Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

erkeğin para talep etmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2011, 21:04   #1
sonolsun

Varsayılan erkeğin para talep etmesi

Merhaba.Bundan yaklaşık 1.5 sene once 2. bir evlilik yaptım. Eşimin de 2. evliliğiydi.Her ikimizin de birer cocugu vardı, onun oglunun velayeti eski eşinde benim oğlumun velayeti ben de ve benimle yaşıyor. Evliliğimizin haftasından itibaren eski eşinin taciz ve yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldık. Çocugunu kullanarak, ikide bir savcılığa suc duyurusunda bulunarak en başından itibaren huzurumuzu bozmaya başladı. Eşim cocugunu alsa getırmedı dıye (kı eskı esı nobet sıstemıyle calıstıgı ıcın mahkemenın verdıgı gunler degıl eskı esının ıstedıgı zamanlarda cocugu alma yoluna gıttık) şikayet, eşim alamadıgı zamanlar ayrı şıkayet evlılıgımız bu 1.5 yıl zarar gorerek devam etti. Bu süre zarfında bir iki kere ben artık dayanamayarak eşimi sevdıgım halde bosanmak ıstedıgımı soyledım. Oyle kı, en son actıgı nafaka davası yuzunden maddı manevı zarara ugradık ve esım 1.250 ytl mahkeme masrafı odemek zorunda kaldı. Her sefer bosanmak ıstememe itiraz eden esım bu sefer gayet hazırlıklı bıcımde bosanalım ama aldıgımız esyaların karsılıgı olarak bana 6.000 tl odersın dedi. Ben 15 senedır kendı yagınla kavrulan, bır kamu kurumunda 12 senedır memur olarak calısan ve oglumla yasayan bır ınsanım. Evlendıgım ınsan benımle evlenırken eve sadece bır bavul ve bekarlık gunlerınden kalan 2 kapılı bır gardropla 20 senelık 37 ekran bır tv getıren ınsan. Benım eskı esımden ogluma aladıgım nafakayla bırlıkte maasım 25OO TL yi gecmekte. Esımın maası da 2300 cıvarı ve bu maasın 1000 lırası nafaka ve eskı esının kredı borcunu karsılamak ıcın kullanıyor. Son 2-3 ayda ev degısıklıgımızden oturu aldıgımız bır ıkı esya var halıyle o esyaların taksıtlerını de bırlıkte odedk. O esyaların taksıdını oderken ben de evın mutfak ve elektrık,su, kablo, uydunet gıbı gıderlerıne katkıda bulundum. Zaten eşimle evlenmeden once benım esyalarım vardı zaruret oldugu ıcın bır kac esya almak zorunda kaldık o da son 2-3 ayda. Kendımı kullanılmıs ve aptal gıbı hıssedıyorum. Bana kalsa arsızlık yaptıgı ıcın ıstedıgı parayı verıcem ama hem evımı otel gıbı kullanmıs oldu hem benım emeklerımı hıce saydı ve evlenırken verdıgı sozlerı yerıne getırmemıs olduç Cunku evlenmeden once de eskı esı sorun cıkaran bır ınsandı ve esım bana kati suretle soz vermıstı bu tur sorunlarla senı yuz yuze bırakmıycam dıye. Dolayısıyla bu sekılde eskı esıyle araya mesafe koyamadıgı ıcın evlılıgımız kopma noktasına geldı. Bu arada evlılık yapınca daha pahalı bır eve kıraya cıktık ve ben masraflar ıcın de kredı cektım. Acıkcası su anda bosanmam durumumda eskı durumumu arar hala gelıcem. Bu da hep esıme guvenmem nedenıyle. Yasal haklarım nelerdır ve nasıl bır yol ızlemem grektıgı konusunda bana yardımcı olursanız cok sevınırım. Okumus olmak, ısyerınde ıyı bır konumda calısıyor olmak, ıyı bır ev kadını olmak haksızlıga ugramaya engel degılmıs. Sımdıden tesekkur ederım. İyi calısmalar.
Old 09-09-2011, 10:05   #2
üye31284

Sayın Katılımcı,

Hakkı olduğunu düşünüyorsa erkek de para ( nafaka, tazminat, eşya iadesi/bedeli, tasfiye payı... ) talep edebilir. Siz de hakkı olmadığını düşünüyorsanız kabul etmezsiniz ve eşiniz ısrarla hakkını talep eder, dava sırasında da talebini yinelerse bu yargılama sırasında çözümlenecek bir husus haline gelir.

Boşanma konusunda anlaşmalı boşanma yolunu değil çekişmeli boşanma yolunu seçecekseniz sizin daha az kusurlu olmanız gerekmektedir. Bu taktirde kabul edilecek davanızda, maddi manevi tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz. Ziynet eşyaları veya diğer eşyalarla ilgili harcını yatırarak aynı dava içerisinde veya ayrıca dava açmak suretiyle haklarınıza kavuşabilirsiniz.

Tüm bu hususlarda hak kaybına uğramamak için bir avukatın doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmetine başvurmanız menfaatinizedir.
Old 09-09-2011, 12:07   #3
sonolsun

Varsayılan .

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi