Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tehir-i İcra için icraya yatırılan teminata faiz talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2009, 12:09   #1
cencor

Varsayılan Tehir-i İcra için icraya yatırılan teminata faiz talebi

Değerli meslektaşlarım,
Kıdem ve ihbar tazminatını ödemeye mahkum olduğumuz davayı konu alan icra takip dosyasına gereken parayı yatırarak tehir-i icra kararını almıştık. Yargıtay safahası neticelenen dosyamızda kıdem tazminatına ilişkin kısmı aleyhimize onanırken, davacının ihbar alacağı olmadığına dair yargıtay kararına yerel mahkeme uydu. Şimdi dosyadan teminat olarak yatırdığımız ihbar tazminatına denk gelecek olan kısmını çekeceğiz ancak Baki Kuru hocanın bir kitabında çok kısa bir şekilde değindiği, yatırılan teminatın yatış tarihinden çekilecek olduğu tarihe kadar olan kısmı için davacı alacaklıdan faiz talep etme hakkımız olduğunu biliyorum. Ama uygulamasına ve konuya ilişkin bir yargıtay kararına henüz rastlayamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla
Old 25-06-2009, 16:30   #2
Arif Aydın

peki davacının sizden teminatın yatırıldığı tarihten kararın kesinleşinceye kadar süre için faiz talep etme hakkı yok mu? İcra Takip dosyasına yatırılan paralar için ayrı ayrı ihbar tazminatı ayrı olarak hesaplandı mı?
Davacıdan ihbar tazminatını talep edecekseniz, icranın iadesi yoluyla talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 25-06-2009, 16:35   #3
Av.Cengiz Aladağ

Tehiri icra kararı varsa, alacaklı dosyadan parayı çekmemiştir. Alacaklıya geçmeyen para için ondan faiz istenemez diye düşünüyorum.
Old 25-06-2009, 17:46   #4
smile

Yargıtay 11. Hukuk Dairesinin 22.11.1990 tarih, 1989/6774 Es.,1990/7483 Karar sayılı hükmüyle takip alacaklısından geri alınabilecek meblağ, evvelce kendisince icra dairesine ödenen meblağdan ibaret olup, ödediği meblağ dışında bu meblağın faizini de istemesi ve icra müdürlüğünce yerine getirilmesi hukuken mümkün olmadığı belirtilmiş olmakla, teminat yatırdığınız dosyadan ancak yatırdığınız miktarı iade alabilirsiniz. Faiz yönünde bir talebiniz var ise ayrı bir icra takibine konu olabilir. Saygılarımla
Old 25-06-2009, 18:00   #5
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Tehir-i İcra için icraya yatırılan teminata faiz talebi

Faiz istenebileceği şeklindeki kanıya nereden ve nasıl ulaştığınızı açıklayabilirseniz daha rahat tartışılır.

Benim bildiğim Yargıtay uygulamasında mahkeme kararına dayanılarak alınan paralara faiz işletilmiyor. Nedeni ise alacaklının haklı bir nedene (mahkeme kararı) dayanarak parayı almış olması ve bu parayı geri ödemek zorunda olduğunu bilmediğinden temerrüdün oluşmaması.

Bilginizin kaynağını ve gerekçelerini açıklarsanız daha rahat tartışılabilir.

Saygılar.
Old 06-07-2009, 14:26   #6
cencor

Sn. Arif Aydın;
Alacaklının faiz talep etme hakkı var ve faizini de zaten alacak. Ancak faizli bakiye dahi benim tehiri icra kararı alırken dosyaya yatırdığım teminat miktarına erişmiyor. Dosya ilama göre hazırlandı ve bir kül halinde hesap yapıldı.
Sn Cengiz Aladağ;
Tehir-i icera kararı vardı yargıtayadan bozuk gelen dosya da yerel mahkeme yeniden karar verdi, Yargıtay kıdem tazminatına ilişkin kısmı onadı dolayısıyla artık o konuda tehir-r icra talep hakkımız kalmadı. Burada faiz alabilirmiyiz dediğimiz kısım yargıtaydan aleyhimize olan kısım değil , daha önce mahkemenin aleyhimize karar verdiği ancak şimdi yargıtayın lehimize olması gerektiği görüşü ile lehimize dönen ihbar tazminatı kısmı.
Sn.Smile ve Sn. Muzaffer Erdoğan

İşin açığı bende teminat olarak icra dairesine yatırdığım parayı davada haklı olmama sebebi ile geri alırken faiz isteyemeyeceğim yöünde idi. Ancak Baki Kuru hocanın (İcra ve İflas Hukuku El Kitabı Ocak 2006 baskısı sayfa 787 TEMYİZİN İLAMIN İCRASINA ETKİSİ) "teminat olarak hükmolunan parayı depo etmiş olan borçlu bozma kararı nedeniyle teminat gösterdiği paranın kendisine geri verilmesine (mahkemece) karar verilmesi üzerine bu paranın teminat olarak gösterildiği tarih ile geri verildiği tarih arasındaki dönem için faiz talep isteyebilir ve bunu için alacaklıya karşı alacak davası açabilir" ifadesi bizi böyle düşünmeye sevk etti. Mütalaalarınız bekliyorum...
Old 08-01-2010, 22:24   #7
avmbayraktar

Alacaklının uhdesinde olmayan, icra müdürlüğünün uhdesindeki paradan alacaklının menfaati yoktur. Mali yönden kullanabileceği meblağ değildir.Bu nedenle alacaklıdan faiz talebinin hukuki ve mantıki gerekçesi olmadığını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi