Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ceza davasında anlaşırsam ne olur

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2009, 08:27   #1
konuk

Varsayılan Ceza davasında anlaşırsam ne olur

Merhaba,
Eşimle yaşadığımız bir tartışma sonrası karakolluk olduk ve bu olay sonrasında oğlumu da yanıma alarak ailemin yanına taşındım.İkimizde birbirimizden şikayetçi olduk.Hem onun hemde benim hayati tehlikesi olmayacak yaralanmaları vardır şeklinde adli tıp raporumuz var.Ben bu tartışma sonrası eşime boşanma davası açtım ve dava sürüyor muhtemelen önümüzdeki birkaç duruşma içinde dava sonuçlanacak.Ancak savcılık ikimiz hakkında ceza davası açtı.İlk duruşma yapıldı.Hakimin söylediğine gore bilmiyorum belki bizi anlaşmaya zorlamak için de söylemiş olabilir ikimizinde ceza alacağını söyledi.Bende bunun üzerine eşimle konuşup anlaşmak istediğimi söyledim, zaten oda anlaşmak istiyor.Ancak boşanma davasındaki avukatım bu dava da anlaşmamız durumunda onu affetmiş olacağımı bu nedenle boşanma davasında zor duruma düşeceğimi söyledi.Ceza davasından vazgeçme nedenim eğer ceza alırsam sabıka kaydım olacak ve zaten bir bayan olarak iş bulmakta zorlanırken buda şartları daha da zorlaştıracak.
Sormak istediğim avukatım bu konuda haklımı?Ceza davasından anlaşıp vazgeçersem boşanma davasına konu olan bu olay için de mi eşimi affetmiş olacağım?Bu durumda eşimden boşanma zorlaşırmı ya da bu olay alacağım nafaka, tazminat konularını etkilermi?
Lütfen yardım edin.
Old 26-05-2009, 20:03   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,
Doğru olanı yapmış ve davalarınızı bir avukattan doğrudan hukuksal yardım alarak yürütmektesiniz. Davalarınızla ilgili tek bildiğimiz sizin mesajınızda yazdıklarınızdır. Oysa avukatınız her iki dosyanızı da bizlerden daha iyi değerlendirebilecek durumdadır. Bu nedenle avukatınızla ayrıntılı olarak görüşmenizi ve onun hukuksal görüşünü alarak bir karar vermenizi öneririm. Saygılarımla.
Old 26-05-2009, 22:26   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Sadece küçük bir hatırlatma yapmak isterim.

Yaralama sucu eşe karşı işlendiğinde soruşturma ve kovuşturma şikayete bağlı değildir.

Yani ceza davasında eşi yaralama suçu için şikayetten vazgeçme sonucu değiştirmeyecektir.
Old 27-05-2009, 10:32   #4
Konuk

Merhaba,
Av. Habibe Hanım'ın dediğinden anladığım kadarıyla şikayetimizden vazgeçsek bile dava devam edecek.Yani hakim önceki duruşmada dediği yönde karar verirse ikimizde ceza alacağız.Bunu değiştirmenin bir yolu yokmu?"Yani ceza davasında eşi yaralama suçu için şikayetten vazgeçme sonucu değiştirmeyecektir." derken boşanma davasını mı ceza davasını mı kastediyorsunuz.
(Sn. Cengiz Bey,avukatımdan tabiki görüş alıyorum ancak çalışmakta olduğum şirketimdeki avukat arkadaşım da ceza davamdan vazgeçmemin boşanma davasında olumsuzluk yaratmasının söz konusu olmayacağını söylemişti.Yani ortada iki farklı görüş olunca sizlerede danışmak istedim)
Old 27-05-2009, 12:25   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Aile içi şiddete ilişkin suçlarda,şikayetten vazgeçmenin soruşturma ve kovuşturmaya engel olmaması elbette ki ceza dosyası ile ilgilidir.

2-Eşler ararsındaki yaralama suçunun şikayete bağlı olması konusu daha önce Anayasa Mahkemesince tartışılmış ve itiraz reddedilmiştir.
Bu nedenle şiddet uygulayan aile üyesi sonucuna da katlanmak durumundadır.

3-Fakat,ceza dosyanıza bakan hakimin size ceza alacağınızı söylemesi yasa ve usule aykırıdır.Hakimler ne yönde karar vereceklerini önceden açıklayamazlar,görüşlerini belli edemezler.

Böyle bir açıklama hakimin tarafsızlığı ilkesine açıkça aykırıdır ve hakimin reddi istenebilir..

Avukatınızdan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi