Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra dosyasına ilişik vekalet ücretleri ayrı icra takibiyle mi tahsil edilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2011, 12:54   #1
juristbtl

Varsayılan İcra dosyasına ilişik vekalet ücretleri ayrı icra takibiyle mi tahsil edilir?

Kira borcunun ödenmemesinden dolayı açılan icra takibi dosyası kapsamında aynı zamanda itirazın iptali, taahhüdü ihlal, kiralananın tahliyesi davaları da açılmıştır.

Bu davalardan dolayı olan vekalet ücreti ve yargılama giderleri için yeniden icra takibi açarak borçluya göndermek mi gerekir yoksa aynı icra dosyası borcu eklenen borçlarla birlikte yeniden mi hesaplanmalı?
Old 03-11-2011, 16:29   #2
phantomagony

İlamla birlikte hükmedilecek yargılama giderleri ile veklaet ücretini kira borcunun ödenmemesinden dolayı açılmış olan takibe ekleyemezsiniz. Ayrı bir "ilamlı takip" ile bu bedelleri talep edebilirsiniz. Ayrıca burdan da bir icra vekalet ücreti doğacaktır.
Saygılar.
Old 03-11-2011, 17:10   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan phantomagony
İlamla birlikte hükmedilecek yargılama giderleri ile veklaet ücretini kira borcunun ödenmemesinden dolayı açılmış olan takibe ekleyemezsiniz. Ayrı bir "ilamlı takip" ile bu bedelleri talep edebilirsiniz. Ayrıca burdan da bir icra vekalet ücreti doğacaktır.
Saygılar.

Katılmıyorum. İtirazın iptali davasında hüküm altına alınan, mahkeme gideri, avukatlık ücreti ve varsa inkar tazminatına dair ilam, icra takip dosyasına ibraz edilebilir. Ayrıca bir icra takip yapma imkanı da vardır. Ama soru o değildir.
Old 03-11-2011, 17:14   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan juristbtl
Kira borcunun ödenmemesinden dolayı açılan icra takibi dosyası kapsamında aynı zamanda itirazın iptali, taahhüdü ihlal, kiralananın tahliyesi davaları da açılmıştır.

Bu davalardan dolayı olan vekalet ücreti ve yargılama giderleri için yeniden icra takibi açarak borçluya göndermek mi gerekir yoksa aynı icra dosyası borcu eklenen borçlarla birlikte yeniden mi hesaplanmalı?

"Kiralananın tahliyesi" davası derken, "itirazın iptali ve takibin devamından" başka bir şey mi?
Old 03-11-2011, 17:32   #5
simurganka

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Katılmıyorum. İtirazın iptali davasında hüküm altına alınan, mahkeme gideri, avukatlık ücreti ve varsa inkar tazminatına dair ilam, icra takip dosyasına ibraz edilebilir. Ayrıca bir icra takip yapma imkanı da vardır. Ama soru o değildir.
Katılmıyorum (çok sert katılmamışsınız sayın ergin )
Sayın Suat Ergin
Siz biraz borçlu taraftarı gibi davranıyorsunuz İtirazın İptali ile hükmedilen mahkeme gideri, avukatlık ücreti vs. için ayrıca takip yapmak buradan da alınacak vekalet ücreti için bizim lehimize olmaz mı ?
Old 03-11-2011, 17:40   #6
phantomagony

Alıntı:
Yazan simurganka
Katılmıyorum
Sayın Suat Ergin
Siz biraz borçlu taraftarı gibi davranıyorsunuz İtirazın İptali ile hükmedilen mahkeme gideri, avukatlık ücreti vs. için ayrıca takip yapmak buradan da alınacak vekalet ücreti için bizim lehimize olmaz mı ?

Kesinlikle katılıyorum. İtirazın iptali davası ve takibin devamına dair verilen hüküm ve hatta tazminat varsa onun da ayrı bir takip konusu yapılarak abartı olmazsa burdan da ayrı bir vekalet ücreti ne dersiniz?
Old 03-11-2011, 17:44   #7
simurganka

Alıntı:
Yazan phantomagony
Kesinlikle katılıyorum. İtirazın iptali davası ve takibin devamına dair verilen hüküm ve hatta tazminat varsa onun da ayrı bir takip konusu yapılarak abartı olmazsa burdan da ayrı bir vekalet ücreti ne dersiniz?
Allah derim
İlle de ücret-i vekalet
İlle de ücret-i vekalet
Old 03-11-2011, 17:50   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan simurganka
Katılmıyorum (çok sert katılmamışsınız sayın ergin )
Sayın Suat Ergin

Mesajımın sonuna gülücük de kondurmuştum, oysa. Yine de sert mi kaçmış.

Ben borçlu taraftarı değilim, FB taraftarıyım. Mesajımı dikketle okursanız,
Alıntı:
Ayrıca bir icra takip yapma imkanı da vardır
demişim. Yani iki yol da yasaldır. Bu konu THS'de defalarca tartışıldı. Ben hep ikinci takip için "yasaldır ama etik olmayabilir" demiştim.

Ancak Sayın phantomagony, mevcut takipten devam edilemeyeceğini yazdığı için "katılmadım". Eldeki ilamda ne yazacaktır: "İtirazın iptaliyle takibin devamına vs.". Bu ilamı icra dosyasına ibraz etmeden takip kaldığı yerden devam etmeyecektir. E, ilamı ibraz edebiliyorsak, içeriğindekileri neden isteyemeyelim.
Old 03-11-2011, 17:57   #9
üye7160

her iki görüşün taraflarına da katılıyorum aynı takip dosyasına ekleyebileceğiniz gibi,ayrıca bir takip açarak ek bir vekalet ücreti de alabilirsiniz
Old 03-11-2011, 18:00   #10
simurganka

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Ben borçlu taraftarı değilim, FB taraftarıyım.

Sayın Ergin,
O halde size olan saygım bir kat daha arttı
Sayın admin, üstat konuyu en güzel şekilde bitirdi, konuyu kapatın lütfen
Old 03-11-2011, 20:55   #11
tiryakim

Olumlu Noktayı Yargıtay kararı ile koymak istiyorum :)

T.C.
YARGITAY
12. Hukuk Dairesi
ESAS:2010/1277 KARAR:2010/3359 TARİH:16.02.2010

Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararın müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Sair temyiz itirazları yerinde değil ise de;

Genel haciz yolu ile yapılan takipte, borçlunun itirazının iptaline ilişkin Asliye Hukuk Mahkemesinden alınan kararın asıl takip dosyasına ibrazı ile, itirazın iptaline karar verilen miktar üzerinden alacaklı takibe devam edebilir. Ancak itirazın iptali ilamında hükmedilen yargılama gideri, icra inkar tazminatı, vekalet ücreti gibi alacakların tahsili için, aynı icra dosyası üzerinden borçluya örnek (4-5) icra emrinin gönderilmesi veya ayrı bir dosya üzerinden ilamlı icra takibi yapılması gereklidir.

Somut olayda alacaklı vekilinin, borçlu belediye aleyhinde, 247.328 TL asıl alacağın tahsili için genel haciz yolu ile başlattığı icra takibi, itiraz üzerine durmuştur. İtirazın iptali için açılan dava sonucunda mahkemece, borca itirazın 243.134 TL'lik kısmının iptaline, iptal edilen kısmın %40'ı olan 97.253,60 TL icra inkar tazminatının, 17.988 TL vekalet ücreti ile 3.348 TL yargılama giderinin, davalıdan alınarak davacıya verilmesine, 20.030,70 TL harcın davalıdan alınıp, hazineye irat kaydına karar

İtirazın iptali ilamı ile hükmedilen bu alacak kalemleri için, borçluya icra emri gönderilmeden, icra müdürlüğünce, bu alacak kalemleri de dahil edilerek bakiye borç hesabı yapılması usulsüzdür.

Borçlu vekilinin, icra mahkemesinde, anılan borç hesabına yönelik başvurusu şikayet niteliğinde olup, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununda öngörülen dava niteliğinde değildir. Bu nedenle alacaklı vekilinin cevap dilekçesi karşılık dava olarak değerlendirilip, şikayete konu borç hesabında yazılı miktardan daha fazlasına hükmedilmesi de doğru görülmemiştir.

Mahkemece, itirazın iptali kararında, iptaline karar verilen miktar esas alınmak sureti ile 12/02/2009 tarihi itibariyle, bakiye borç hesabının bilirkişi marifeti ile hesaplattırılarak, sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken , yukarıda yazılı ilkelere uygun düşmeyen bilirkişi raporu dikkate alınarak hüküm tesisi doğru görülmemiştir.

SONUÇ: Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kısmen kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 16.02.2010 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 03-11-2011, 21:11   #12
juristbtl

Peki burada usul nasıl oluyor? Gerekçeli kararı da ekleyip icra dosyasına bir taleple vekalet ücretleri ve %40 tazminatla birlikte borcun yeniden hesaplanarak borçluya tebligat gönderilmesini mi talep edeceğiz?
Old 03-11-2011, 21:40   #13
tiryakim

Alıntı:
Yazan juristbtl
Peki burada usul nasıl oluyor? Gerekçeli kararı da ekleyip icra dosyasına bir taleple vekalet ücretleri ve %40 tazminatla birlikte borcun yeniden hesaplanarak borçluya tebligat gönderilmesini mi talep edeceğiz?

Borçluya tebliğ göndermenize gerek yok . Borçlu icra dairesine dosyayı ödemek istediği zaman icra dairesi dosya borcunu hesaplayıp borçluya bildirecektir. Bana göre sizin şu anda yapmanız gereken icra müdürlüğüne bir talep açıp kararıda ekleyip dosyanın kapak hesabının çıkartılmasını isteyin...Sonra haciz işlemlerinize devam edebilirsiniz.
Old 29-10-2012, 11:19   #14
basaran_s

itirazın iptali davasında icra inkar tazminatına hükmediliyor bu kararı biz icra dosyasına sunuyoruz icra müdürü asıl alacağa bu tazminatı ekliyor, mahkeme masraflarını ve vekalet ücretini ekliyor bunda sorun yok peki icra inkar tazminatının icra dosyasındaki vekalet ücreti ne olacak ????? örneğin itirazın iptali davasının kararında diyor 2000 tl üzerinden devamına 800 icra inkar tazminatı 200 mahkeme vekalet ücreti, 100 mahkeme masrafı icra müdürü icra dosyasına 3100 ekledi tamam peki icra dosyasındaki 800 TL lik taznimatın vekalet ücreti ne olcak icra müdürleri resen gözetip hesaplayıp ekliyorlar mı acaba
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi