Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

talimat evrakında cmk görev sınırı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2010, 12:47   #1
praeses

Varsayılan talimat evrakında cmk görev sınırı

Merhabalar meslektaşlarım,

Cmk görevlendirmelerinde henüz yeni faal olduğum için daha önce karşılaşmadığım bir durumda yardımlarınıza başvurma mecburiyetindeyim.

Beyoğlu'nda görülmekte olan bir davada henüz cezaevinden yeni çıkmış bulunan sanık Ankara'da yakalanıyor. Yakalama gereği sorgu esnasında Ankara Asliye Ceza Mahkemesi'nde zorunlu müdafii olarak bulundum. Talimat evrakı mahkemesine döndüğünde görevim devam etmekte midir? Sanığa İstanbul'da başka bir müdafii atanmasını beklemeli miyim makbuz kesmek için?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 02-08-2010, 14:04   #2
Levent Cirit

Siz sadece talimat için görevlendirildiniz. Sanığa istanbul'da gerekiyorsa başka bir müdafii atanacaktır.
Old 03-08-2010, 08:58   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sizin görevlendirmeniz sadece talimata ilişkin olup talimat ifadesinin alınması ile de son bulur.

Sanığa İstanbul'da başka bir müdafinin atanması ya da atanmaması konusu sizi bağlamamaktadır.
Old 03-08-2010, 15:30   #4
nizar

Normalde değerli meslektaşlarımın da söylediği gibi talimat dosyasında ifadede bulunmakla sizin göreviniz sona erer. Ama bazen uygulamada, esas dosyada savcılık yada mahkeme zorunlu vekil veya müdafii tayin etmiyor. Sonra bir bakıyorsunuz esas dosyadan takipsizlik kararı ya da mahkeme kararı size geliyor. Ben böyle durumlarda yine de temsil ettiğim kişinin karar aleyhine ise hak kaybı yaşanmaması için kanun yollarına müracaatta bulunuyorum. Ama esas dosya açısından zorunlu müdafii veya vekilin tayin edilmediğini, savunma hakkının kısıtlandığını belirtiyorum.

Saygılarımla...
Old 04-08-2010, 10:44   #5
praeses

teşekkür ederim sevgili meslektaşlarım.
Sayın nizar, evet sizin de bahsettiğiniz türden tebligatlar duyduğum için fikrimi desteklemek istemiştim. İlginize teşekkür ederim. O halde ben bunun gibi bir durumla karşılaşmadığım sürece görevimin bittiğini düşünebilirim rahatça, yine de tabii esas dosyadaki gelişmeleri de fırsat buldukça takip etmeye çaışırım.
Old 04-08-2010, 11:21   #6
Av. Tuğba Yavan

İçiniz rahat olsun Özlem Hanım. Uzun süredir Ankara'da CMK avukatlığı yapan bir avukat olarak talimat duruşmasına katılmakla görevinizin sona erdiğini söyleyebilirim. Ancak ileride makbuz keserken asıl olarak hangi ilin mahkemesi görevli ise o ilin Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben makbuz kesilmesi gerekir. Sizin örneğinizde İstanbul / Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na hitaben makbuz kesilmelidir. Bu konuda CMK Servisi sizi yönlendirecektir. Makbuz kesmek için sanığa başka bir müdafi atanmasını beklemenize gerek yoktur, sizin göreviniz sona ermiştir. Talimat evraklarına ilişkin ödemeler Ankara dışındaki Savcılıklar kanalıyla yapıldığı için makbuzları diğer ödemelere ilişkin makbuzlardan ayrı kesilmekte ve ödemesi de diğer ödemelerden daha geç yapılmaktadır.
Old 04-08-2010, 15:12   #7
nizar

Ancak ileride makbuz keserken asıl olarak hangi ilin mahkemesi görevli ise o ilin Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben makbuz kesilmesi gerekir. Sizin örneğinizde İstanbul / Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na hitaben makbuz kesilmelidir. Bu konuda CMK Servisi sizi yönlendirecektir. Talimat evraklarına ilişkin ödemeler Ankara dışındaki Savcılıklar kanalıyla yapıldığı için makbuzları diğer ödemelere ilişkin makbuzlardan ayrı kesilmekte ve ödemesi de diğer ödemelerden daha geç yapılmaktadır.

Talimat evraklarına ilişkin makbuzların esas dosyanın bulunduğu yerdeki cumhuriyet savcılığına kesilmesi gerektiği uygulamasının dayanağı nedir? Bu uygulama ne zaman başlatıldı?
Old 04-08-2010, 17:07   #8
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Av. Tuğba Yavan
İçiniz rahat olsun Özlem Hanım. Uzun süredir Ankara'da CMK avukatlığı yapan bir avukat olarak talimat duruşmasına katılmakla görevinizin sona erdiğini söyleyebilirim. Ancak ileride makbuz keserken asıl olarak hangi ilin mahkemesi görevli ise o ilin Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben makbuz kesilmesi gerekir. Sizin örneğinizde İstanbul / Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na hitaben makbuz kesilmelidir. Bu konuda CMK Servisi sizi yönlendirecektir. Makbuz kesmek için sanığa başka bir müdafi atanmasını beklemenize gerek yoktur, sizin göreviniz sona ermiştir. Talimat evraklarına ilişkin ödemeler Ankara dışındaki Savcılıklar kanalıyla yapıldığı için makbuzları diğer ödemelere ilişkin makbuzlardan ayrı kesilmekte ve ödemesi de diğer ödemelerden daha geç yapılmaktadır.

Bağlı bulunduğumuz baroda "talimat ifadeleri" için alınan zorunlu müdafilik ücretine ilişkin makbuzu yine bağlı bulunduğumuz baroya hitaben kesmekteyiz.

İller arası uygulama farklılığı olmalı.
Old 05-08-2010, 12:32   #9
nizar

Sayın Akçadağ,

Talimat ifaderi için alınan zorunlu müdafiilik ücretine ilişkin makbuzu bulunduğumuz yerin savcılığına kesip makbuz ve evrakları bulunduğumuz baroya veriyorduk ancak, benimde Av.Tuğba Yavan'ın mesajı üzerine yaptığım araştırmaya göre bu konuda Adalet Bakanlığı tarafından talimat ifadelerinin MAKBUZLARININ ESAS DOSYANIN BULUNDUĞU YERDEKİ SAVCILIĞA KESİLEREK BU SAVCILIKTAN TAHSİLİNİN İSTENMESİNE İLİŞKİN BİR UYGULAMA BAŞLATILMIŞ.Ancak ben bu ilgili yazıya henüz ulaşamadım.

İlgili yazılı metne ulaşabilen var mı?
Old 11-03-2020, 08:28   #10
Adem Gdk

Merhabalar.
Bir SSÇ için yazılan talimat uyarınca SSÇ Müdafii olarak görevlendirildim. SSÇ'ye ulaşılamadığından talimat bile ikmal iade edildi.

Talimatın iade olduğunu gören esas mahkemesi bir daha talimat yazdı. Ayrı mahkemede ayrı bir talimat dosyası açıldı. Yine ben görevlendirildim.

Ben ilk talimatın ücretini aldım. Ancak ikinci talimat için ücret alabilir miyim?

Bu konuda uygulama nasıl oluyor?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi