Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ziraat Bankası Malları Haczedilebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2013, 15:40   #31
Avukat Hakan Eren

Sevgili üstadım,

Karar düzeltme, sırf yarın öbür gün AYM'ye yapacağınız bireysel başvurunun şekil şartlarını (Hukuk yollarını tüketme) amaçlı.

Yoksa, olumlu bir sonuç çıkmayacağı belli.

Ama benim tanığım Av.Suat Ergin, bu işi AYM'ne taşır...

Şaka bir yana sizin en doğrusunu takdir edeceğinizden şüphem yok...
Old 10-01-2013, 15:55   #32
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren
Sevgili üstadım,

Karar düzeltme, sırf yarın öbür gün AYM'ye yapacağınız bireysel başvurunun şekil şartlarını (Hukuk yollarını tüketme) amaçlı.

Yoksa, olumlu bir sonuç çıkmayacağı belli.

Ama benim tanığım Av.Suat Ergin, bu işi AYM'ne taşır...

Şaka bir yana sizin en doğrusunu takdir edeceğinizden şüphem yok...

Teşekkür ederim.
Old 08-04-2015, 14:35   #33
Kemal Hapavko

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
2007 yılında İcra Müdürlüğü'nün benzer tavrı dolayısıyla aşağıdaki mahkeme kararını alıp akabinde (gerek Ziraat Bankasının gerekse İcra Müdürlüğünün tavrına sinir olduğumdan) Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü binasına fiili hacze gitmiştim. Kalabalık banka avukatları ve yetkilileri eşliğinde (sinirim geçinceye kadar) ödemezlerse aynı binadaki merkez şubelerinde para haczi yapacağımı söyleyerek şubeye girdim... İç yazışma yapmadan para ödeyemeyecekleri için çektikleri sıkıntı ve devamını, bankanın avukatı meslektaşlarımı ve ilgili banka çalışanlarını üzmemek için anlatmayacağım ama netice şu ki: tabii ki alacağı tahsil ettik...

Ankara 6. İcra Hukuk Mahkemesi, 11.06.2007 T., E: 2007/515, K: 2007/511: "Davacı vekili dava dilekçesinde, davalı aleyhine ilamlı icra takibi başlatıldığını, borçlunun hak ve alacaklarının haczine ilişkin taleplerinin icra müdürlüğünce reddedildiğini, red kararının iptaline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Talep, İİK.nun 16 ve devamı maddelerine dayalı şikayet talebi olup mahkememizce duruşma yapılmasına gerek görülmemiştir.

Celp edilen icra dosyasının tetkikinde, davacı vekili tarafından davalı borçlu aleyhine ilamlı icra takibi başlatıldığı, davacı alacaklı vekilinin 31.05.2007 tarihinde borçlu T.C.Ziraat Bankası A.Ş.nin, Ziraat Finansal Kiralama A.Ş.den olan alacakları ve menkullerinin haczine dair Ziraat Finansal Kiralama A.Ş.ye 1. haciz ihbarnamesi gönderilmesini talep ettiği, İcra Müdürlüğünce borçlu Ziraat Bankası A.Ş.nin hak ve alacaklarının haczedilemeyeceği belirtilerek talebin reddedildiği, İcra Müdürlüğünün kendiliğinden haczedilmezlik kararı veremeyeceği, borçlunun haczedilmezlik şikayetinde bulunması halinde icra mahkemesince bu konuda karar verilebileceği, icra memurunun alacaklı vekilinin haciz talebine uygun işlem yapması gerektiği, haciz talebini reddedemeyeceği kanaati ile red kararının kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir.

HÜKÜM: Yukarıda açıklanan nedenlerle,
Ankara ... İcra Müdürlüğü'nün ... sayılı dosyası ile davalı borçlu aleyhine yapılan takipte İcra Müdürlüğünce alacaklı vekilinin talebinin reddine ilişkin 31.05.2007 tarihli kararın KALDIRILMASINA, alacaklı vekili talebi gereğince işlem yapılmasına,

Şikayet talebi kabul edildiğinden davacıdan peşin alınan 13,10 YTL harcın talebi halinde iadesine,

Yapılan diğer masrafların davacı üzerinde bırakılmasına,

Dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda İİK.nun 363. maddesi gereğince tefhim/tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde temyiz yolu açık olmak üzere karar verildi."

Saygılar...

Nevra Hanım
Ziraat Bankası İcra Mahkemesi Kararını temyiz etti mi? Temyiz edilmiş ve karar onanmışsa Benimle paylaşbilir misiniz? Zira Ben de sizin izlediğiniz yolu takip edip hacze gitmeyi düşünüyorum.

Kolay gelsin,
Kemal Dinç
Old 08-04-2015, 16:58   #34
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Kemal Hapavko
Nevra Hanım
Ziraat Bankası İcra Mahkemesi Kararını temyiz etti mi? Temyiz edilmiş ve karar onanmışsa Benimle paylaşbilir misiniz? Zira Ben de sizin izlediğiniz yolu takip edip hacze gitmeyi düşünüyorum.

Kolay gelsin,
Kemal Dinç
Banka, kararı temyiz etmedi Kemal Bey...
Old 02-08-2015, 17:00   #35
Av.Kenan KIZIL

Aynı problemi şuan bizde yaşıyoruz daha iki hafta önce başka bir icra dairesinden hacze çıktığımız halde yine Ziraat Bankasına haciz için talep verdiğimizde kamu bankası olduğu gerekçesi ile talebimiz reddedildi. Pek tabi karara karşı şikayet yoluna başvuracağız. Şuan şikayet dilekçesini yazıyorum. Gerekçeler: Ziraat Bankasının bir özel hukuk tüzel kişisine dönüştürüldüğü,bir anonim şirket yani bir tacir olduğu, 233 sayılı KHK ve 4603 sayılı kanun hükümleri dışında özel hukuka tabi olduğu, nasıl haklarını almak için özel hukuka başvuruyorsa borçlarınıda özel hukuk hükümlerine göre ödemesi gerektiği vs. olacak. Madem bir kamu kurumu bu Ziraat Bankası neden alacaklarını Amme Alacaklarına göre tahsil edemiyor. Tabi bunları birde karşı tarafın anlaması lazım.
Old 27-10-2015, 16:38   #36
Av.Kenan KIZIL

Yaptığımız şikayetin kararı bugün verildi. Karar beklediğimiz gibi bizim lehimize "ZİRAAT BANKASININ MALLARI HACZEDİLEBİLİR".
Old 28-10-2015, 10:48   #37
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Kenan KIZIL
Yaptığımız şikayetin kararı bugün verildi. Karar beklediğimiz gibi bizim lehimize "ZİRAAT BANKASININ MALLARI HACZEDİLEBİLİR".

Tebrikler. Kararı yayınlarsanız seviniriz.
Old 28-10-2015, 11:54   #38
olgu

Ben ödeme yapmayan Ziraat Bankası içinde haciz talep ediyorum icra dairelerinin birçoğu uyguluyor, müdür kendiden emin değilse ben reddedin şikayette karar çıkartayım sizin için daha iyi olur diye emin emin konuşunca tamam deyip imzalıyor.

Ziraat Bankası'nın 10 a yakın şubesine haciz işlemi uyguladım hiçbiri de şikayete başvurmadı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi