Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Kanalıyla Tahliyede Prosedür

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2007, 23:14   #1
avercan38

Varsayılan İcra Kanalıyla Tahliyede Prosedür

Kira alacağından dolayı tahliye talepli icra takibi başlattım. Takip kesinleştikten sonra İcra mahkemesinden tahliye kararı aldık ve kararı kiracıya tebliğe çıkarttık. İcra memuru 10 gün sonra gelin dedi. Şimdi bu 10 günlük süreden sonra, kiracıyı hemen tahliye edebilirmiyiz, yoksa kiracıya tahliye emri gibi birşey göndermemiz gerekir mi? Bundan sonraki prosedür hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Meslekte yeniyim, bu benim ilk tahliyem olacak, hata yapmak istemiyorum. Teşekkürler.
Old 29-11-2007, 10:22   #2
sultanahmet

İcra mahkemesinin tahliye kararının borçluya tefhim veya tebliğinden sonra 10 gün geçtikten sonra artık başka bir işleme gerek kalmaksızın tahliyeyi sağlayabilirsiniz. Bunun için, kararın tebliğ şerhini içeren icra mahkemesi kararını icra dosyasına ibraz edip, normal haciz talebi gibi tahliye talebinde bulunmanız yeterlidir. Uygulamada, icra daireleri iş yükünden dolayı, kiracının adresine ilk kez gidildiğinde kiracıya mecuru tahliye etmesi için süre verme eğilimdedir ve bunu sanki yasal bir zorunlulukmuş gibi dayatmaktadır. Kiracıya böyle bri süre vermek zorunda değilsiniz.
Old 29-11-2007, 11:42   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avercan38
İcra memuru 10 gün sonra gelin dedi.

Alıntı:
Yazan sultanahmet
İcra mahkemesinin tahliye kararının borçluya tefhim veya tebliğinden sonra 10 gün geçtikten sonra artık başka bir işleme gerek kalmaksızın tahliyeyi

Neden 10 gün beklenilmesi gerekecektir? Kesinleşmesi şart olan kararlardan olmadığına göre; kararı dosyaya ibraz eder etmez, icrai işlemlere kalınan yerden devam edilir, diye biliyorum.

Saygılarımla
Old 29-11-2007, 11:53   #4
Avsibel

Sayın Sultanahmet'in cevabına aynen katılıyorum.İİK 269/c m.göre İcra mahkemesinin tahliyeye mütedair kararlarının infazı için kesinleşmesi beklenmez.Ancak tahliye için kararın borçluya tefhimi veya tebliğinden itibaren on gün geçmesi lazımdır.SAYGILARIMLA
Old 29-11-2007, 12:07   #5
sultanahmet

Avsibel üstadım yanıtlamış. Yetşemedim yani Teşekkür ederim.
Old 29-11-2007, 12:22   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avercan38
Takip kesinleştikten sonra İcra mahkemesinden tahliye kararı aldık ve kararı kiracıya tebliğe çıkarttık.

Karar, kiracının yokluğunda mı verildi?
Old 29-11-2007, 13:04   #8
Av.Bülent Özkan

Sayın avercan 38
Tahliye kararının uygulanabilmesi için, İcra mahkemelerinden alınan tahliye kararlarının kesinleşmesi gerekmez. Yani tahliye kararını alıp, doğrudan icra dairesine, ilgili dosyasına indirerek infazını talep etmeniz yeterlidir. Zira tahliye kararı gayrımenkulün aynına tesir etmez. Bu açıdan icra memurunun 10 gün sonra gel şeklindeki yaklaşımı yanlıştır. Tahliye kararının dosyaya ibrazından sonra icra dairesince tahliye harcı alınır .(ne kadar olduğu hatrımda değil) uygulamada icra dairesi ilk seferde dosya borçlusu ve tahliyenin muhatabına mecuru boşaltması için süre vermektedir. verilen süre içinde kiracı mecuru kendi gücü ile tahliye etmez ise cebri icra yolu ile verilen süre sonunda tahliye gerçekleştirilmektedir. saygılarımla.
Old 29-11-2007, 16:52   #9
avercan38

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Karar kiracının yokluğunda verilmişti. Avsibel hanımında dediği gibi İİK 269/c'ye göre 10 günlük süreyi beklememiz gerekiyor, onu biliyorum. Benim merak ettiğim onbirinci gün tahliye edebilirmiyim, edemezmiyim?
Old 29-11-2007, 17:07   #10
Avsibel

Sayın Özkan İİK.ilgili maddesi çok açık.Kararın tefhim veya tebliğinden itibaren on gün geçmesi gerekir.bu süreler geçmeden icra dairesi işlem yapmaz.Saygılarımla
Old 29-11-2007, 17:12   #11
sultanahmet

Sayın Özkan. Tahliye kararlarının infazı için kesinleşmesine gerek bulunmadığı açıktır. Ancak İcra İflas Kanunu'ndaki özel hüküm uyarınca kararın borçluya tefhim veya tebliğinden itibaren 10 gün geçmeden tahliye gerçekleştirilemez. Avsibel üstadın belirttiği İİK 269/c' yi dikattlice inceleyin lütfen.
Old 08-08-2012, 12:42   #12
AV.SERTANn

Acil

Alıntı:
İcra mahkemesinin tahliye kararının borçluya tefhim veya tebliğinden sonra 10 gün geçtikten sonra artık başka bir işleme gerek kalmaksızın tahliyeyi sağlayabilirsiniz. Bunun için, kararın tebliğ şerhini içeren icra mahkemesi kararını icra dosyasına ibraz edip, normal haciz talebi gibi tahliye talebinde bulunmanız yeterlidir. Uygulamada, icra daireleri iş yükünden dolayı, kiracının adresine ilk kez gidildiğinde kiracıya mecuru tahliye etmesi için süre verme eğilimdedir ve bunu sanki yasal bir zorunlulukmuş gibi dayatmaktadır. Kiracıya böyle bri süre vermek zorunda değilsiniz.

Kanun hükmü açık....,tahliye kararının tebliğinden itibaren 10 gün geçti...fakat icra müdürü ısrarla mecura gidildiğinde borçluya süre verilmesi gerektiğinden bahsediyor...bu yönde veya aksi yönde Yargıtay Kararı var mı? Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi