlarda şahsın ismi geçiyor mu?O sorgulanıyor.Ceza almasa dahi hakkında dava açılmış mı?Açılmışsa isnat edilen suç nedir?Kendisinin emniyet soruşturması temiz olsa bile acaba babasının ,kardeşinin vs yakın hısımlarının emniyet ile bir dirsek teması olmuş mu?Emniyetin kapısından şüpheli olarak girmiş mi?Bu soruşturmada yargılanıp beraat etmek önemli değil.Hiç yargılanmamakta önemli değil.Sadece emniyet senin yada yakının hakkında tutanak düzenlemiş mi? bu gibi soruşturma notları maalesef mülakatı yapanlara ulaştırılıyor.Yada dosyanın bir kenarına ekleniyor.O zaman mülakatı yapanda bir kanaat oluşuyor."Bu adam bize yaramaz!"

Burada suç mülakatı yapanlarda yada yöneticilerde değil.Mülakat sistemi otomatik olarak böyle bir sonucu doğuruyor.

Yine mülakat sistemi otomatik olarak,"torpil" denilen adam kayırma,adam kollama olgusunu oluşturuyor.

Sizin olayınızda bunlar var mı yok mu?Bilinmez.Çünkü her şey kapalı kapılar ardında ,dosyalara iliştirilen bilgi sorma kağıtları ile oluşuyor.

Bunu öyle gazetelerin sansayonel bir şekilde yazdığı gibi derin devlet falan da yapmıyor.Sadece mülakat sistemi,emniyet gibi,ordu ,hakimlik,savcılık gibi hassas ve güvenlikle ilgili yapılanmalara sızmaları önlemek amacıyla yapılan ve yasal olmayan bir uygulama.

Sistem böyle mi olmalı?Bana göre hayır.Sistem böyle olmamalı.Sistem kendisinin nasıl olduğunu,olması gerektiğini Anayasada ve diğer yasalarda tanımlamış.Herşeyin yasal ve şeffaf olması gerek.Her şeyin standart olması gerek.

Bir öğrencinin okuldan atılması da mümkündür ve hatta eğer disiplin soruşturması sonucu atılması gerekiyorsa atılır da.Ama ortada disiplin soruşturması yok,disiplin cezası yok uyduruk gerekçelerle ve yöneticini veya mülakatçının taktir yetkisini kullanarak öğrenciyi okuldan atması düşünülemez.

Eğer ortada yasal olmayan bir işlem varsa;bunun tek taraflı yorumlarla reklamının yapılması yerine idari yargının ellerine bırakmak daha doğru olacağı kanaatindeyim.İdari yargıya olayı götürmek için işlem tarihinden itibaren hak düşürücü süreyi kaçırmamak gerek.Kaldı ki zaten kaybedeceğinde bir şey kalmamış.İdari yargıya gitsen seni okuldan bir daha atacak değiller ya.

Sana geçmiş olsun diyorum.Ama karamsar olma. Polis olmak geleceğinin aydınlık olacağı anlamına gelmeyebilir.Polis olmamak da hayatının kararması demek değildir.Belki hayat sana başka sürprizler hazırlıyordur.Başka güzel günler hazırlıyordur.Olaya birazda iyimser bakmakta yarar var.

Selam ve sevgiyle kal
Old 14-05-2008, 08:15   #5
Av.Kamil Mercan

demekki polislerde mağdur olabiliyormuş.
hakkını vatandaşlar gibi adalette arasın...
Old 14-05-2008, 08:51   #6
Kartalkanat

Değerli arkadaşım, Duygularını , üzüntünü paylaşman gayet güzel , ama senin çözüm araman gereken yer idari yargıdır. Eğer sana haksızlık yapıldığını, yanlı tavır sergilendiğini düşünüyor ve bunu ispatlayabiliyorsan. Adı geçenler hakkın adli yargıya başvurman en akılcı yoldur.

özel hukuktan kaynaklanan tazminat taleplerini saklı tutmak kaydıyla ...

Yapılan bütün haksızlıklar bir gün adaletin duvarına çarpacaktır.

Sevgiler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04685712 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.