Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

üçüncü şahsa ilgisiz bir adrese 89/1,2 ve 3 gönderilip hacizle karşılaşma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2014, 13:21   #1
limpid

Varsayılan üçüncü şahsa ilgisiz bir adrese 89/1,2 ve 3 gönderilip hacizle karşılaşma

merhabalar,

müvekkil şirkete bir icra dosyası ile ilgili olarak 89/1,2 ve 3 gönderilmiş. sonrasında da dosyada borçlu hale getirilmiş ve bankanın müvekkili araması ile dosyadan haberdar olunmuştur.

derhal icra dosyasına bakılmış, müvekkil şirket olmasına rağmen ticaret sicilde kayıtlı olmayan ve müvekkille ilgisi bulunmayan bir adrese 21. maddeye göre tebligatların yapıldığı görülmüştür. aynı gün hem icra dosyasına 89/1,2,3 lere ve genel olarak borca itiraz edilmiş, aynı zamanda icra hukuk mahkemesinde usulsüz tebligatla ilgili dava açılmıştır.

1- henüz icra hukuk mahkemesinde karar verilmedi. verilecek kararda teblligatların usulsüzlüğüne karar verilir ise icra müdürü bu kararla beraber dosyadaki hacizleri fekeder mi? yoksa temyizi kabil bir karar olacağından kesinleşmesini mi bekler?

2- usulsüz tebliğ ile ilgili olarak şikayette bulunulurken yargılama sonuçlanıncaya kadar müvekkilim hakkında takibin durdurulması yönünde tedbir kararı istememiştik. bunu şimdi isteyebilirmiyiz?

3- bu durumda menfi tespit davası açmak için hak düşürücü süre şikayet dilekçemde bahsettiğim ıttıla tarihinden itibaren 7 gün müdür?
Old 24-01-2014, 19:50   #2
Av.Hakan ERYILMAZ

Sayın meslektaşım benzer bir davada icra dosyasına itirazda bulunduktan sonra icra mahkemesine usulsüz tebligat ile alakalı şikayette bulunmuştuk. Mahkeme tebligatın usulsüzlüğüne karar verdi ve tarafımızca tebligatlardan haberdar olunduğuna ilişkin belirtilen tarihi 89/1 birinci haciz ihbarnamesi tarihi olarak kabul etti -Burada mahkemeyi sürekli rahatsız etmeniz kararın hızlı çıkması açısından faydalı olabilir-. İtirazımızı da daha önceden sunduğumuzdan dosya halledilmiş oldu. Naçizane tavsiyem, tebligatların iptal edilmesi garanti olmadığından İİK 89. maddede belirtilen 15 günlük menfi tespit davası açma süresine dikkat ediniz. Kolaylıklar..
Old 25-01-2014, 15:24   #3
limpid

teşekkür ederim cevabınız için.

öncelikle kararın çıkması kaç gün sürdü sizin dosyanızda?

burada İİK 89'da belirtilen menfi tespit davası için 15 günlük süre benim hem itirazımda hem de şikayet dilekçemde belirttiğim öğrenme tarihinden itibaren başlayacaktır diye düşünüyorum. zaten beni en çok tedirgin eden merci kararını beklerken bir de menfi tespit süresini kaçırmak. borç miktarı da oldukça yüksek.

ben şimdi her ihtimale karşı İİK 22. maddeye göre ek bir dilekçe verip icra mahkemesinden müvekkilim açısından icranın durdurulması kararı talep etmeli miyim onu düşünüyorum. zaten fiiliyatta biliyorsunuz dosya mahkemede olduğu için ve alacaklı da bu durumdan haberdar olduğu için başka hacizler isteyeceğini zannetmiyorum ama karar veremedim. icralarla çok uygulama yapmadığım için tereddütteyim şu an.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi