Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Günlük hayatta Veli ama nüfusta Ali olarak gözüken kişi için Veli adına dava açmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2013, 14:34   #1
Av.mehmet.av

Acil Günlük hayatta Veli ama nüfusta Ali olarak gözüken kişi için Veli adına dava açmak

Merhaba,
Sevgili meslektaşlar çok acil yardıma ihtiyacım var. Nüfus düzeltme davasında davalılardan birinin adı Veli. Ona göre davayı ona da yönelttik. Dava dilekçesini aileden bir yakını tebliğ almış. Dava bitti gerekçeli karar gönderildi Veli'ye. Kaleme dönen tebligat parçasında "şahıs askerde olduğu için yakınına tebliğ" notu vardı. Hakim askere tebliğ birliğine yapılır diye bu tebliği kabul etmedi. Ben de kişinin nerede askerlik yaptığını öğrenmek için askerlik şubesini arayacaktım. Bu arada tesadüfen UYAP ta nüfus kayıt örneklerine baktım. Ama Veli isimli bir kişi yok. Daha sonradan anladım ki Veli diye bildiğim kişinin resmi kayıtlarda ismi Ali imiş.
Bu aşamadan sonra nasıl bir yol izlemeliyim sizce
Old 13-08-2013, 22:50   #2
AV.MKORKMAZ

sayın meslektaşım, baki kuruya ve doktrindeki baskın görüşe göre ıslah ile davanın tarafını ıslah etmek mümkündür. bu şekilde davanın tarafı ıslah dilekçesi ile değiştirilebilir. Ancak yargıtay kararları bunun aksinedir ve bu görüşüne de ısrarla devam etmektedir. ıslah ile sadece davanın konusunu, sebebini ve netice-i talebi değiştirmek mümkündür. bu nedenle sende resmiyette olmayan bir kişiyi muhatap olarak gösterdiğin için davayı yeniden açmak zorunda kalabilirsin. www.adliyesarayi.net
Old 14-08-2013, 10:11   #3
banuklf

nüfus davaları hakiminde re'sen araştırma yükümü altında olduğu davalardır. bence burada tavzih talebinde bulunun belki veli'yi sehven yazılmıştır diyerek ali olarak değiştirilmesini kabul edebilir.
Old 14-08-2013, 13:26   #4
Porsuk

Belirttiğinize göre çevresinde Veli ismi ile biliniyormuş, davalı resmiyette Ali imiş sonuç olarak davalı olarak görmek istediğiniz kişi ile taraf teşkili sağlanacaktır. Yanılma gerekçenizi belirterek davalının ismini düzeltebilirsiniz.
Old 14-08-2013, 16:06   #5
Av.mehmet.av

Yanıtlarınız için teşekkürler. Ancak sıcak bir gelişme öğrendim. Askerde olan bu şahıs firari imiş. Benim iş iyice sarpa sardı. Ne yapacağımı bilemiyorum şu an. Aslında Nüfus Düzeltme davasının sonucunu(kesinleşmesini) boşanma davasındaki hakim bekliyor.Boşanma davasında bütün aşamalar bitti sadece nüfus davasının kesinleşmesini bekliyor. Müvekkilden doğmayan ancak nüfusta müvekkil üzerine görünen 2 çocuk var. Bunun için nüfus düzeltme açmıştık. Acaba boşanma hakimi nüfus davasının kesinleşmesini beklemeden karar veremez mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi