Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt dışında belediyede evlenen müvekkilin Türkiye'de boşanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2015, 15:04   #1
Yeni Hukukçu

Varsayılan Yurt dışında evlenenin Turkiye'de boşanması

Simdiden tesekkur ederim.
Syg.
Old 16-11-2015, 12:18   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Yeni Hukukçu
Değerli meslektaşlarım,

1)TC vatandaşı olan müvekkilimiz yabancı bir kadın ile yurt dışında İsviçre'de Belediyede evleniyor ve yasal süre içerisinde konsolosluğa bildirimde de bulunuluyor.

2)Müvekkilimiz Türkiye'ye dönüyor , tekrar yurt dışına da dönmeyecek.Turkiye'de boşanma davasi acmak istiyor.Ne varki eşi şu anda evlendiklerinden başka bir ülkede Fransa'da yaşıyor ve tam olarak Fransa'da olup olmadığı , oradaysa da ADRESİ BİLİNMİYOR.İletişimleri yok.

3) Ek bir bilgi muvekkilimiz bu evliliği zaten prosedürsel olarak yapmış.

Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Forumda ve sair yerlerde hiçbir sonuca ulaşamadım.Desteğinizi rica ediyorum.
Simdiden tesekkur ederim.
Syg.

Sayın Yeni Hukukçu,
• İsviçrede doğum, ölüm, evlilik, boşanma işlemleri belediyelere bağlı Zivilstandsamt olarak adlandırılan nüfus dairelerinde yapılıyor.
• Yazdıklarınızdan çıkardığım sonuca göre müvvekiliniz İsviçrede yasal bir evlenme yapmış ve bu evlenme oradaki Türk Konsolosluğuna bildirilmiş. Bu suretle müvvekiliniz sadece İsviçrede değil, Türkiyede de resmen kabul edilmiş olan bir evlenme yapmış.
‚prosedürel‘ kavramından müvvekilinizin sırf oturma müsaadesi almak amacı ile bu evliliği gerçekleştirdiği sonucunu çıkarıyorum. Durum gerçekten böyle ise müvvekiliniz ‚Scheinehe‘ denen sahte bir evlilik yapmış oluyor. Bu türden evlilikler İsviçre hukukuna göre suç oluşturmaktadır ve iptal edilirler.
• Müvvekiliniz sahte evlilik yaptım iptalini istiyorum derse, kendisine karşı bu evlilikten dolayı bir soruşturma açılabilir düşüncesindeyim.
• Evliliğin iptali konulu bir şikayet konusunda nasıl bir sonuç çıkabileceği ve bunun müvvekilinize karşı fayda ve zararları konusunda bir tahmin yürütmek istemiyorum.
• Önemli olan ortada resmen kayıt altına alınmış olan bir evliliğin varlığı ve bu evliliğin sona erdirilmesinin en iyi şekilde boşanma davası ile olabileceği.
• Müvvekiliniz Türkiyede yaşadığı için boşanma davasının Türkiyede açılabileceğini düşünüyorum. Davanın koşulları hakkında Türkiyedeki uygulama konusunda tecrübesi olan bir THS üyesinin açıklık getirebileceğini düşünüyorum.
Saygılarımla
Old 17-11-2015, 17:28   #5
Av.terazi

Müvekkiliniz ile karşı tarafın evlendiğini, karşı tarafın evlenmesine rağmen müvekkiliniz ile aynı evde yaşamak istemediği, onu arayıp sormadığı, müvekkilinizin de ona ulaşamadığı, karşı tarafın başka ülkeye yerleştiği, fiilen evlilik birliğinin sona erdiği hatta ....yıldır ayrı yaşadıklarını evlilik birliğinden beklenen menfaatlerin gerçekleşmediğini belirterek davayı açın. Mahkemeler zaten evlenmenin prosedür olup olmadığını anlıyor. Burada sorun kişiye tebligatların ulaşması sorunu. Fransa da olduğundan eminseniz adres olarak Fransadaki adresini verin. Bakanlık aracılığıyla araştırma yapılacak. Yok Fransa'ya dair hiçbir bilginiz yoksa İsviçre adresini verin.İsviçre kayıtlarında mutlaka hangi ülkede olduğu kaydı gelecektir. Tabi bu size zaman kaybettirecek. Her tebligat ortalama 3 ay sürüyordu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi