Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi Tespit davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2012, 17:15   #1
avismailhdr

Mutsuz Menfi Tespit davası

Sayın Üstadlarımdan yardım talep etmekteyim. Olay şöyle;
x şirketi iflasın ertelenmesi davası görülmekte olan bir şirkettir. Maddi nedenlerden dolayı OSB'deki yerini y şirketine kiralar. x şirketinin OSB'ye borcu olması dolayısıyla OSB bu kira sözleşmesini onaylamamakta. y şirketi x şirketine 1 yıllık kira bedelini çekle öder.Kira sözleşmesinin OSB tarafından onaylanmaması nedeniyle y şirketi çekleri geri ister. x şirketi çeklerin elinde kalan kısmını iade eder ancak bazılarını ise kendi borçları için başka şirkete vermiştir. Bu şirket ise çeki geri vermemektedir. Kira sözleşmeleri feshedildi. Şu aşamada menfi tespit davası açıp çekleri hükümsüz kılabilir miyiz yada başka bir önerisi olan üstadım var mı?
Old 05-12-2012, 12:53   #2
Av.Yasin Z

Öncelikle Çekler iyi niyetli 3. kişide ise tedbir kararını almanız sizin için çok faydalı olacaktır.
Old 07-12-2012, 14:23   #3
avismailhdr

davayı tedbirli olarak açma konusunda hemfikiriz. Merak ettiğim konu bu şekilde menfi tespit davası açmak sorunun çözümü için yeterli olacak mıdır?
Old 07-12-2012, 14:31   #4
Av.Yasin Z

Menfi tespit ve Çek iptali davası bu hususta açılması gereken davadır diye düşünüyorum.
Old 07-12-2012, 16:28   #5
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan avismailhdr
Sayın Üstadlarımdan yardım talep etmekteyim. Olay şöyle;
x şirketi iflasın ertelenmesi davası görülmekte olan bir şirkettir. Maddi nedenlerden dolayı OSB'deki yerini y şirketine kiralar. x şirketinin OSB'ye borcu olması dolayısıyla OSB bu kira sözleşmesini onaylamamakta. y şirketi x şirketine 1 yıllık kira bedelini çekle öder.Kira sözleşmesinin OSB tarafından onaylanmaması nedeniyle y şirketi çekleri geri ister. x şirketi çeklerin elinde kalan kısmını iade eder ancak bazılarını ise kendi borçları için başka şirkete vermiştir. Bu şirket ise çeki geri vermemektedir. Kira sözleşmeleri feshedildi. Şu aşamada menfi tespit davası açıp çekleri hükümsüz kılabilir miyiz yada başka bir önerisi olan üstadım var mı?

Davayı keşideci Y şirketi açacak anlaşılan... Bu durumda, çekleri elinde bulunduran 3. kişilere ancak iyiniyetli olmadıkları takdirde dava açmakta fayda var kanımca... Zira 3. kişi iyiniyetliyse; menfi tespit davasının reddolunacağını düşünüyorum. Ayrıca mahkemenin 3. kişi hakkında tedbir kararı vereceğini sanmıyorum; verirse de hata etmiş olur kanımca... Şu durumda, çek bedelleri ihtirazi kayıtla iyiniyetli iseler 3. kişilere ödenmeli; sonrasında ise X şirketi aleyhine gerekli dava açılmalı...
Old 07-12-2012, 19:08   #6
av.salih gülgeldi

Bizim denediğimiz ama mahkemece 3.kişileri kapsayacak şekilde tedbir kararı vermemesi üzerine çekler ciro edildi ve çekler hakkında takipler yapıldı.Menfi tespit davasından bi sonuç alamazsınız bence
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi