Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davadan feragat mi sulh mü ? mahkeme dışı sulhün hükmü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2008, 17:17   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan davadan feragat mi sulh mü ? mahkeme dışı sulhün hükmü

muris muvaazası nedeniyle tapu iptali ve tescil davasında davalı yan son iki duruşmaya kadar davayı takip etmemiş ve yazılı cevap sunmamıştır.tanık ve keşif gibi tüm işlemler tamamlandı.Dosya bir iki duruşma sonra karara çıkacak ve lehimize sonuçlanacak.

Ancak taşınmazlardan birine müşteri bulunduğu için taraflar anlaşmış ve sulh olacaklar.

İlk sorun benim vekalet ücretim.Vekalet ücretinin sorun olmayacağını varsayarak ;

İkinci sorun,,vekalet ücretini ve esasa ilişkin uzlaşmayı sağlayan bir sulh sözleşmesi hazırlamak.Taraflar bu sözleşmeyi imzalarsa mahkemeye sunmamız gerekir mi?Mahkemeye sunmayıp davadan feraagat edersek daha önce yatırdığımız nisbi peşin harcın iadesine karar verilir mi?

Davada deliller toplandığına göre feragat nedeniyle harç ikmaline karar mı verilir ve davacılardan mı tahsil edilir?Bu halde yargı harçlarını da sulhe konu etmek gerekir sanırım.

Böyle bir durumda mahkeme dışı sulhün etkisi nedir?

Hangi yöntem müvekkillerim için daha masrafsız ve benim için daha iyi olur*

Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Aslında kısaca şunu sormak istedim.

Davadan feragat mı , sulh mü ? müddeabihi yüksek olan bir dava olduğu için harç kısmına takıldım.Taraflar taaşınmazların paylaşımında anlaştılar ama harç ödemek istemiyorlar.Ben de taşınmazların devri müvekkillere yapılmadan davadan feragat etmek istemiyorum.Mahkeme huzurunda sulh en mantıklı çözüm gibi geliyor.
Old 07-06-2008, 14:29   #2
Av.Feridun Yurtsever

Değerli Meslektaşım,
Her iki durumda da yargılama giderleri ödemeye mahkum edilir. Feragat halinde, davacı taraf, davayı kaybetmiş gibi olacağından ve soruda da belirttiğiniz üzere safahat ilerlemiş bulunduğundan tüm yargılama giderleri davacı tarafça ödenir. Sulh ise bir sözleşme olduğundan, yargılama giderleri konusunu da sulh sözleşmesinde belirleyebilirsiniz. Yani davacı ve davalı tarafların yargılama giderlerinin ne kadarını ödeyeceğini belirleyebilirsiniz. Belirlemez iseniz hakim bunu yargılamada kabul ve feragat edilen miktarların dava değerine oranına göre bir paylaştırma yapacaktır.
Old 07-06-2008, 18:31   #3
avaarslan

Feragat halinde, her halükarda feragat harcı ve karşı tarafa vekalet ücareti ödemek zorunda kalacaksınızdır. Bu sebeple davadan feragat lehinize olmayacaktır. Kaldı ki ilerde problem çıktığında aynı konuda dava açmakta olanaklı olmayacaktır.
Mahkeme dışı sulhta ise, arkadaşında belirttiği gibi, vekalet ücreti, harçlar ve davanın esası hakkında bir sulh sözleşmesi yapabilirsiniz. Bunu mahkemeye sunduğunuzda mahkeme sulh sözleşmesini esas alarak karar verecektir. Bu da lehinize olacak bir yoldur.
Ancak bir yol daha vardır. Taraflar kendi aralarında sulh sözleşmesi yaparlar. Sözleşme de davanın takipsiz bırakılması, dava harçları ve vekalet ücretleride kararlaştırılır. Böylece dosya takipsiz bırakıldığından işlemden kaldırılır ve 3 aylık süre geçirildikten sonra davanın açılmamış sayılmasına karar verilir. Bu durumda aynı davayı tekrar açabilme olanağınız olacaktır ve karşı taraf lehine vekalet ücreti takdir edilmeyecektir. ( Şunu da belirteyim ki davanın açılmamış sayılmasına karar verilirken vekalet ücretine hükmedilmelidir şeklinde görüşler var. ) Böyle bir olasılıkla karşılaşmamak için sulh sözleşmesine, "mahkeme davanın açılmamış sayılmamasına karar verirken vekalet ücretine hükmetmesi halinde sorumlu olunmayacağı" yönünde hüküm konulabilir.
Ben davadan feragat etmemenizi öneririm. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 10-06-2008, 16:49   #4
av.fazilet

[Kanatimce taraflar taşınmazın paylaşımında anlaştığına göre mahkeme masrafı ve avukatlık ücreti konusunda da anlaşılarak bu sulh anlaşması uyarınca mahkemeden sulhun tasdikini isteyebilirsiniz. Yani mahkemeye sulh anlaşmasını sunarak bu anlaşma doğrultusunda karar almış olursanız kanımca en güvenli yolu seçmiş olursunuz.
Feragat ve müracata bırakma durumunda müvekkilleriniz ayrıca vekalet ücreti ödemek zorunda kalır.
Old 05-01-2009, 12:25   #6
_karahanlı_

Haricen sulh yapılması durumunda dava takip edilmeyerek dosyanın müracaata bırakılması sağlanır. 3 ay geçince davanın açılmamış sayılmasına karar verilir. Böylelikle de yatırdığınız yüksek harçların iadesini istersiniz.Yine karşı tarafa da vekalet ücreti ödeme durumu doğmaz. Kendi vekalet ücretinizi ise müvekkiliniz veya olaya göre karşı taraftan anlaşmanıza göre alabilirsiniz. Harici sulh kaleme alınırken, içeriği anlatılanlar doğrultusunda hazırlanmalıdır.
Old 06-01-2009, 13:47   #7
av.fazilet

Sayın Karahanlıya dosyanın müracaata bırakılması durumunda karşı tarafa vekalet ücreti ödenmeyeceği noktasında katılmıyorum. Dosyanın mürcaata bırakılması halınde 3 ay içinde yenilenmeme halinde açılmamış sayılmasına karar veriliyor ancak karşı tarafa vekalet ücreti de ödemek durumu da doğuyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi