Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aracımın üstüne taş düşmüş

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2015, 13:57   #1
gün ışığı

Varsayılan aracımın üstüne taş düşmüş

sayın meslektaşlarım, öncelikle hepinize iyi çalışmalar dilerim.. bir konuda değerli görüşlerinizi almak istiyorum.. iki gün önce aracımı kendi sokağımda yer olmadığından iki arka sokağa parkettim.. park esnasında saat gece 23:30 ve yanımda kardeşim bulunmakta..yine park esnasında önüne bıraktığım inşaatın boş olduğu, park etmenin yasak olduğu, taş düşebileceği yönünde hiçbir uyarı işaret ve levhası bulunmamaktaydı. dili geçmiş zaman kullanıyorum çünkü sabah ismini bilmediğim bir şahıs tarafından aranarak apar topar aracımın yanına gittiğimde, aracımı içine almayacak şekilde bir emniyet şeridinin çekilmiş olduğunu gördüm..hemen resimlerini aldım, karakoldan binbir ricayla tutanak tutmaları için ekip çağırdık falan.. neyse o esnada bina da gördüğümüz bir kaç adama durumu anlattığımızda adamlar çekmeseydiniz, buraya park yasak, akşam bu dubaları görmedinizmi (emniyet şeridini kastediyor) ben zarar falan karşılamam şeklinde tepki verdiler.
şimdi yardımınızı istediğim hususlar şunlar:
1- öncelikle bildiğiniz gibi BK gereği bina sahibinin kusursuz sorumluluğu bulunmakta.. bina sahipleri bina önüne duba vs koyduk(ki gerçekte böyle bişey de yok. zira beni arayan adam da sabah kendisinin emniyet şeridi çektiğini söylüyor) şeklinde savunmayla sorumluluktan kurtulabilir mi?
2- binada yıkım kararı olduğunu ancak proje için başvuru yapılıp henüz projeye başlanmadığını iddia ediyor.(bu kısmını ben de çok anlamadım) böyle bir durumun olması bina sahibini sorumluluktan kurtarır mı?
3- olayda kimlere karşı sırasıyla hangi davaları açmam gerekir.. örneğin ayrı bir tespit davası açmama gerek var mı yoksa direkt alcak davası mı açmalıyım..ya da araç değer kaybı için olacak taleplerimi, zarar için açtığım alacak davasında mı ileri sürmeliyim..bu konuda ne tavsiye edersiniz.
4- fazla oldu biliyorum ama son olarak ceza davasının biraz ilerlemesini beklemeli miyim yoksa davayı hemen açmalı mıyım.. aracımı tamir ettirmeyi şimdilik düşünmüyorum zira bilirkişi incelemesinde lazım olur diye düşünüyorum..
değerli görüş ve tavsiye sahibi tüm meslektaşlara şimdiden teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi