Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

home ofise vergi kaydı açma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2013, 16:52   #1
Av.PUDY

Acil home ofise vergi kaydı açma

Merhaba , home ofis hakkında Tam olarak hangi belgelerle başvuru yapmamız gerekli? Büro açarken vergi dairesi görevlilerince yapılan yoklama home office'de de söz konusu oluyormu? ben kirada oturuyorum ve evin bir odasını ofis olarak kullanmak istiyorum. kiramı ev sahibine elden ödüyorum 600 TL ve mevcut kira sözleşmemin dışında tek odayı kullanacağım için ayrı bir kira kontratımı yapsam düşük bedelli ve bunun için de banka hesabı bildirmek zorunda mıyım .. ofis kira sözleşmesi yaparsam nasıl olacak bilgim hiç yok...
biraz açıklarsanız çok sevinirim...
Saygılar...
Old 06-12-2013, 02:22   #2
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av.PUDY
Merhaba , home ofis hakkında Tam olarak hangi belgelerle başvuru yapmamız gerekli? Büro açarken vergi dairesi görevlilerince yapılan yoklama home office'de de söz konusu oluyormu? ben kirada oturuyorum ve evin bir odasını ofis olarak kullanmak istiyorum. kiramı ev sahibine elden ödüyorum 600 TL ve mevcut kira sözleşmemin dışında tek odayı kullanacağım için ayrı bir kira kontratımı yapsam düşük bedelli ve bunun için de banka hesabı bildirmek zorunda mıyım .. ofis kira sözleşmesi yaparsam nasıl olacak bilgim hiç yok...
biraz açıklarsanız çok sevinirim...
Saygılar...

Vergi yükümlülüğünün başlanması için homofis omasının bir sakıncası yok, vergi dairesine işe başlama bildirimi ekinde imza beyannamesi, nüfus cüzdan fotokopisi, kira kontratı ve meslek ruhsatı fotokopisi ile birlikte müracaat etmeniz, yoklama memuru gösterilen yere gelip işe elverişliliği bakımından inceleme ve yoklamasını tutar, ikametgahının bir kısmını mesleki faaliyetin ifasına tahsis eden serbest meslek erbabı 193 sayılı kanunun 68/1 maddesi düzenlemesine göre, ikametgah için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler.
Dolayısı ile kiranın tamamını mesleki faaliyette gider indirim izni verildiği için kiranın da bankaya yatırılması zorunluluğu doğacak, bunun için ayrıca kira kontratı düzenlenmesi gerekmez, var ise mesken için tanzim edilen kira kontraı geçerlidir. Yalınız dikkat etmeniz gereken bir husus olacaktır bu durumda, kira kontratına ilişkin damga vergisi beyanı hususunda cezalı tarhiyata maruz kalmamaya dikkat edin. İyi çalışmalar. Başarılar diliyorum
Old 06-12-2013, 05:17   #3
echokosmos

merhaba sayın meslektaşım,,bende home office kullanıyorum,sayın av.muhsin kocak arkadaşıma katılıyorum,bir ekleme yapayım,apartmanda veya sitede oturuyorsan,yoklama memuru,sözlü olarak soruyor yöneticinin oluru varmı diye,bilginiz olsun..başarılar dilerim.
Old 06-12-2013, 09:07   #4
Admin

Alıntı:
Yazan echokosmos
apartmanda veya sitede oturuyorsan,yoklama memuru,sözlü olarak soruyor yöneticinin oluru varmı diye,bilginiz olsun.
Vergi memurunun bu uygulaması Avukatlık kanunu md. 43. kapsamında yasal değil:
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=74

Farzedelim yönetici izin vermiyoruz dedi, kanunda açık hüküm varken bu beyanın nasıl bir sonucu olabilir ki?

Belki bahsettiğiniz uygulama 43. maddenin değişikliğinden önce yapılıyordur, halen yapan vergi memuru varsa kanunu bir hatırlatmak gerek diye düşünüyorum.
Old 07-12-2013, 13:40   #5
Av.PUDY

Acil

Alıntı:
Yazan echokosmos
merhaba sayın meslektaşım,,bende home office kullanıyorum,sayın av.muhsin kocak arkadaşıma katılıyorum,bir ekleme yapayım,apartmanda veya sitede oturuyorsan,yoklama memuru,sözlü olarak soruyor yöneticinin oluru varmı diye,bilginiz olsun..başarılar dilerim.

yöneticinin onayına ne gerek var ki?? Kat mülkiyeti maddesi açık bu hususta ..anlamadım tam olarak Sayın Meslektaşım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi