Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

K.M.K. 19. Ve 42. Maddeleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2007, 19:58   #1
niliş

Varsayılan K.M.K. 19. Ve 42. Maddeleri

Değerli meslektaşlarım ve üstadlarım henüz acemi bir avukat olarak sizden bir hususta yorumve bilginizi rica ediyorum.
Elimizdeki bir davada müvekkilimiz kiracısı olduğu zemin katta ki işyerinin önüne; üst kattaki malikler halı silkiyor, çöp atıyor gerekçesiyle apartman sakinlerinin yarısından fazlasının onayı ile kepenk yaptırıp (4 tane saç ayağı ile) bu kepenkin üstüne de ECZANE tabelası astırmış. Fakat 1. kattaki malik kepenkler yapılırken "benim balkonumun sınırları içinde duvarıma çiviçakılmıştır ve ayrıca bu kepenk ve tabela kat maliklerinin TÜMÜNÜN onayı olmadan yapılmıştır" gerekçesi ile eski hale getirmek talebiyle sulh hukukta dava açtı.
Yaptığım araştırmalarda hep aleyhe hususlarla karşılaştım. Şöyle ki;
bahsettiğim kısım yargı kararlarında hep ortak mülkiyetten sayılmış ve bu yerlerde yapılacak değişikler için kat maliklerinin onayı gerekir demiş fakat bunu derken her ne kadar OYBİRLİĞİ grekir dememişse de ben bunu bu şekilde anladım.
Şimdi benim yapmam gereken bu durumu KTK 19. maddesine göre değil,
( "KTK 19: ...Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin rızası olmadıkça,anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.") KTK 42. maddesine uydurmak.
( "KTK 42.md:Kat malikleri,anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve ar- sa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. )
Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum Şimdiden teşekkür ederim.
Old 11-09-2007, 12:22   #2
Av. Can DOĞANEL

Sacayaklarının oturduğu yer bahçe mi yoksa kaldırım mı? Eğer Kaldırım ise Belediye'den izin alınmış mı? Bahçe ise bahçe olarak kullanıma dair özgüleme var mı?
Old 11-09-2007, 13:31   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan niliş
Elimizdeki bir davada müvekkilimiz kiracısı olduğu zemin katta ki işyerinin önüne; üst kattaki malikler halı silkiyor, çöp atıyor gerekçesiyle apartman sakinlerinin yarısından fazlasının onayı ile kepenk yaptırıp (4 tane saç ayağı ile) bu kepenkin üstüne de ECZANE tabelası astırmış. Fakat 1. kattaki malik kepenkler yapılırken "benim balkonumun sınırları içinde duvarıma çiviçakılmıştır ve ayrıca bu kepenk ve tabela kat maliklerinin TÜMÜNÜN onayı olmadan yapılmıştır" gerekçesi ile eski hale getirmek talebiyle sulh hukukta dava açtı.

( "KTK 42.md:Kat malikleri,anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve ar- sa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. )
Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum Şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Niliş,

Müvekkilinizin yaptığı ilave, anagayrımenkulün ortak yerlerinin düzgün kullanılmasına; ortak yerin daha rahat ve kolay bir hale konulmasına; bu yerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına;

Ne gibi bir katkı sağlamıştır?

Not:KTK diye kısalttığınız kanunu; KMK olmalıdır diye anladık.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,12118411 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.