Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

örnek7-e Arşiv Fatura Icra Takibinde Temerrüt Tarihi Ve Faizler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2024, 14:56   #1
Avukatt2121

Soru örnek7-e Arşiv Fatura Icra Takibinde Temerrüt Tarihi Ve Faizler

Merhaba Meslektaşlarım,
Elimde her iki tarafında tacir olduğu bir e arşiv fatura var. Taraflar aralarında işletilecek faize ya da ödeme gününe ilişkin yazılı bir sözleşme yapmamışlar. Sözlü olarak ödeme gününü iş bitimi diye konuşmuşlar. Müvekkilim iş bitiminde ücretini alamamış .Örnek-7 icra takibi başlatacağım. Ancak temerrüd tarihinin başlangıcı konusunda şüphelerim var. E-arşiv faturalar kesildikleri tarihte karşı tarafın sistemine düşüyormuş.
Bu sebeple temerrüt faizini e-arşiv faturanın kesilme tarihinden 8 gün sonra işletmeye başlasam uygun olur mu?
Temerrüt faizinden başka işletmem gereken bir faiz var mıdır? Güncel tacirler için işletilen temerrüt faizine nereden ulaşabilirim?
Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim. İlk kez bir faturayı icra takibine koyacağım.
Bir de fatura 100.000TL ancak borcun 30.000TL kadarı ödenmiş takibi başlatırken bu hususu ayrıca mı belirtiyoruz.Örneğin; Meblağ'a 100.000tl, alacak kalemlerinde diğer asıl alacağa 70.000TL mi yazarak işlem başlatmam gerekli yoksa meblağa direkt 70.000TL yazıp diğer asıl alacağa da 70.000TL yazarak mı başlatmam gerekli?
Old 15-01-2024, 16:48   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Merhaba,

Aşağıdaki link size yardımcı olacaktır. Site içerisinde benzer birçok konu mevcut

https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11870
Old 15-01-2024, 18:40   #3
Avukatt2121

Başka konular da vardı konuyu açmadan önce onları da okumuştum.Bahsetmiş olduğunuz konuyu da okudum. Benim sorularımın bir kısmının yanıtı yer alıyor teşekkür ederim. Okuduklarımdan çıkarımım, arada bir sözleşme olup ödeme günü belirtilmedi,ihtarda çekilmedi ise takip öncesine faiz işletilemediği yönünde.Takibimi buna göre başlatacağım. Ancak takipten sonrası için ne tür faiz işletmem gerektiğini öğrenemedim.Yasal faiz olan %9 mu, reeskont faizi oranında temerrüt faizi mi?avans faizi oranına göre temerrüt faizi mi? Konuda bahsi geçen olaylarda tarafların arasında ticari bir sözleşme bulunuyor ya da faturada faiz oranı belirtiliyor. Benim müvekkilin bir sözleşmesi yok.Faturada da faiz oranı belirtilmemiş.
Bir diğer sorduğum durum olan kısmi icra takibine yönelikte meslektaşlarımız tartışmışlar ancak net bir bilgiye varılmamış. Bazı meslektaşlarımız direkt ödenmemiş kısmı koyun demişler ,bazı meslektaşlarımız hepsini koyup ödenmeyen kısmı talep edin demişler.
Old 17-01-2024, 09:14   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

İş ticari nitelikteyse takip sonrası reeskont avans faizi talep edebilirsiniz.

Kısmi ödemeyle ilgili hangi faturaların takibe konu edileceği takdirinizdedir. Mühim olan ticari defter ve kayıtlarınızın doğru tutulup tutulmadığıdır. (İtiraz ve sonrasında açılacak dava ihtimali...)
Old 17-01-2024, 14:12   #5
Avukatt2121

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
İş ticari nitelikteyse takip sonrası reeskont avans faizi talep edebilirsiniz.

Kısmi ödemeyle ilgili hangi faturaların takibe konu edileceği takdirinizdedir. Mühim olan ticari defter ve kayıtlarınızın doğru tutulup tutulmadığıdır. (İtiraz ve sonrasında açılacak dava ihtimali...)
İş ticari nitelikte ürün kiralama hizmeti sağlanmış. Ancak fatura düzenlenirken dükkanın adı sahibinin adı ve tc si belirtilmiş.Faturada müvekkilimin vergi numarası yoktu, şuanda da vergi levhasını kapatmış. Emin olamadığımdan fazlaya dair ve faiz oranlarındaki artıştan doğan talep hakkımız saklıdır. Şeklinde belirterek takipten sonraki faizi yasal faiz oranı olan %9 olarak başlatmıştım.Maalesef yanıtınızı takibi başlattıktan sonra gördüm. Artık reeskont avans faizini talep edemem değil mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi