Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafikte taksirle adam yaralama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2011, 11:35   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Trafikte taksirle adam yaralama

Arkadaslar merhaba,
Oncelikle eger olursa ilk defa bir ceza davasi alip takibini yapacagim, o nedenle bu alanda bana yardimci olabilecek en azindan isik tutabilecek sekilde arkadaslar yardimci olursa memnun olurum.
Muvekkilim yonetimindeki araba ile bir kazaya karisiyor ve uzerinde 2 kisinin oldugu (arkada yolcu durumunda olanin kask takmadigi) bir motosiklete kavsak cikisinda carpiyor. Akabinde hemen ikisini de araca alarak hastaneye goturuyor ve hastaneden magdur olan 2 kisi ayni gun tek bir cizikleri dahi olmadan ayni gun taburcu oluyor. Daha sonradan bu kisiler muvekkilimden sikayetci olmuslar. Muvekkilime bugun itibariyle tebligat ulasmis. Ben ne yapacam diye soruyor. Ayni sekilde ben ne yapmaliyim diye sormak durumunda kaliyorum. Suresi icerisinde bir itiraz hakki oldugunu biliyorum bu durumda sadece. Savcinin iddianamesini de genel hatlari ile burada paylasma geregi duyuyorum ki konu hakkinda belki yonlendirebilir misiniz beni. Tesekkurler.
"Yukarida acik kimligi yazili olan suphelinin suc tarihinde sevk ve idaresindeki XX YY ZZZZ plaka sayili arac ile ...........sokak uzerinde seyir halindeyken ..........Bulvarinin kesistigi kavsakta karsiya gecis yapmak isterken yolda bulunan "DUR" trafik isaret levhasina uymamasi nedeni ile sikayetcilerden .....'nin oglu olan magdurun kullanmakta oldugu ZZ XX YYYY plaka sayili motorsiklete carptigi, kazada magdur ile onun motorsikletinde yolcu olarak bulunan sikayetci ......'nin basit tibbi mudahale ile iyilesebilecek derecede yaralandiklari, duzenlenen bilirkisi raporunda suphelinin kazada kavsaklarda gecis onceligine ve trafik isaret levhalarina uymama nedeni ile tamamen kusurlu oldugunun belirtildigi, bu sekilde suphelinin uzerine atili sucu isledigi belirtilen deliller sonucunda anlasilmis olmakla; Suphelinin yargilamasinin mahkemenizce yapilarak eylemine uyan yukarida belirtilen sevk maddeleri geregince (TCK 89/4, 53Mad.) cezalandirilmasina karar verilmesi kamu adina iddia ve talep olunur.
Isimleri, plakalari ve adresleri belirtmedim o nedenle harflerle ve noktalama isaretleri ile duzenledim; ancak iddianame bundan ibarettir. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Ilk defa boyle bir sorunla muvekkilimin bana gelmesi de ayri cabasi. Tesekkur ederim.
Old 27-07-2011, 12:35   #2
şahika

Sayın meslektaşım,
Öncelikle trafik kaza tutanakları ile bilirkişi raporunda müvekkilinizin kazadaki kusur durumuna bakmanızı tavsiye ederim. Sizin belirttiğiniz bilgilere göre kazada müvekkiliniz asli kusurlu görünüyor. Müvekkilinizin kazada kusur oranının daha az olduğuna ilişkin kanıtınız varsa yeniden bilirkişi raporu düzenlenmesini mahkemeden talep edebilirsiniz. Ayrıca, yargılama sonucu müvekkiliniz ceza alacak olursa, mağdur ve şikayetçi tarafa şartları oluşmuşsa maddi-manevi tazminat ödemek durumunda kalabilir. Bu durumda karşı tarafla irtibatınızı kesmemenizi tavsiye edebilirim. Zira karşı tarafla anlaşmaya varılması halinde şikayetlerinden vazgeçebilirler.
Kolaylıklar dilerim.
Old 28-07-2011, 12:31   #3
Canavar Avukat

Bir sekilde lehe hukumlerin uygulanmasi ve hukmun aciklanmasinin geri birakilmasina karar verilmesini saglamak istiyorum en kotu ihtimali goz onunde bulundurdugumda, basina bahsettigim sekilde benzer bir durum gelen meslektasimiz var mi ? Ayni yolu izleyebilirim belki o nedenle soruyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi