Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı boşanma -Feragat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-05-2011, 09:01   #1
akrd61

Varsayılan Anlaşmalı boşanma -Feragat

şiddetlik geçimsizlik nedeniyle açılan davada boşanma huusunda anlaşılması üzerine bu davadan feragat edildi.Şimdi taraflar anlaşmalı olarak dava açıp boşanmak istiyorlar.Evlliklerinin 1 yılı bir hafta sonra doujyor.
1) Yapılan feragat anlaşmalı boşanmayı engeller mi?
2)Feragat sonucu verilen kararın kesinleşmesi gerekir mi?
Old 12-05-2011, 09:46   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan akrd61
şiddetlik geçimsizlik nedeniyle açılan davada boşanma huusunda anlaşılması üzerine bu davadan feragat edildi.Şimdi taraflar anlaşmalı olarak dava açıp boşanmak istiyorlar.Evlliklerinin 1 yılı bir hafta sonra doujyor.

1)Farklı boşanma nedenleriyle açılmış olmasi sebebiyle engellemez diye düşünüyorum.
2)Feragat kesin hükmün sonuçlarını doğurduğundan emin olmamakla birlikte kesinleşmeye gerek yok diye düşünüyorum.
Old 12-05-2011, 10:28   #3
hasan_ant

Yapılan feragat anlaşmalı boşanmayı etkilemez. Feragat ile birlikte ortada bir dava kalmamıştır. Davadan feragat kesin hükmün bütün sonuçlarını hasıl eder.
Old 12-05-2011, 12:04   #4
lawyer beyaz

feragat ettiğiniz dava kesinleşmese bile karşı taraf derdestlik itrazında bulunmayacak ise anlaşmış iseniz mahkeme boşanmaya karar vercektir.
Old 12-05-2011, 15:07   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan ilk dava feragat nedeniyle son bulur ve artık bu sebepten dava açılamaz.Yeni dava ya farklı sebeplerden ya da anlaşmalı boşanma şeklinde açılabilir.Bir yıllık süreniz dolunca anlaşmalı boşanmanızı açınız,iki tarafın anlaşmalı boşanma istemesi halinde feragatın kesinleşmesine gerek yok,kolay gelsin!
Old 12-05-2011, 17:09   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan akrd61

Şu linkte sorduğunuz dava mı? O ise neden davadan feragat edildi de anlaşmalı boşanma olarak devam etmedi?

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=57998
Old 12-05-2011, 17:22   #7
akrd61

Evet sayın Ergin dava açıldığı tarihte evlilik 1 yılını doldurmadığından anlaşmalı olarak bitiremiyoruz
Old 12-05-2011, 17:37   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan akrd61
Evet sayın Ergin dava açıldığı tarihte evlilik 1 yılını doldurmadığından anlaşmalı olarak bitiremiyoruz

Ben de o düşüncedeydim zaten. Ancak ilgili forumda ısrarla tersi savunulmuştu. Belki hakimle konuşmussunuzdur ya da yol göstermiştir, diye sordum.
Old 12-05-2011, 17:50   #9
akrd61

Sayın Ergin önceki ilgili forumda sizin savunduğunuz benimde hem fikir olduğum ancak ısrarla aksi savunulduğundan düşündüğünüz gibi hakimle konuştum ve oda aynı düşüncede.....ilginiz için teşekkür ederiim...
Old 13-05-2011, 15:20   #10
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan akrd61
Sayın Ergin önceki ilgili forumda sizin savunduğunuz benimde hem fikir olduğum ancak ısrarla aksi savunulduğundan düşündüğünüz gibi hakimle konuştum ve oda aynı düşüncede.....ilginiz için teşekkür ederiim...

Ama niyeyse Yargıtay ve Gaziantep'teki 4 tane aile mahkemesi hakimi aynı düşüncede değil.

Sanırım ya orada farklı bir hukukun hakimi var yada başka bişey.

Ne diyeyim sayın akrd61, at binenin kılıç kuşananın derler. Yine de sayın Ergin'in de içi rahat etsin diye sizden bir ricam olacaktı; ben konuyla ilgili kendi tezimi doğrulayan bir içtihat sundum. tabi aksine bir içtihat yok. Bari hakimin dediği şu bakanlık talimatını sitede yayınlasaydınız da "Hukukun üstünlüğü ile Bakanlığın üstünlüğünü" tartışsaydık.
Old 13-05-2011, 16:28   #11
akrd61

Sayın Polat önceki ilgili forumda bakanlıktan yazı geldiğini yazmıştım,

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...1&postcount=70

ancak siz bunu talimat olarak anlamışsınız oysa ki daha sonra yine önceki ilgili forumda davamızın görüldüğü mahkemenin vermiş olduğu karara ilişkin kanun yararına bozma kararını yayınlamıştım

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...1&postcount=75

Bu bozma kararın görülüp hakim tarafından okunması ve saklanması için mahkemesine gönderildiğini biliyorum bu yazıda ona ilişkin...
Old 13-05-2011, 16:41   #12
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan akrd61
Sayın Polat önceki ilgili forumda bakanlıktan yazı geldiğini yazmıştım,

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...1&postcount=70

ancak siz bunu talimat olarak anlamışsınız oysa ki daha sonra yine önceki ilgili forumda davamızın görüldüğü mahkemenin vermiş olduğu karara ilişkin kanun yararına bozma kararını yayınlamıştım

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...1&postcount=75

Bu bozma kararın görülüp hakim tarafından okunması ve saklanması için mahkemesine gönderildiğini biliyorum bu yazıda ona ilişkin...

Üstad, bakanlık yazısı bir talimattır. Bir yönlendirmedir. Basbaya, hakim, bakanlık var yazısı derken benim anladığım bunu kastetmiş.

Ancak sizin göndermiş olduğunuz bozma ilamında, tarafların 1 yıllık evlilik süresi içindeki anlaşma yönündeki beyanları sebebiyle bozma söz konusu. Oysa sizin davanızda dava esnasında 1 yıllık süre doluyor; bu aşamada davanız, tarafların anlaşma yönündeki beyanları ile sonuçlandırılabilir.

Buna dair de içtihat sunmuştum.
Old 13-05-2011, 21:45   #13
akrd61

Alıntı:

Dosyadaki nüfus kaydından tarafların 14.06.2006 tarihinde evlendikleri ve davanın açıldığı tarihte henüz bir yıllık sürenin dolmadığı anlaşılmıştır.

Sayın Polat yargıtay ilamının alıntı yaptığım kısmı 1 yıllık sürenin dolup dolmaması açısından yargıtay davanın açıldığı tarihi kıstas aldığını anlaşılıyor.Dolayısıyla bu kıstası göz önüne alarak

1)1 yıllık evlilik süresi içinde ki anlaşma yönündeki beyanları Örn: taraflar 17.05.2010 tarihinde evlenmiş 20.11.2010 tarihinde (1 yıl dolmadan)çekişmeli boşanma davası açıyorlar---->13.04.2011 tarihinde 1 yıl dolmadan )biz anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz diyorlar----> yragıtayın kıstası davanın açıldığı tarihte (20.11.2010) evlilikte 1 yıllık süre dolmadı TMK 163/3 uygulanamaz. İLE
2)Dava esnasında 1 yıllık sürenin dolması Örn: Taraflar 17.05.2010 tarihinde evlenmiş 20.11.2010 tarihinde (1 yıl dolmadan)çekişmeli boşanma davası açıyorlar----> 17.05.2011 tarihin de 1 yıllık süre doldu 18.05.2011 tarihinde tarfalar biz anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz diyorlar ---->Yargıtayın kıstası davanın açıldığı tarihte (20.11.2010) 1 yıllık süre dolmadı TMK 163/3 uygulanamaz.
ARASINDA bir fark göremiyorum...
Old 14-05-2011, 09:22   #14
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan akrd61

Sayın Polat yargıtay ilamının alıntı yaptığım kısmı 1 yıllık sürenin dolup dolmaması açısından yargıtay davanın açıldığı tarihi kıstas aldığını anlaşılıyor.Dolayısıyla bu kıstası göz önüne alarak

1)1 yıllık evlilik süresi içinde ki anlaşma yönündeki beyanları Örn: taraflar 17.05.2010 tarihinde evlenmiş 20.11.2010 tarihinde (1 yıl dolmadan)çekişmeli boşanma davası açıyorlar---->13.04.2011 tarihinde 1 yıl dolmadan )biz anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz diyorlar----> yragıtayın kıstası davanın açıldığı tarihte (20.11.2010) evlilikte 1 yıllık süre dolmadı TMK 163/3 uygulanamaz. İLE
2)Dava esnasında 1 yıllık sürenin dolması Örn: Taraflar 17.05.2010 tarihinde evlenmiş 20.11.2010 tarihinde (1 yıl dolmadan)çekişmeli boşanma davası açıyorlar----> 17.05.2011 tarihin de 1 yıllık süre doldu 18.05.2011 tarihinde tarfalar biz anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz diyorlar ---->Yargıtayın kıstası davanın açıldığı tarihte (20.11.2010) 1 yıllık süre dolmadı TMK 163/3 uygulanamaz.
ARASINDA bir fark göremiyorum...

Sayın akrd;

sizin sunmuş olduğunuz içtihatta, zaten 1 yıllık süre dolmadan açılan bir dava var ve söz konusu dava sırasında henüz 1 yıllık evlilik dolmadan alınan anlaşmalı boşanmaya ilişkin beyanlara göre verilmiş bir mahkeme kararının yargıtay tarafından bozulması var.

Ancak benim sunmuş olduğum içtihatta, dava açıldığında 1 yıllık evliliği doldurmamış kişilerin, davanın devamı sırasında evlilik akitlerinin üzerinden 1 yıllık zaman geçtikten sonra anlaşmalı boşanmaya ilişkin beyanları var.
Old 14-05-2011, 14:16   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
Ama niyeyse Yargıtay ve Gaziantep'teki 4 tane aile mahkemesi hakimi aynı düşüncede değil.

Sanırım ya orada farklı bir hukukun hakimi var yada başka bişey.

Ne diyeyim sayın akrd61, at binenin kılıç kuşananın derler. Yine de sayın Ergin'in de içi rahat etsin diye sizden bir ricam olacaktı; ben konuyla ilgili kendi tezimi doğrulayan bir içtihat sundum. tabi aksine bir içtihat yok. Bari hakimin dediği şu bakanlık talimatını sitede yayınlasaydınız da "Hukukun üstünlüğü ile Bakanlığın üstünlüğünü" tartışsaydık.

sayın av.kadirpolat,

Benim içim çok rahat. Sizin nasıl at bindiğiniz ve nasıl kılıç kullandığınız ile de ilgilenmiyorum. Yargıtay'ın bazı hukuk ilkelerinde kökleşmiş görüşleri vardır. "Her dava açıldığı tarihteki koşullara göre değerlendirilir". Diğer forumda bunu defalarca yazmamıza rağmen, siz aksini savunuyorsunuz. Ne diyebilirim ki?

Yanıt yazacaksanız şu soruya da yanıt yazar mısınız?
- Anlaşmalı boşanma olarak açılan davada; ilk celsede tarafların ikisi de olmaksızın iki tanıkla boşanma kararı verilebilir mi?
Old 14-05-2011, 15:03   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Bu konuyu temcid pilavı gibi tekrar tekrar, ayrı başlıklarla tartışmanın bence hiç bir manası yok. Yargıtay, er geç bir karar verir, sayın meslektaşımız ise burada yayınlar. (Gerçi davadan feragat da etmiş kendileri!)

Davanın açıldığı tarihte 1 yıl dolmamışsa, dava seyri içinde 1 yılın dolmasının Türk Yargı uygulamasında anlaşmalı boşanmaya izin vermeyeceği çok açık ortada. Bu konuda ilgili Yargıtay Hukuk Dairesi üyesinin de Ankara Barosunun konunun tartışıldığı bir panelinde belirttiği üzere, "Yargıtay, davanın açıldığı tarihe bakmaktadır..." Ki bu husus temel bir ilkeye dayanmaktadır.

Bu forum konusu ise herhangi bir aile hukuku kitabına bakılarak cevaplandırılabilir niteliktedir.
Old 15-05-2011, 23:37   #17
BALDIRAN

Belki gözden kaçan bir hususu/yanlış anlamayı düzeltmek gerek.
Meslektaşımız arkd61 tarafından sunulan 2009/16482 Esas sayılı Yargıaty kararında,
1) tarafların evlilik tarihi 14.06.2006
2) anlaşmalı boşanma davasının açıldığı tarih 09.04.2007 (Yani dava açıldığı tarihte evlilik 1 yılı doldurmamış)
3) Samsun Aile Mahkemesinin boşanma kararı verdiği tarih 13.07.2007 dir, yani karar tarihinde evlilik 1 yılını doldurmuştur.
BUNA RAĞMEN YARGITAY KARARI KANUN YARARINA BOZMÜŞTUR.
GEREKÇESİ (KARAR TARİHİNDE 1 YILLIK SÜRE DOLMUŞ OLMASINA RAĞMEN) DAVA TARİHİNDE EVLİLİĞİN 1 YILLIK SÜREYİ DOLDURMAMIŞ OLMASI
Saygılarımla
Old 16-05-2011, 09:27   #18
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Belki gözden kaçan bir hususu/yanlış anlamayı düzeltmek gerek.
Meslektaşımız arkd61 tarafından sunulan 2009/16482 Esas sayılı Yargıaty kararında,
1) tarafların evlilik tarihi 14.06.2006
2) anlaşmalı boşanma davasının açıldığı tarih 09.04.2007 (Yani dava açıldığı tarihte evlilik 1 yılı doldurmamış)
3) Samsun Aile Mahkemesinin boşanma kararı verdiği tarih 13.07.2007 dir, yani karar tarihinde evlilik 1 yılını doldurmuştur.
BUNA RAĞMEN YARGITAY KARARI KANUN YARARINA BOZMÜŞTUR.
GEREKÇESİ (KARAR TARİHİNDE 1 YILLIK SÜRE DOLMUŞ OLMASINA RAĞMEN) DAVA TARİHİNDE EVLİLİĞİN 1 YILLIK SÜREYİ DOLDURMAMIŞ OLMASI
Saygılarımla

Sayın Baldıran, yani size nasıl teşekkür etsem az.

Derdimi anlatamıyorum diye düşünmeye başlamışken, sizin aradaki farkı anlamış olmanız, derdimi anlata bildiğimi gösteriyor.

Teşekkürler..,
Old 16-05-2011, 09:42   #19
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
sayın av.kadirpolat,

Benim içim çok rahat. Sizin nasıl at bindiğiniz ve nasıl kılıç kullandığınız ile de ilgilenmiyorum. Yargıtay'ın bazı hukuk ilkelerinde kökleşmiş görüşleri vardır. "Her dava açıldığı tarihteki koşullara göre değerlendirilir". Diğer forumda bunu defalarca yazmamıza rağmen, siz aksini savunuyorsunuz. Ne diyebilirim ki?

Yanıt yazacaksanız şu soruya da yanıt yazar mısınız?
- Anlaşmalı boşanma olarak açılan davada; ilk celsede tarafların ikisi de olmaksızın iki tanıkla boşanma kararı verilebilir mi?

Sayın Ergin, bana ve söylemlerime karşı o kadar önyargılısınız ki, ne yazdığımı okumuyorsunuz. Benzer konuda farklı kararlar veren aynı nitelikteki merciler için söylemiş olduğum, at binenin kılıç kuşananın lafını, size söylediğimi sanmışsınız. Yanlış anlamanıza sebebiyet verdiysem üzgünüm. Ama size söylenmiş bir laf değildi. Lütfen alınmayın.

Sayın Baldıran'ın cevabını okursanız, ne demek istediğimi anlarsınız. Çünkü ben ne desem sanırım sizin için anlam ifade etmeyecek.

SORUNUZUN CEVABINA GELECEK OLUR İSEK;

Anlaşmalı olarak açılan davada, tarafların hazır olmadan, sadece tanık ifadeleri ile yürütülecek dava, ANLAŞMALI BOŞANMA OLARAK KABUL EDİLEMEZ. Bu tür davalara, çekişmeli dava olarak bakılır. Uygulamada, "çekişmeli anlaşmalı" boşanma adı altında meslektaşlarımızca bilinen bir durum olmuştur. Ancak hukuksal manada bu çekişmeli davadır.

TMK 166/3 .madde " Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz."

Normal şartlarda, tarafların ikrarı boşanma davalarında hakimi bağlamaz, kuralı var ise de (TMK 184.madde); bu kuralın istisnası burada söz konusu (TMK 166/3.son cümle)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi