Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İspat ve Deliller

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2009, 19:52   #1
Konuk

İnceleme İspat ve Deliller

Merhaba;
Bir bayanın boşanma davasında haklılığını ispat edebilmek için;
Kocasından gizli onun uyguladığı fiziksel-duygusal ekonomik-cinsel şiddetin kendi ağzından itirafları ve özür dilemesinin ses kayıt cihazına alınması mahkeme açısından delilmidir?
yoksa suçmudur
Not!odaya yerleştirilmiş ses kayıt cihazı görüntüsüz.
Old 04-06-2009, 23:01   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Bir kişinin sesini haberi olmadan kayıt etmek ve bunu kullanmak normalde suçtur.

Ancak, eşler arasında özel hayatın gizliliğini yargıtay kabul etmemektedir. Yine, eşler arasında kanun dışı yolla edinilmiş yani sesi kayda alınan eşin rızasının bulunmaması hali olsa da ses kayıtlarına itibar edilecektir.

Bu bakımdan boşanma mahkemesi, elinizdeki kaydı delil olarak değerlendirebilecektir.

Hukuka aykırı olarak elde edilen bu kaydın boşanma davasında kullanılması halinde, taraflar karı-koca olduğu için de suça konu olmayacaktır.

Saygılarımızla,
Old 05-06-2009, 00:06   #3
Konuk

Dikkat

Sayın av-ufuk;
Eşler arasında özel hayatın gizliliği olmaz, bu yargıtay kararı yenimi çıktı acaba? yoksa öncedende varmıydı çünkü 2008;deki davamda sayın avukatım önce olur dedi sonradan da suç hapis cezası alırsın dedi!
Bu ne derece doğrudur lütfen bilgi almak istiyorum.
Burdada tam herşeyi yazamıyorum davam hakkkında sormak istediğim aklımda o kadar acabalar varki!
Ama kimse beni yıldıramayacak tüm acılara olumsuzluklara haksızlıklara karşı dimdik ayaktayım...
zamanınızı aldığım için kusura bakmayın lütfen;
kendinize iyi bakın teşekürler.
Old 05-06-2009, 08:14   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katlımcı;

Uygulamada ve doktrinde oldukça tartışmalı olan konuyu sormaktasınız.

En son, yerel mahkemece yasal delil olmadığı için kabul edilmeyen ses kayıtlarının, Yargıtay'ca boşanma dosyasına delil yapılması gerektiğine ilişkin karar verilmiştir.

İlgili konu ve tartışmaları aşağıda vereceğim linkten takip edebilirsiniz. Lütfen okuyunuz..

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34483

Doğrudan hukuki yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi