Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2011, 21:20   #1
Konuk nafaka

Varsayılan nafaka davası

merhaba ben ve eşim kamu kuruluşunda görev yapmaktayız eşim bizden habersiz tayin istedi başka ile gitti yaklaşık 8 aydır bizden ayrı yaşıyor 19 yaşında oğlum 12 yaşındada kızım var ben ve kızım kalp hastasıyız hastalığımız sürekli takip altında olması gerekiyor ben 1800 maaş alıyorum eşim ise 2400 maaş alıyor çocuklarımız eğitimi tüm masraflarını ben karşılamaktayım yardım konusunda bize sürekli zorluk çıkartmakta bu gelir doğrultusunda ve sağlığımızında göz önüne alınarak eşimden boşanmadan nafaka alabilirmiyim. yardımlarınız için teşekkürler
Old 11-09-2011, 10:11   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Sizin kusurunuz bulunmadan eşiniz ayrı yaşama kararı alıp uygulamışsa ve halen de sizlerin geçimine katkıda bulunmuyorsa aşağıdaki madde uyarınca eşinize karşı boşanma istemi olmadan sadece nafaka davası açmanız mümkündür.

Alıntı:
III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi
MADDE 197. Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Açacağınız davada 18 yaşından küçük çocuğunuzun velayetinin tedbiren tarafınıza verilmesini ve eşinizin aile birliği için yapması gereken katkının belirlenmesini isteyebilirsiniz.

Eşinizin kazanç ve gelirleri, mal varlığı ve sizilerin sağlık, eğitim ve genel ihtiyaç giderleriniz nazara alınarak bu katkı belirlenmeye çalışılır.

19 yaşındaki oğlunuz reşittir. Babasına karşı kendisi eğitim görmekte ise "yardım nafakası" davası açabilir.

Hak kaybına uğramamak ve ispat sorunu yaşamamak için bir avukattan DOĞRUDAN destek almanızı öneriyoruz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi