Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

satın alınan aracın pert kaydının bulunması ve izlenecek hukuki yol hakkında bilgilerinize ihtiyacım var

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2013, 10:54   #1
aslolanaslan

Varsayılan satın alınan aracın pert kaydının bulunması ve izlenecek hukuki yol hakkında bilgilerinize ihtiyacım var

Sayın meslektaşlarım pert kaydı bulunan bir aracın satın alınması ve izlenecek hukuki yol hakkında bilgilerinize ihtiyacım var. Müvekkil, bir şahıstan 2. el aracı noter aracılığıyla 25.700 TL karşılığında satın alıyor. Ertesi günü kasko sigortası yaptırmak üzere bir sigorta acentesine gidiyor. Burada aracın pert kaydının bulunduğunu öğreniyor. Durum müvekkil tarafından öğrenilince müvekkil piyasa araştırması yapıyor ve aracı görmeden galeri işletenleri 17-18 bin TL ederinin olabileceğini söylüyor. Ayıp oranında indirim talepli bir alacak davası açacağım. Ancak bu bilgiler ışığında ilk önce dava ile delil tespiti yoluna mı gitmeliyim, yoksa satıcıya ihtar mı çekmeliyim. Şayet ihtar çekecek olursam zarara uğranılan miktarı belirtmem gerekiyor mu? bu noktada fazlaya ilişkin talep ve her türlü dava açma hakkı saklı tutulabilir mi? veya bu konu hakkında tavsiyeleriniz nedir? İyi forumlar...
Old 29-05-2013, 11:41   #2
korulu06

Öncelikle sıkıntı yaşamamanız için gizli ayıplarda satıcıya derhal bildirim şartı mevcut olduğundan hemen noter kanalıyla ihtar çekmeniz gerekmektedir. Devamında pert aracın rayiç bedelinin tespiti için sulh hukuk mahkemesinde delil tespiti davası açın. Sonra da asliye hukuk mahkemesinde ayıp oranında indirim talepli dava açabilirsiniz.
Old 29-05-2013, 12:12   #3
aslolanaslan

yanıtınız için teşekkür ederim sayın korulu06. Peki ilk önce ihtar çekecek olursam bedel belirtmem gerekiyor. Bedelin tam ve kesin olması şart mıdır yoksa fazlaya ilişkin talep ve dava hakkımızı saklı tutarak bir meblağ yazmamız yeterli midir?
Old 11-06-2013, 14:47   #4
aslolanaslan

Değerli meslektaşlarım ilk vekaletim ve ilk davam olması sebebiyle hata yapmaktan çekindiğim için tecrübelerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım bulunmakta. Yukarıda bahsettiğim üzere karşı tarafa bir ihtar gönderdim. İhtarda fazlaya ilişkin talep ve dava açma hakkımızı saklı tutmak üzere 9.000 TL ayıp oranında indirimin tarafımıza verilmesini ihtar ettim. İhtara olumlu bir yanıt alamamakla birlikte tespiti de içeren malda bulunan ayıp nedeniyle bedel oranında indirimin tahsisi ve tahsili ile uğranılan manevi zararın istemine ilişkin bir dava açmaya karar verdim. Araştırmalarım neticesinde Borçlar Kanunu Genel Hükümlerden ziyade yoğunlukla TKHK hükümlerine yer verildiğine rastladım.

Sorum şudur; ihtarda fazlaya ilişkin hakları saklı tutmak üzere belirtmiş olduğum meblağ dava açarken beni bağlayacak mıdır? Alacağın belirsiz olması sebebiyle açacağım belirsiz alacak davasında talebimde miktarı ne kadar belirtmeliyim. Yardımlarınıza ihtiyacım var şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi