Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yolcuyu Unutan Otobüs Firmasına Manevi Tazminat - Görev

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-08-2010, 20:16   #1
M. Emre Bulut

Varsayılan Yolcuyu Unutan Otobüs Firmasına Manevi Tazminat - Görev

Herkese çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

Bilgilerinize başvurmak istediğim olay şu şekilde gelişiyor. Müvekkiller iki bayan ve gece tatil dönüşü bir otobüs firmasından şehirler arası yolculuk için bilet alıyorlar. Otobüse binme yeri olarak da otobüs güzergahında otoban kenarından binileceği firma şubesine belirtiliyor. Vakit geldiğinde otobüs gelmiyor, defaten firma (çok ünlü bir firma) aranıyor ha şimdi geldi ha şimdi gelicek derken saatler geçiyor fakat otobüs yok. Neticede gecenin o saatinde iki bayan otoban kenarında kamyon şöförlerinin vs. sözlü laf atmalarına maruz kalıyor saatlerce telefon görüşmesi yapıyor berbat bir gece geçiriyorlar. Bu haksız eylem neticesinde şirket şöförü cezalandırdığını belirtiyor fakat sadece sözlü beyan var.

Şimdi manevi tazminat davası açmayı düşünüyoruz. Benzer dava açmış meslektaşlarımdan tazminat konusunda nasıl bir netice alabileceğimizi ve görevli mahkemenin hangi mahkeme olduğu konusunda değerli fikirlerini rica ediyorum.
Old 12-08-2010, 09:37   #2
JACELYN

Sayın meslektaşım görevli mahkeme bence Tüketici Mahkemesidir. Manevi tazminat olarak ne kadar isteneceği meselesi ise tamamen bir tahmin olabilir. Bu konuda net birşey söylemek zor ancak çok fazla talep etmemek gerekir diye düşünüyorum. Türkiye uygulamasına bakınca aşırı bir manevi tazminat çıkmaz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar dileğimle
Old 12-08-2010, 09:39   #3
Av.Mehmet_Ali

Talep ettiğiniz manevi tazminat taşıma sözleşmesinin ihlal edilmesi ile ilgili olduğundan görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesidir.Talep yasal limitin altındaysa Sulh Hukuk Mahkemesi görevlidir.Tüketici Mahkemesi benzer bir durumda görevsizlik kararı verdi..
Old 12-08-2010, 10:16   #4
JACELYN

Sayın Av. Mehmet Ali bey, bir müvekkilin otobüs seyahati sırasında bavulları kaybolmuştu ve bunun üzerine açtığımız davayı tüketici mahkemesinde açıp sonuçlandırmıştık. Ben bu tecrübemiz nedeniyle bu olayda da tüketici mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum. Ancak farklı bir katkınız olursa ve paylaşırsanız sevinirim.
Old 12-08-2010, 10:34   #5
Av.Mehmet_Ali

Alıntı:
Yazan JACELYN
Sayın Av. Mehmet Ali bey, bir müvekkilin otobüs seyahati sırasında bavulları kaybolmuştu ve bunun üzerine açtığımız davayı tüketici mahkemesinde açıp sonuçlandırmıştık. Ben bu tecrübemiz nedeniyle bu olayda da tüketici mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum. Ancak farklı bir katkınız olursa ve paylaşırsanız sevinirim.

Olayı tespit ve ispat için ilgili yer otogar zabıta amirliğine şikayette bunulması gerek ispat bakımından...

Sayın JACELYN,
Aşağıdaki linkte bahsettiğim olayda dava Tüketici Mahkemesinde açıldı ve görevsizlik kararı verildi.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34689
Old 12-08-2010, 22:29   #6
M. Emre Bulut

Cevaplar için teşekkürler. İspat konusunda gecenin o saatinde saatlerce ilgili firma ile yapılan telefon konuşmasını kullanmak istiyorum ve yeterli olacağını düşünüyorum. Tazminatı ne kadar istemeliyim o konuda biraz tereddütlüyüm. Bizim ülkemizde maalesef bu tip olaylarda tatmin edici tazminat çıkmıyor. Yine de şansımızı denemekte fayda var.

Ama öncelikle bir ihtarname çekmeyi düşünüyorum belki işe yarayabilir Medya tepkisinden falan çekinebilirler. Benzer durumlarda tazminat kazanmış meslektaşlarımdan evvelki tecrübelerini rica ediyorum.
Old 13-08-2010, 13:09   #7
Av.Selim Balku

Görevli mahkeme hem tüketici, hem asliye ticaret nasıl olur demeyin oluyor,

aynı konuda tüketici mahkemesi kararları var, benim benzer davam miktara göre sulh hukuk mahkemesinde de karara çıkmıştır.

Sayın Bulut, bir otobüs otoban kenarından yolcu indiremez, bindiremez. Mevzuatı araştırmadım ancak böyle olması gerektiği kanaatindeyim...

Bu çerçevede olayı değerlendirmenizi tavsiye ederim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi