Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka alınmasının sürekliliği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2009, 23:51   #1
Konuk

Varsayılan nafaka alınmasının sürekliliği

Öncelikle teşekkür ediyorum sizlere benim 2 sorum olacak
1)annem babamdan boşanmak istiyor babam dükkan işleten küçük esnaf nafaka ödemeyi kabul ediyor ancak ilerde iflas ettim, dükkanı kapattım ödeme gücüm yok diyerek nafaka ödemekten kurtulabilir mi? oyun oynayarak kaçmak ister diye bu yüzden ona güvenemiyoruz.
2)evden uzaklaştırılması için başvurulsa evden uzaklaşması en az ne kadar zaman alır? aşşağı yukarı zaman tahmini yaparsanız seviniriz. Çünkü bi akrabamız kocası için akşam polisler götürmüş sabah yine kapıya dayanmış.
Yardımlarınız için sağolun.
Old 02-06-2009, 10:56   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle teşekkür ediyorum sizlere benim 2 sorum olacak
1)annem babamdan boşanmak istiyor babam dükkan işleten küçük esnaf nafaka ödemeyi kabul ediyor ancak ilerde iflas ettim, dükkanı kapattım ödeme gücüm yok diyerek nafaka ödemekten kurtulabilir mi? oyun oynayarak kaçmak ister diye bu yüzden ona güvenemiyoruz.
2)evden uzaklaştırılması için başvurulsa evden uzaklaşması en az ne kadar zaman alır? aşşağı yukarı zaman tahmini yaparsanız seviniriz. Çünkü bi akrabamız kocası için akşam polisler götürmüş sabah yine kapıya dayanmış.
Yardımlarınız için sağolun.

Sayın katılımcı;
Bir mahkeme kararı gereğince nafaka ödemekle yükümlü olan nafaka borçlusunun ,bu borcunu ödemekten kaçınması durumunda hapisle cezalandırılması icra ceza hakimliğinden istenebilir.

4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa gereği koruma talep edilmesi durumunda aile mahkemesi hakimi şiddete uğrayan aile fertlerinin korunması için şiddet uygulayan aile ferdinin evden uzaklaştırılmasına karar verebilir.

Altı aylığına verilecek bu uzaklaştırma kararına uymaması halinde şiddet uygulayan aile ferdinin tutuklanacağı ve cezalandırılacağı hususu şiddet uygulayana ve diğer aile fertlerine bildirilir.

Süre konusunda net olmamakla birlikte şunu söyleyebilirim.Aile mahkemeleri 4320 Sayılı Yasa kapsamında yapılan başvuruları en kısa sürede karara bağlamaktadır.

Hak kaybına uğramamanız için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.Maddi durumunuz yetersiz ise bulunduğunuz ilin barosuna başvurup, davayı vekalet ücreti almadan takip etmesi için bir avukatın atanmasını talep edebilirsiniz.

Boşanma davasının tarafı anneniz olacağına göre başvuruyu kendisi yapacaktır.
Old 02-06-2009, 13:55   #3
Konuk

Cevabınız için çok teşekkür ederim
Anladığım kadarıyla nafaka ödememek için bahane göstermesi söz konusu değil.

Diğer konuda sanırım adli tatil yaklaşıyor, tatilin hangi zaman aralıklarını kapsadığını bilmiyorum, bu tatil esnasında tedbir kararı için mahkemeye ya da savcılığa başvurabilir miyiz? yoksa tatilin bitmesini mi beklememiz gerekiyor?
Old 02-06-2009, 14:50   #4
uye8490

Alıntı:
Yazan Konuk
Diğer konuda sanırım adli tatil yaklaşıyor, tatilin hangi zaman aralıklarını kapsadığını bilmiyorum, bu tatil esnasında tedbir kararı için mahkemeye ya da savcılığa başvurabilir miyiz? yoksa tatilin bitmesini mi beklememiz gerekiyor?

Adli tatil 1 ağustos ile 5 eylül tarihleri arasındadır.

4320 Sayılı Yasa kapsamında koruma tedbirine karar verilmesi talebinizi her zaman yapabilirsiniz.

Aynı şekilde boşanma davasını da bu tarihlerde açabilirsiniz.

Adili tatilde mahkemelerin ve savcılıkların işleyişi durmaz.

Başvurunuzu her zaman yapabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi