Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşılamayan Yargıtay Kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2014, 14:39   #1
cmuk

Varsayılan Anlaşılamayan Yargıtay Kararı

İyi çalışmalar, Davacı (kadın) müvekkile (erkek) karşı boşanma tazminat ve nafaka talepli dava açar. Müvekkilde cevap süresi içinde boşanma tazminat talepli karşı dava açar. Yargılama sonunda yerel mahkeme tarafların boşanmalarına, davacı lehine 250 TL nafakaya ve 10.000 TL maddi tazminata hükmeder. Hüküm her iki taraf vekilince de temyiz edilir. Davacı taraf manevi tazminat verilmemesini ve maddi tazminatın az olmasını, müvekki ise boşanmayı ve davacı lehine maddi tazminat ve nafaka verilmesini temyizine konu eder.
Yargıtay ilamı;
1-) .....davalı-davacı kocanın kendi boşanma davasının reddine yönelik temyiz itirazları yersizdir.
2-) .....bu nedenle davacı-davalı kadının boşanma davasının da reddi gerekirken yazılı şekilde kabul edilip boşanma kararı verilmesi isabetsiz olmuş ve bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ: .....yukarıda gösterilen sebeplerle kadının davası bakımından bozulmasına, bozma sebebine göre kocanın boşanmanın ferilerine yönelik temyiz itirazları ile kadının temyiz itirazlarının incelenmesine yer olmadığına, hükmün bozma sebebi dışında kalan ve incelenmeyen yönleri dışındaki yönlerinin ise onanmasına oybirliğiyle karar verildi.

Bu karar sonucu boşanma ve tazminat durumları nasıl şekillenecek ben bu işin içinden çıkamadım.
Old 23-01-2014, 14:49   #2
Av. Can DOĞANEL

Mahkeme bozmaya uyarsa kadının boşama davasını reddedecektir. Erkeğin boşanma davasının reddi kararı zaten onanmıştır. Kadının boşanma davasının ferileri olan nafaka ve tazminatlar da dolayısıyla reddedilecektir.
Old 23-01-2014, 14:51   #3
anıl beşir

İyi çalışmalar;

madde 1 diyorki: boşanmak için karşı dava açmışsın, kendi talebin doğrultusunda verilen boşanma kararını temyiz edemezsin. reddine..
madde 2 diyorki: (yazmadığınız gerekçe ve noktalı kısımda buna ilişkin birşeyler olması lazım) seninde boşanmak için gerekçelerini kabul etmiyorum, yerel mahkemenin boşamaması lazımdı.

nafaka ve tazminata ilişkin kısım ise talep edilebilir diye anladım.
Old 23-01-2014, 15:41   #4
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan anıl beşir
madde 1 diyorki: boşanmak için karşı dava açmışsın, kendi talebin doğrultusunda verilen boşanma kararını temyiz edemezsin. reddine..
Hiçbir ilgisi yok. Birleşen davalarda esasında birbirinden bağımsız iki dava vardır. Her iki taraf da karşı tarafa kusur yönelterek boşanmak ister. Kimin kusuru ile boşanmaya karar verildiği önemlidir. Bazen kusurlu ve daha az kusurlu olma durumu söz konusu olabilir.
Yalnızca boşanmak istiyor olmak karşı tarafın kendisine yönelttiği kusurları kabul etmek anlamına gelmez ve hiç kimse bunu kabule zorlanamaz. Kadının davasını ben kusursuzum kadının davası reddedilsin diye temyiz etmiş, kendi davasını da kadın kusurluydu ben kusursuzdum diye temyiz etmiş. Yargıtay da yerel mahkemenin verdiği erkeğin davasının reddi kararını onamış. Temyiz edemezsin gibi bir sonuca varılması mümkün değildir.
Alıntı:
Yazan anıl beşir
madde 2 diyorki: (yazmadığınız gerekçe ve noktalı kısımda buna ilişkin birşeyler olması lazım) seninde boşanmak için gerekçelerini kabul etmiyorum, yerel mahkemenin boşamaması lazımdı.

nafaka ve tazminata ilişkin kısım ise talep edilebilir diye anladım.
Kadının boşanma davasının kabulüne ilişkin yerel mahkeme kararı Yargıtay tarafından bozulmaktadır.
Öyle ise boşanmanın eki niteliğinde olan nafaka ve tazminat nasıl talep edilebilir? Boşanma yoksa ferileri de yoktur. Bunu Yargıtay "Boşanmayı bozduğum için eki niteliğindeki nafaka ve tazminatı incemeye gerek görmedim" diye ifade ediyor.
Old 23-01-2014, 15:57   #5
cmuk

Sayın Doğanel açıkçası bende sizin gibi düşündüm. Bizim boşanma davamızın reddinin temyizi kabul görmemiş karşı tarafın boşanma davasının da reddi gerekir diyor. Bu durumda yerel mahkeme yargıtay kararına uyarsa tarafların boşanma taleplerinin reddine dolayısıyla tazminat nafaka talaplerinin de reddine karar vermek zorundadır diye anlıyorum. Taraflar boşanamayacaklar oysa boşanma için gerekçeler vardı ve iki taraf da boşanmak istiyordu. Bir de nafaka da kalkacak mı emin olamadım.
Old 23-01-2014, 16:04   #6
Av. Can DOĞANEL

Tedbir nafakası varsa karar kesinleşinceye kadar devam eder. Mahkeme ısrar etmez veya bir ara kararla kaldırmazsa red kararının kesinleşmesiyle biter.
Old 23-01-2014, 16:37   #7
cmuk

İlk celsede tedbir nafakasına hükmedilmiş ve kararda da karar kesinleşince yoksulluk olarak devamına karar verilmişti. Tarafımızca yargıtay ilamına kadar bu nafakalar ibraname karşılığında ödenmiştir. Yargıtay kararına uyulup ret kararı verilirse kadın için ödenen nafakalar geri talep edilebilir mi?
Old 23-01-2014, 16:45   #8
Av. Can DOĞANEL

Hayır tedbir nafakasınınn bozma nedeniyle iadesi gibi bir durum söz konusu değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi