Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

maaş haczinde sıra cetveli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2012, 09:28   #1
av.İzgi

Varsayılan maaş haczinde sıra cetveli

İyi çalışmalar;
İİK.nun 83. maddesinde; "maaş ve ücret üzerinde; birden fazla haciz varsa bunlar sıraya konulur ve sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez" Denilmektedir.
İşyerine gönderilen maaş haczi ile ilgili 7 tane müzekkere var.Maaştan yapılan kesintiler devam ederken, işçinin çalışmış olduğu işyerinden ilişiğinin kesildiği durumlarda; izin parası, ihbar tazminatı ve kıdem tazminatından yine aynı sırada mı kesinti yapılacak? yoksa artık işyerinden ayrıldığından kesinti daha farklı bir şekilde mi yapılacak?
Konu ile ilgili yargıtay kararı arıyorum.cevap gönderen meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 07-05-2012, 10:27   #2
Av. Öznur Aktürk

Sayın av.izgi,
Böyle bir durumda 7 tane haciz müzekkeresinin içeriği önemlidir.
Zira kimisinde sadece maaş haczi talebi varken, bir kısmında ikramiye, prim, tazminat vs. alacakların da haczi talep edilmiş olabilir.
Tazminat alacaklarının da haczinin talep edildiği müzekkereler içerisinde tarih sıralaması yapmak kaydıyla kesintilerin dosyalara ödenmesi gerekmektedir.
İşçinin işten ayrılmış olması, hacizlerin ve kesintilerin sırasını sadece içerikleri nedeniyle değiştirebilir.
Old 07-05-2012, 10:28   #3
oklawa

Alıntı:
Yazan av.İzgi
İyi çalışmalar;
İİK.nun 83. maddesinde; "maaş ve ücret üzerinde; birden fazla haciz varsa bunlar sıraya konulur ve sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez" Denilmektedir.
İşyerine gönderilen maaş haczi ile ilgili 7 tane müzekkere var.Maaştan yapılan kesintiler devam ederken, işçinin çalışmış olduğu işyerinden ilişiğinin kesildiği durumlarda; izin parası, ihbar tazminatı ve kıdem tazminatından yine aynı sırada mı kesinti yapılacak? yoksa artık işyerinden ayrıldığından kesinti daha farklı bir şekilde mi yapılacak?
Konu ile ilgili yargıtay kararı arıyorum.cevap gönderen meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Sorunuzu tam olarak anlamamakla birlikte işçi alacakları nafaka gibi sıra cetvelinde öncelikli alcaklardır, ilk sırada yer alması gerekir
Old 07-05-2012, 10:34   #4
Av. Öznur Aktürk

Alıntı:
Yazan oklawa
Sorunuzu tam olarak anlamamakla birlikte işçi alacakları nafaka gibi sıra cetvelinde öncelikli alcaklardır, ilk sırada yer alması gerekir

Sayın oklawa,
Benim anladığım kadarıyla, alacak işçi alacağı değil.
7 farklı alacak sebebiyle işyerine gönderilen haciz müzekkereleri nedeniyle işçinin tazminatlarından yapılacak kesintilerin sırasını belirleme amaçlı sorulmuş.
Old 27-11-2014, 16:41   #5
MiMi

Alıntı:
Yazan Av. Öznur Aktürk
Sayın oklawa,
Benim anladığım kadarıyla, alacak işçi alacağı değil.
7 farklı alacak sebebiyle işyerine gönderilen haciz müzekkereleri nedeniyle işçinin tazminatlarından yapılacak kesintilerin sırasını belirleme amaçlı sorulmuş.

Merhaba Sayın meslektaşım,
Benim ilk defa karşılaştığım bir durum olması sebebiyle çok fazla bilgi sahibi değilim, fakat maaş kesintisi yaptığım ve ilk sırada olduğum icra dosyasında borçluyu işten çıkaran işveren kıdem tazminatını küllen icra dosyasına gönderdi. Maaşta başkaca hacizler olduğunu Müdürün isteği üzerine işverenden bildirmesini istedik, yazı geldi. Müdür şimdi de diğer hacizleri de gözeterek derece kararı alması gerektiğini ve kararın tüm diğer alacaklılara tebliği ve bu şekilde haczin kesinleştirilmesi sonucu kıdem tazminatını bize ödeyeceğini söyledi. Ki ben hacizde ilk sırada olmam nedeniyle ödemenin bize yapılmasını talep etmiştim, fakat tabi ki talebim reddoldu.
Kıdem tazminatı alacağı için de sıra cetvelinin hazırlanması ve hatta usulüne uygun değilse iptali için davaya konu olması söz konusu oluyor mu? Tecrübe etmediğim ve internetten de çok sağlıklı bir bilgiye ulaşamadığım için sorma gereği duydum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi