Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eş ve Ailesi Tarafından Boşanmaya Zorlanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2009, 13:03   #1
semrayk

Varsayılan Eş ve Ailesi Tarafından Boşanmaya Zorlanma

Ben 3 yıllık evli bir bayanım.Eşimle evliliğimin 1. yılında anlaşamadık ve ayrıldık eşim dava açtı ve bende karsı dava açtım.Bu sürec 9 ay sürdü ama biz son mahkeme de davaları geri cektik.Bir araya geldiğimizde yaklasık bir yıl oldu fakat yine sorunlarımız olmaya başladı.İlk evlendiğimiz bir yıl benim hatalarım vardı ve ben dönmek cok istedim fakat döndükten sonra eşim bu sefer bana kötü davranmaya başladı herseye rağmen ailemi terk edip geldiğim için ailem benimle konusmuyor ve eve dönmeme imkan yok.Ve bende bu nedenle çıkamıyorum evimden.
Eşim hergün eşyalarımı toplayıp gitmemi söylüyor,beni istemediğini anlaşmalı boşanmazsam dava açacağını söylüyor.Ayrıca ailesini yanımıza getirdi ve aylardır yanımızda kalıyorlar..Ben çekip gideyim diye ailecek baskı yapıyorlar..Babası evden kovuyor..Cok zor durumdayım.
Şİmdi bu durumda ne yapmalıyım.Evden çıkmak istemiyorum ayrıca eşimle yanlız olsak durumu belki düzeltebiliriz fakat ailesi kesinlikle boşanacaksın yüzüne bakmayız diyorlar.
Ailem ömür boyu yanımızda kalacak diyor boşanmasan bile ama baskı yapıyorlar gitmem için.
Dava açarsa evden çıkmak zorundamıyım?
Ben evdeyken dava acılırsa nasıl davranmalıyım,ne yapmalıyım bu durumda,lütfen yardımlarınızı bekliyorum?
Old 22-03-2009, 15:24   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Şiddetten Korunma:
Müşterek konutunuzda sizinle birlikte kalan eşinizin ailesi ve eşinizin ,müşterek konutu terk etmeniz için size baskı yapmaları,kovmaları,tehdit etmeleri hem suçtur ve şiddettir.

Öncelikle Aile mahkemesine başvurarark birlikte yaşadığınız ve şiddet uygulayan aile bireylerinin,korku ve şiddete yönelik eylemlerinin yasaklanmasını ve gerekirse konuttan uzaklaştırmalarını talep edebilirsiniz.

Üç aydan altı aya kadar geçerli olacak bu koruma kararına uymayan aile bireyi şikayet şartı aranmaksızın tutuklanacak ve hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istekli ceza davası açılacaktır.

2-Boşanma Davası Sırasında Müşterek Konut::

Eşiniz boşanma davası açtığında dava dilekçesi size tebliğ edilecektir.Dava dilekçesine cevap vermeniz ve eşinizin kusurlu olduğunu anlatmanız ve delillerinizi sunmanız ve boşanmaya karar verilmesi durumunda yoksulluk nafakası ,maddi manevi tazminat ,takiların iadesi taleplerinizi bildirmeniz gerekir.

Ayrıca boşanma davası süresince müşterek evin size tahsis edilmesini ,tarafınıza tedbir nafakası ödenmesine karar verilmesini duruşma gününü beklemeksizin karar verilmesini istediğinizi hakimden talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açılmaksızın mülkiyeti eşinize ait olan ev için tapu sicil müdürlüğüne başvurarak aile konutu şerhi isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi