Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şufa Davasi AÇilabİlİr Mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2011, 12:25   #1
sarissa

Varsayılan Şufa Davasi AÇilabİlİr Mİ?

Merhabalar.
Uzun zamadır araştırma yapıyorum ama net bir bilgiye ulaşamadım.
Bir parselde paydaş olan K , diğer paydaşlara noter kanalıyla haber vermeksizin payını paydaş olmayan müteahhit M1 e satıyor.

Bu satıştan yaklaşık bir yıl sonra benim müvekkil P ise, aynı parseldeki payını başka bir müteahhit olan M2 ye başka bir yerden daire alarak daire ile takas ediyor.

P satış tarihinde paydaştır ama şimdi paydaş değil, müteahhit M2 de satış tarihinde paydaş değil ama satıştan sonra yapılan takas sonucu paydaştır. HER ikisine de yapılmış bir ihtar yoktur.

Bu durumda, satıştan noter kanalıyla haberdar edilmeyen müvekkilim P, ya da satıştan 1 yıl sonra takas yoluyla paydaş olan müteahhit M2 şufa davası açma hakkına sahip midir?
Bilen varsa cevaplarsa memnun olurm. Teşekkürler...
Old 02-03-2011, 15:37   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sarissa
Merhabalar.
Uzun zamadır araştırma yapıyorum ama net bir bilgiye ulaşamadım.
Bir parselde paydaş olan K , diğer paydaşlara noter kanalıyla haber vermeksizin payını paydaş olmayan müteahhit M1 e satıyor.

Bu satıştan yaklaşık bir yıl sonra benim müvekkil P ise, aynı parseldeki payını başka bir müteahhit olan M2 ye başka bir yerden daire alarak daire ile takas ediyor.

P satış tarihinde paydaştır ama şimdi paydaş değil, müteahhit M2 de satış tarihinde paydaş değil ama satıştan sonra yapılan takas sonucu paydaştır. HER ikisine de yapılmış bir ihtar yoktur.

Bu durumda, satıştan noter kanalıyla haberdar edilmeyen müvekkilim P, ya da satıştan 1 yıl sonra takas yoluyla paydaş olan müteahhit M2 şufa davası açma hakkına sahip midir?
Bilen varsa cevaplarsa memnun olurm. Teşekkürler...

Önalım hakkı, satış anında paydaş olanlar için doğan bir haktır. Bu hakkın kullanımı sırasında da hakkı kullananın paydaş olması gerekir. Bu nedenle olayınızda P'nin de M2'nin de önalım davası açmaya hakkı olmayacaktır.
Benzer bir konu için http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8965 adresine bakabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi