Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt dışı üniversite diploması denklik sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2014, 00:03   #1
Av. Bonus Pater Familias

Acil Yurt dışı üniversite diploması denklik sorunu

Sayın Meslekteaşlarım ;
YÖK tarafından tanınan yurt dışındaki(Bulgaristan) üniversitelerden birinin mühendisilik bölümünden mezun olan müvekkil denklik işlemleri için YÖK e başvurur ancak denklik sınavına girmesi gerektiği gerekçesi ile talebi idarece ret edilir. İptal davası açacağız ancak konu hakkında yakın tarihli içtihatlara ulaşmakta güçlük çekiyorum.
Bu konuda dava deneyimi olan meslektaşlarımdan ya da içtihat konusunda katkı verebilecek meslektaşlarımdan yardım istiyorum.
Sevgi ve saygı ile..
Old 23-05-2014, 08:28   #2
MEDİNE YALÇIN

Merhaba bende İtalya Genova Üniv. Huk. Fak. 2013 mezunuyum. Denklik için Yök'e başvurdum 02/12/2013 te. Başvurum'a hala herhangi bir cevap gelmedi. Tedirgin olmam gerekiyormu bilmiyorum.
Old 23-05-2014, 10:33   #3
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Bildiğim kadarıyla bu husus diğer denlik işlemlerinden ayrı bir durum teşkil ediyor. Zira bulgaristan'da üniversiteye gidenlerden bir kısmında üniversiteye giriş yılında YÖK direkt denklik verirken 2010 yılından sonra bu talepleri reddetmeye başladı. Bu noktada gazete haberlerine de konu olan İzmir'de emsal bir karar çıkmıştı. Onu araştırmanızı tavsiye ederim. Bir de şayet belirttiğim duruma uyuyorsa kazanılmış hak kavramından hareket etmekte fayda var.
Old 23-05-2014, 15:21   #4
acahukuk

Varsayılan Konuyla ilgili idare mahkemesi kararı

Konuyla ilgili idare mahkemesi kararı var elimizde ama buraya eklemeyi başaramadım
Old 02-06-2014, 16:43   #5
Av. Bonus Pater Familias

Acil acil

Sayın acahukuk;
Mail adresim pinaruckun@hotmail.com. bana ilgili yargı kararını mail atabilirseniz çok sevinirim.
Old 24-09-2014, 14:12   #6
av. smyy

belki geç kalınmış bir cevap olacak ancak sayfayı yeni gören arkadaşlara belki bir yararı olur ; danıştay 8.daire E:2006/3937 K:2006/4549
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi