Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ilamsız Takipte Feragat Ve Yeniden Takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2008, 15:19   #1
sedatbalta

Varsayılan Ilamsız Takipte Feragat Ve Yeniden Takip

Sayın meslaktaşlarım şöyle bir sorunumuz var;Çekte keşide yeri olmadığından dolayı genel haciz yoluyla takip yaptık,takibimizde faiz oranı olarak yannışlıkla avas faizi(%27) istedik daha sonra takibe itiraz geldi.itiraz genel nitelikte bir itirazdı yani takibe,borcun asli ve ferilerne ve faize itiraz edildi.Şimdi sorularımız
1.İtirazın kaldırılması yoluna gidersek takibimizin akibeti ne olur?
2.Yada takibimizden ferağat edip takibimzdeki faiz oranını düzeltip yeniden takip yapmamız durumunda neler olur(bu arada takipten ferağat durumunda herhangi bir harç alınacakmı)

Sayın meslaktaşlarım acaba hangi yolu seçersek bizim için uygun olur.Değerli vaktinizi ayırdığınız için minnettarım
Old 27-08-2008, 15:53   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın sedatbalta,

İlamsız takipte itirazın kaldırılması için elinizde İİK' m 68'de belirtilen belgelerden olması gerekir.Keşide yeri olmayan çek adi havale hükmündedir ve bu belgelerden sayılmaz.Bu nedenle genel mahkemede alacağınızın çek ve şahitlerle ispatlanması yoluna gitmeniz ve bu nedenle 1 yıl içerisinde "itirazın iptali" davası açmanız gerekir.

Takibin aslına da itiraz olduğundan bu takipten feragat edip yeni bir takip açamazsınız.Zira takip halen derdesttir, faiz oranını değiştirmeniz bunu engellemez.
Old 27-08-2008, 16:08   #3
Aybüke Kağan

Sayın Akbunar'ın açıklamasına aynen katılıyorum.Ayrıca taraflar arasındaki temel ilşki ticari nitelikteyse ticari faiz isteminiz yerindedir.Sırf çekin adi havale hükmünde olması ticari faiz istenemeyeceğini göstermez.
Old 27-08-2008, 19:30   #4
barışkurşun

Sayın Akpunar cevabınızın ; "Takibin aslına da itiraz olduğundan bu takipten feragat edip yeni bir takip açamazsınız.Zira takip halen derdesttir" kısmını anlayamadım.
Takipden; alacak ve yeni takip yapma hakkı saklı tutularak neden yeni takip yapılamasın ki?
Takipden vazgeçince derdest bir takip kalmaz diye düşünüyorum.
Aslına itirazda, vazgeçmeden sonra yeni takip yapılamayacağına ilişkin düşüncenizin, dayanaklarını ve gerekçelerinizi de paylaşırsanız sevinirim.
Old 28-08-2008, 11:53   #5
Aybüke Kağan

İ.İ.K nunun hüküleri gayet açık.İtiraz üzerine alacaklı ya itirazın kaldırılmasını ya da itirazın iptalini isteme hakkına sahip.Alacaklı takip talebiyle bağlıdır.

Takipten feragat edip tekrar takip yapmak kanunun ruhuyla ve hayatın olağan akışıyla uyuşmuyor.O zaman itiraz üzerine duran tüm takiplerde alacaklılar yeniden takip yapsın.Bu durum, borçlunun sürekli olarak icra tehdidi altında kalması ve itiraz dilekçesi vermesi sonucunu doğurur ve kısır bir döngüdür.

Ancak şöyle bir şey düşünebilir bence. Takipten feragat edip doğrudan alacak davası açabilirsiniz.
Old 28-08-2008, 12:09   #6
avenginakbaba

hukuk mahkemesinde, asıl alacak bakımından itirazın iptali davası açmanız yerinde olacaktır. faiz için ise itirazın iptalini istemeyiniz, derim.
saygılarımla.
Old 28-08-2008, 12:58   #7
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Barışkurşun,

Takibin derdestliği itirazın iptali veya kaldırılması aşamasına dek devam eder.Takipten harcı yatırılarak feragat edilirse elbette derdestlik niteliği ortadan kalkar ve yeniden takip yapılabilir.Ama olayda takibin aslına da itiraz olduğundan aynı konuda ikinci bir takip yapılması hem lehe olmaz hem de alacaklının bunda hukuki yararı yoktur.Ayrıca takipten feragat halinde dahi borçlu lehine tazminata hükmedilebilmektedir.

Ayrıca Sayın Kağan'ın da düşüncelerine katılıyorum.Aynı konuda mükerrer takiplerin yapılması hukuki yarar eksikliği nedeniyle şikayet yoluyla iptal edilmelidir.Ama dedğiniz gibi bu hususta yeniden takip yapılmasında yasaklayıcı bir kanun hükmü yoktur.O mesajımdaki ifademi "asıl alacağa da itiraz olduğundan tekrar takip yapılmasında ne hukuki ne de ekonomik yarar yoktur" şeklinde değiştiriyorum.
Old 07-09-2008, 04:32   #9
sedatbalta

Soru

Sayın Meslektaşlarım öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekür ederim.Değerli meslektaşlarım aslında sorumu yani olayı eksik anlattım ve bu yüzdende sıkıntı yaşamaktayım,şimdi affınıza sığınarak olayı ve sorunumu geniş bir şekilde anlatmak istiyorum.Müvekkilim kendisine ciro yoluyla geçmiş bulunan ancak keşide yeri olmayan çekin zamanında ödenmemesi nedeniyle çeki yazdırmak için bankaya götürüyor;ancak bankaya keşideci tarafından ödemedem men talimatı verilmiş ve müvekilim çekin arkasına ödemeden men kaşesini vurdurarak büromuza getirdi,daha sonrasında ise bizde keşide yeri olmadığından dolayı genel haciz yoluyla takip başlattık(cirantayı takip etmedik);ancak bu takimizde avans faiz(%27) oranını istedik,Daha sonrasında ise keşideci tarafından itiraz geldi,itiazın içeriği geneldi(borcun aslına,ferilerine ve faize itiraz edilmiş) ve ayrıca ödemeden men olgusunu itirazında belirtmiş.Şimdi sorum şu:itirazın kaldırılması davası açamıyoruz;çünkü keşide yeri olmayan çek İİK m 68/1 anlamında belgelerden değil(Müvekilim Çeki ciro yoluyla elinde bulunduruyor).Ayrıca itirazın iptali davası açma konusundada sonderece sıkıntı yaşamaktayız;Çünkü yargıtayın yerleşmiş kararlarında şöyle denmekte:Keşide yeri taşımayan bir belge TTK 692/5 ve 693/1 hükümlerine göre çek niteliğinde bir kıymetli evrak sayılmaz ve belgede lehdar ismide yazılmayıp hamiline olarak düzenlendiğinden anılan belgenin BK.nun 457 ve devamı maddeleri gereği havale niteliğide de kabulü mümkün olmadığı gibi içeriği itibari ile adi bir borç ikrarı niteliğinde de kabul edilmeyeceğinin kabulü gerekir diyor.Ayrıca şu hususuda belirtmekte yarar var:keşideci lede herhangi bir ticari ilişkimiz yok.Şimdi sayın meslektaşlarım ne yapmam gerekir?Gerçektende tıkandımkaldım.Yardım ederseniz minnettar oılurum ayrıca lehimize yargıtay kararı varsa ve cevabınıza eklerseniz tekrar tekrar minnettar olurum.Şimdiden herkese teşekürü bir borç biliyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi