Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Park Halindeki Araca Çarpmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2015, 15:59   #1
av__emrah

Varsayılan Park Halindeki Araca Çarpmak

Sayın Meslektaşlarım, (tam olarak emin olamadığım için sizlerin fikirlerini de merak ediyorum) karayolunda, yol kenarındaki araca çarpmak tek taraflı mı çift taraflı mı kaza olur? Kaza da ölüm meydana gelmiştir. Destekten yoksun kalma tazminatı açacağız fakat bu sorunun cevabını merak ediyorum. İyi Çalışmalar.
Old 18-02-2015, 17:10   #2
redrum

Olayınızı biraz daha açabilir misiniz? Park halindeki araç duraklamanın yasak olduğu bir yerde ise (otoyol gibi) sorunuzun cevabı değişecektir.
Old 18-02-2015, 17:15   #3
asumann

Alıntı:
Yazan av__emrah
Sayın Meslektaşlarım, (tam olarak emin olamadığım için sizlerin fikirlerini de merak ediyorum) karayolunda, yol kenarındaki araca çarpmak tek taraflı mı çift taraflı mı kaza olur? Kaza da ölüm meydana gelmiştir. Destekten yoksun kalma tazminatı açacağız fakat bu sorunun cevabını merak ediyorum. İyi Çalışmalar.
Çift taraflı kaza olur vuran aracın sürücüsü, sahibi sigorta sorumluludur. Ama park halindeki araçta biri mi varmış onu anlamadım.
Old 18-02-2015, 19:51   #4
Av. Fırat BİLBAY

Muhtemelen sorulmak istenen şu:

Müvekkillerimin murisi park halindeki araca çarpmış ve vefat etmiştir. Destekten yoksun kalma tazminatı için kime başvurmalıyım?

Burada kavram olarak kazanın tek taraflı veya çift taraflı olması değil kusur dağılımı önemlidir. Çift taraflı da olsa kazada sürücü tam kusurlu ise vefatı halinde sadece ölenin mali mesuliyet sigortasına, çift taraflı kusur söz konusu ise kusur durumuna göre hem ölenin hem de diğer kusurlu tarafın kendisine ve mali mesuliyet sigortasına müracaat edilmelidir.

Ölenin çarptığı araç hatalı park etmemişse yani park halindeki araca atfedilecek bir kusur yoksa tek muhatap ölenin sigortasıdır.
Old 18-02-2015, 19:57   #5
av__emrah

Sayın meslektaşlarım cevaplar için teşekkür ederim. Olay yeri kaza tespit tutanağı henüz elimde olmadığı net bir cevap veremiyorum. Ancak kaza bana anlatıldığı kadarıyla; karayolunda seyrederken müvekkilin desteği yolun sağ tarafında bulunan tırın altına giriyor ve bu kaza Ölümle sonuçlanıyor. Yine öğrendiğim kadarıyla tır karayolunda bulunan park alanına park edilmiştir. Yani durmanın yasak olduğu yerde değil. Fakat Sayın meslektaşım her iki durum için de fikrinizi belirtirseniz çok memnun olurum.
Old 18-02-2015, 20:04   #6
Av. Fırat BİLBAY

Alıntı:
Yazan av__emrah
Sayın meslektaşlarım cevaplar için teşekkür ederim. Olay yeri kaza tespit tutanağı henüz elimde olmadığı net bir cevap veremiyorum. Ancak kaza bana anlatıldığı kadarıyla; karayolunda seyrederken müvekkilin desteği yolun sağ tarafında bulunan tırın altına giriyor ve bu kaza Ölümle sonuçlanıyor. Yine öğrendiğim kadarıyla tır karayolunda bulunan park alanına park edilmiştir. Yani durmanın yasak olduğu yerde değil. Fakat Sayın meslektaşım her iki durum için de fikrinizi belirtirseniz çok memnun olurum.

Zaten her iki durumu da değerlendirdim. Dediğim gibi, kusura bakılır. Tırda kusur varsa tır şoförüne, işletene ve mali mesuliyet sigortasına "kusuru oranında" müracaat edebilirsiniz. Kalan kusur oranı için yani ölene ait kusur için ölenin sigortasına müracaat etmelisiniz. Eğer ölen tam kusurluysa sadece ölenin sigortasına müracaat edebilirsiniz. Aynı mesajı çok az farklı cümlelerle 2 kez yazmış oldum.
Old 18-02-2015, 20:13   #7
av__emrah

Sayın meslektaşım cevap için teşekkür ederim. Olayın sonucunu çok iyi bir şekilde özetlediniz. Soruşturma aşamasında tırın kusurlu olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Ben sizin fikirlerinizi merak etmiştim. Şimdi aydınlandım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi