Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kocam Beni Terk Etti Bir Baskasiyla Yasiyor Ne Gibi Haklarim Var

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2009, 21:36   #1
Konuk

Varsayılan Kocam Beni Terk Etti Bir Baskasiyla Yasiyor Ne Gibi Haklarim Var

Kocam Evi Kendİsİ Terk Etmis Suanda Bir Baska Kadinla Yasamaktadir.ayni Zamanda Beni Darp Ettigine Dair Elimde Rapor Vardir.sizce Davayi Ben Mi Acmaliyim.bu Konuda Haklarim Nelerdir.?ve Evi Terk Edip Baska Biriyle Yasamasi Bu Dava Surecinde Bana Bir Artisi Olurmu Bunu Kanitlamam Isime Yarar Mi Tessekkurler.
Old 25-03-2009, 22:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Kocanızın evi terk etmesi, bir başka bayanla aynı evi paylaşması sadakat yükümlülüğüne uymadığını gösterir. Sizi darp etmesi hem suçtur, hem kişilik haklarınıza saldırıdır, eşiniz güven sarsıcı davranışlar içindedir ve tüm bunların anlamı, evlilik birliği eşinizin KUSURLU davranışları nedeni ile temelinden sarsılmış demektir. Tüm bunları tanık anlatımları, doktor raporları ve varsa yazılı delillerden yararlanarak ispatlayabilirsiniz.

Şiddetli gaçimsizlik ve evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına istinaden bir boşanma davası açabilirsiniz.

Davayı kimin açtığının önemi yoktur, açan hak kaybına uğramaz. Davayı açan da, kendisine dava açılan da iddia ettiklerini kanıtlamakla yükümlüdür.

Bu boşanma davası içinde, boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizin zarar görmesi sebebi ile maddi tazminat isteminde bulunabilirsiniz.

Şiddete uğramanız ve eşinizin başka bir bayanla yaşaması da manevi tazminat isteminize gerekçe olacaktır. Çünkü bu eylemler ile kişilik haklarınız büyük hasar görmüş durumdadır. Elbette ki; eşinizin, bir üçüncü şahısla halen yaşamakta olduğunu ve evi bu sebeple terk ettiğini kanıtlamanız yararınızadır.

Yine mahkemeden, kendiniz için, TEDBİR nafakası ve boşanmanın kesinleşmesinden sonra YOKSULLUK nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminet ve nafaka miktarlarının belirlenmesinde eşinizin GERÇEK mal varlığı değerlerini mahkemeye sunmanız, ispatlamanız da önem arz etmektedir.

Şu anda oturmakta olduğunuz ev, eşinizin mülkü ise, aile konutu şerhini tapuya işletebilirsiniz. Bu da yararınıza olur.

Sayın konuk;

Bir dava açmaya karar vermeniz halinde, mutlaka bir meslektaşımızın DOĞRUDAN yol göstermesi ile hareket ediniz. Davanızın takibi ve ispatı önemli olduğu gibi hak kaybına da uğramazsınız.

Eğer maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz. Bu sizin hakkınızdır.Yararlanınız.

Saygılar.
Old 26-03-2009, 14:00   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Kocam Evi Kendİsİ Terk Etmis Suanda Bir Baska Kadinla Yasamaktadir.ayni Zamanda Beni Darp Ettigine Dair Elimde Rapor Vardir.sizce Davayi Ben Mi Acmaliyim.bu Konuda Haklarim Nelerdir.?ve Evi Terk Edip Baska Biriyle Yasamasi Bu Dava Surecinde Bana Bir Artisi Olurmu Bunu Kanitlamam Isime Yarar Mi Tessekkurler.

Bir husus dışında meslektaşımın yazdıklarına aynen katılıyorum. Davanın kimin tarafından açıldığının teorik olarak önemi yoktur. Ancak uygulamada "aldatma" veya " zina" olgusuna dayanarak, kadının dava açması(kanıtlaması) durumunda, çoğu hakim daha yüksek maddi-manev tazminata hükmetmektedir. İşin diğer yönü ise, eşinizin dava açmasını bekler de sonunda açarsa; davadan vazgeçtiği anda yine başa dönersiniz. Ayrıca, delilleri toplamada gecikmiş olursunuz. Eşinizin dava açmasını bekleyip, açtığında yasal süre içinde "karşılık dava" açmak da diğer bir yoldur.
Old 26-03-2009, 14:22   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Davayi Ben Mi Acmaliyim.

Soruyu olayla birlikte, somut olarak değerlendirdiğimizde:

Meslektaşıma katılmakla; eğer boşanmaya kararlı iseniz, davayı sizin açmanız ve iddia attiğiniz hususları belirtilen şekilde kanıtlamanız yararınızadır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi