Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirketten Çıkma_Ayrılma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2007, 16:06   #1
Av.Ali KAYA

Varsayılan Limited Şirketten Çıkma_Ayrılma

Üç yıl önce kurulmuş,hiçbir faailiyeti olmayan 3 ortaklı bir Limited Şirkette;ortaklardan birisi cezaevinde,birisi ortalıkta yok,üçüncü ortak %20 pay sahibi.İşbu 3.ortağın şirketten çıkması,ayrılması kısaca bu beladan sıyrılması için önerebileceğiniz yol yöntem nedir.Araştırma olanağım olmadığı için yanıt verecek arkadaşlara teşekkür ederim.Esenlikler dilerim.
Old 21-09-2007, 16:32   #2
Themis99

TTK madde 504 '' Ortaklarn sayısı ikiden az elliden çok olamaz .
Ortakların sayısı sonradan bire iner veya şirketin zaruri organlarından biri mevcut olmazsa münasip bir müddet içinde bu eksiklikler tamamlanmadığı takdirde ortaklardan birinin veya şirket alacaklısının talebi üzerine mahkeme şirketin feshine karar verir.Mahekeme taraflardan birinin talebi üzerine gerekli ihtiyati tedbirleri alabilir. ''
TTK madde 551 '' Şirket muakavelesiyle, ortaklardan çıkma hakkı verlebileceği gibi bu hakkın kullanılması muayyen şartlarada tabi tutulabilir.
Her ortak ,muhik sebeplere dayanmak şartıyla şirketten çıkarılmasına müsade edilmesini veya şirketin feshini mahkemeden talebedebilir. ''
Bu hükümlere dayanarak mahkemeden bir karar alabilirsiniz diye düşünüyorum . Çalışmalarınızda başarılar.
Old 21-09-2007, 16:33   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Limited şirketten ayrılma gibi bir hakkınız, böyle bir dava yok.

TTK hükümlerine göre hisse devri için ortaklar kurulunun %75 diye anımsıyorum bu civarda bir çoğunlukla karar vermesi ve devrin pay defterine işlenmesi gerekiyor.

Bu durumda yapabileceğiniz tek şeyin haklı nedenlerle şirketin feshini ve tasfiyesini istemek olacağını düşünüyorum.

Saygılar.
Old 22-09-2007, 15:57   #4
Av. D. Koca

Sayın Muzaffer Erdoğan, 3 ve daha fazla ortaklı Limited Şirketlerde "Çıkma Davası" açılabilmektedir.

TTK 551'e göre ortak sayısı 3 ve daha fzla olan limited şirketlerde çıkma talebi, şirket ortak sayısının ve payların 3/4'üne sahip ortakların onayı ile çıkabiliyor aksi taktirde çıkma talep eden ortak Mahkemeden mıhik sebepler öne sürerek "çıkma" talep edebiliyor.

DÖRDÜNCÜ KISIM
İnfisah ve Ayrılma
A) İnfisah sebepleri:

Madde 549 - Şirket şu hallerde infisah eder:
1.Şirket mukavelesinde yazılı sebeplerle;
2.Mukavelede aksine açık hüküm olmadıkça, esas sermayenin dörtte üçüne
sahip olan ortakların dörtte üçünü teşkil eden bir ekseriyet tarafından
verilecek kararla;
3.Şirketin iflasına karar verilmesiyle;
4.Ortaklardan birinin talebi üzerine ve muhik sebeplerden dolayı mahkeme
karariyle;
5.Kanunda yazılı sair hallerde.

1-)
TTK 549/2'ye göre fesih kararı veremiyorsunuz çünkü burada bir ortak kayıp durumda, bu maddeyi uygulamayazsınız.

2-)

A-)
Cezaevinde olanın yerine vasi atanmamış mı,MK. 407'ye göre 1 yıl ve daha fazla özgürlüğü bağlayıcı ceza alan mahküm olanlara vasi tayin olunur.

Eğer 1 yıldan az aldıysa o ortak bir kişiye vekalet versin. Davayı beraber açın.

B-)
Kayıp ortağın durumunu, mahkemede muhik sebep olarak gösterebilirsiniz.

3-)
Hepsinden önemlisi şirket sözleşmesine bir bakın, orada işinize yarar bir madde konmuş mu diye?

Bence bir ortağın kayıp olmasi hali ve diğerinin de hapiste olması, fesih için gerekli muhik sebep ilkesini yeterince karşılamakta.

Bu durumları anlatıp, tasfiye davası açmanız en uygunu olur bence.
Old 22-09-2007, 21:34   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Limited şirketten ayrılma gibi bir hakkınız, böyle bir dava yok.

Sanıyorum Anonim Şirket ile karıştırılmış olabilir.

Limited şirketlerde haklı nedenle çıkarılma talebi mümkündür.. (TTK.551)

Olaydaki olgulara göre bir ortağın cezaevinde bulunması, diğerinin ortaklıkla ilgilenmemesi her ne kadar şirket tüzel kişiliği ile ortaklar arasındaki "perde" *nedeniyle haklı neden değilmiş gibi düşünülebilirse de, şirketin kuruluş amacının gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği, mevcut şirketin yapısı, organlarının kağıt üstünde değil gerçek manada "organ" niteliğini taşıyıp, taşımaması gibi olgularla ortaklarla, ortaklık arasındaki sıkı bağın, "perdenin aralanmasına" neden olduğu belirtilip, haklı nedenin varlığı kabul edilebilir. Türkiye'de hemen bir çok şirket kağıt üstünde şirkettir. Gerçekte şahıs firmalarından farksızdırlar... Başka bir ifade ile ortağın fiili katılımı olmadan şirketin yürümesi olanaklı değildir.

* Bilindiği üzere Ortak ile şirket ayrı hukuki kişilik olarak kabul görürler.
Lüzumlu ortak sayısının altına düşülmedikçe veya organ teşkili imkansızlaşmadıkça şirket ortaklarının hapiste olması yahut şirkete uğramaması normalde haklı neden değildir. Ama olay tabiki şirketin somut yapısıyla da ilgilidir.
Old 23-09-2007, 16:48   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sanırım bir yanlış anlatımda bulundum veya yanlış anlaşıldı.

öncelikle çıkarılma ile çıkma farklıdır
bu sözüm sayın Dikici'ye idi (Dikiciyi severim bir espri idi)

Arkadaşın sorusundan 3/4 koşulunu sağlayamayacağı açıklıkla anlaşılıyor.

Burada nasıl bir dava ile 3. ortak ortaklıktan ayrılacak
Bu kişinin hissesi ne olacak? Kimse şirkete sahip çıkmıyor. Bu hisseleri almaya kimi zorlayacağız?

Bu durumda en mantıklı çözüm haklı nedenlerle (muhik) şirketin feshini istemektir.

Saygılar.
Old 24-09-2007, 15:10   #7
Av. D. Koca

Söz konusu şirkette, müdür atanmamış ve 3 ortak beraberce şirket işletmesini yürütmekteydi ise bu da muhik sebep gösterilebilir.

Sayın Av. Mehmet Saim Dikici, şirket tüzel kişiliği ile ortaklar arasındaki "perde" ilkesi konusunda ki öğretici uyarınız için teşekkürler.
Old 24-09-2007, 20:49   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Her ortak ,muhik sebeplere dayanmak şartıyla şirketten çıkarılmasına müsade edilmesini

Sayın Erdoğan, teşekkür ederim ben de sizleri severim efendim.

Dikkat edilirse 551. madde "Her ortak" şeklinde başlar... "Her ortak" saptamasının içine "çıkmak isteyen" ortak da girer. Esasen maddede kastedilen çıkmak isteyen kişidir. Başka bir deyişle çıkmak isteyen ortak "her ortak" kavramına dahildir.
Saygılarımla.
Old 25-09-2007, 15:48   #9
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sayın Dikici, Yasa metni konusunda haklısınız. Buna hiç bir diyeceğim olamaz. Ancak ben bu maddenin işlerliğinin olabileceği kanısında değilim. Maddenin son fıkrasında ortaklıktan çıkmanın usulü maddenin düzenlenmiş. Uygulamada bu maddenin işlerliği olabileceğini düşünmediğimi söylemiştim.

1. Nedenim:
İtibari sermayeden düşmemek kaydı ile çıkma halinde sermayenin azaltılarak çıkan ortağın haklarının ödenmesi gerekiyor.

Ben uygulamada bu koşulları sağlayabilecek bir şirket görmedim. Genellikle sermaye artırımına çok ender hallerde başvurulur ve kar dağıtımı genellikle bilançolara yansımadan yapılır.

2-
Arkadaşın sorusundan da böyle bir olanak olmadığını varsaydım.

Ayrılma hakkı ya ana sözleşmede düzenlenecek ya da mahkeme kararına ihtiyaç duyulacak. Ben anlatımdan standart bir Ltd. Şt. ana sözleşmesi olduğunu ve ayrılma hakkı konusunda bir hüküm getirilmediğini düşündüm. Değişik olsa da sorun değişmeyecek.

Sorudan anlaşıldığı üzere şirket "herhangi bir amaçla" kurulmuş ama kimse ne şirketle ne de amaçla ilgilenmiyor. Bu ortaklıktan ayrılmak için muhik sebep oluşturur. Buraya kadar bir sorun yok. Sorun bu noktada başlıyor. Şirketin amacının gerçekleşmemesi şirketin feshinini istenmesi için de muhik sebeptir.

Şimdi başa dönelim:
1- Ayrılma için özel bir prosedür sözleşmede var ise veya sonradan böyle bir karar (oy ve ortak çoğunluğu ile) bu prosedüre dayanılarak ayrılabilir.

2- İleri sürülecek muhik neden sadece kişisel bir neden değilse bu aynı zamanda şirketin feshini istemek için de muhik bir neden olacaktır. Örneğin şirketin amacını gerçekleştiremeyecek durumda olması, iyi işlememesi vb. hem ayrılma için hem de infisah için muhik neden oluşturur. Ayrılma için muhik neden oluşturabilecek konular ise daha özel ve kişiseldir. Bu anlamda böyle bir durumda fesdih istemenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

3- Diğer bir sorun 551 son fıkrası.
Fesih istenmesi halinde diğer ortaklar da /veya biri kabul ederse sermaye ve kişi çoğunluğu koşulları gerçekleştiğinden şirketin tasfiyesine karar verilecektir. Ayrılma istenirse son madddedeki prosedür uygulanacak, alacaklılar toplanacak, alacaklar ödenecek, kalan mal varlığından sermaye azaltılması yolu ile sermaye payı ödenecektir. Çok zor. Ben özel durumlar dışında bu yolu tercih etmem.

Saygılar.
Old 26-09-2007, 13:16   #10
Av.Ali KAYA

Yanıt veren,katkıda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.Sorumu,Şirkete ilişkin son bilgileri aldığımda ayrıntılandıracağım.Araştırmalarımda;Müdürlerden birinin cezaevinde olması ve şirketin uzun süredir fiilen faaliyette olmaması...gibi nedenlerin,şirketten ayrılmak konusunda Yargıtayca 'muhik sebep' kabul edildiğine ilişkin kararlara ulaştım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi