Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Onlar Adaletle İlgİlİ Ne KonuŞuyor?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2009, 00:03   #1
Durdu GÜNEŞ

Varsayılan Onlar Adaletle İlgİlİ Ne KonuŞuyor?

ONLAR ADALETLE İLGİLİ NE KONUŞUYOR?
Av. Durdu GÜNEŞ
“Birde onları dinlesek” isimli yazıda hayvanların adalet hakkındaki görüşlerini yazmıştım.
Dostum Ertuğrul Kapusuzoğlu onların sözlerini çok güzel bulup devamını diledi.
Ben bu kez onlara soru sormak yerine adaletle ilgili hayvanların kendi aralarındaki konuşmaları kaleme aldım.
Ben onların diyaloglarından çok istifade ettim. Umarım sizler içinde öyle olur.
** **
Öküz:
-Ben trene nasıl bakıyorsam insanların çoğu da adalete öyle bakıyor.
Maymun:
-Ben taklidi bana ait bir özellik sanırdım. Demek ki insanların bir kısmı da seni taklit ediyor
** **
Eşek:
-İnsanlar benim hoşaftan anlamadığımı söylüyorlar. Hoşafın suyunu içmek de bir tarzdır. İnsanlarda adaletten anlamıyor. Güçlüler anlamak istemiyor. Zayıflarında gücü yetmiyor.
Fil:
-Ama şu bir gerçek ki kim adalet yolunda giderse filin ayak izleri gibi iz bırakır. Gerisi silinip gider.
** **
Maymun:
-Bir söz vardır. “Bir maymunu ormandan çıkarabilirsiniz ama ormanı maymundan çıkaramazsınız.” Her halükarda maymun maymundur. Ama adaletten insanı çıkarırsanız yada insandan adaleti çıkarırsanız ortada insan diye bir şey kalmaz.
Karga:
-Bize aptal karga derler ama bu felsefi sözlerin beni etkiledi. insanoğlu adaletin felsefesini içselleştirmedikçe sadece güzel bir kavram olarak kalır.
** **
Ayı:
-“Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin.” diyorlar. Birde “Mahkemede dayın olacak.” diyorlar.
Bir kere köprüyü geçinceye kadar dayılığı kabul etmem. Köprüyü geçtikten sonrada nesep ilişkisi devam eder. Ve mahkemede de dayı olur, adaleti kucaklarım.
Zürafa:
-Adalet yüksektir onu kucaklamak alçakların harcı değildir. Ancak bizim gibi yüksekliği hayat tarzı haline getirenler adaletle ahenkli bütünlük oluşturur.
** **
Yılan:
-Eğri büğrü gitmekle adalet olmaz diyorlar. Eğrilik benim tabiatımdır. Ne deyim.
Leylek:
-Seni önce öldürüp sonra doğrultmak gerekir.Eğri büğrü yaşamaktansa ölü bir doğru olmak daha iyidir. Kötüler cezalandırılmazsa adalet olmaz.
** **
Köstebek:
-Yer altında doğal bir hapishanede gibiyim. Zaman zaman açık havaya çıkıp volta atsam da günümüz hep yeraltında zindanda geçiyor.
Kartal:
-Senin genetik yapın oraya daha elverişli. Bizler neden özgürce uçuyoruz. Asalet hayat tarzını da belirler. Asaletle adaletin yakın ilgisi vardır.
** **
İnek:
-Biz ne yersek sütümüze yansır. Saf ve doğal yediğimizde sütümüz de doğal olur. Hormonlu ve bozuk yemler yersek sütümüzde bozulur. İnsanlardaki adalet de öyledir. Girdiler bozuksa çıktılar da öyledir.
Doğru şahitler, gerçek deliller, dürüst avukatlar olursa sonuçta adil karar çıkar. Ama yalancı şahitler, sahte deliller, çıkarcı avukatlar olursa çıkan karar da adalete uygun olmaz.
Tavuk:
-Suçu tamamen girdilere yükleme. Birde onu işleyen var. Biz b.k yiyoruz ama sonuçta yumurta veriyoruz. Adil hakimler eğri de olsa girdileri doğru işleyip adaletli karar vermelidirler.
** **
Serçe:
-Durdu Güneş isimli zat işi gücü bırakmış, bizim adalet hakkındaki sözlerimizi yazıyormuş. Adalet önce insanın içine yazılmalıdır.
Güvercin:
-Ne yapsın Durdu Güneş? Demek ki insanlarda duymaya değer bir şey bulamıyor artık. Bize kulak vermesi sevindirici bir şey. Hoş görelim. Adalet husumet üzerine değil muhabbet üzerine kurulur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi