Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet Mağduru Sığınmaevine Gitmek İstiyor.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2008, 11:23   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet Mağduru Sığınmaevine Gitmek İstiyor.

efendim benim sormak istedigim bir konu var yegenimiz kütahyada evli ve şiddet görüyor ve istanbulda kadın sıgınma evine gelmek istiyor nasıl bir yol izlemesi gerekli kendisinin dayanacak gücü kalmamıs
Old 30-11-2008, 12:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

KADIN SIĞINMA EVLERİ

Kimler Kadın Sığınma Evlerine Başvuruda Bulunabilir?
Fiziksel, duyusal, cinsel ve ekonomik istismara uğrayan kadınlar, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümlenmesi ve bu süreçte varsa çocuklarıyla birlikte yatılı olarak kalabilmeleri yatılı bir sosyal hizmet kuruluşu için başvuruda bulunmaktadır.

Kadına Yönelik Şiddet Konusunda Hizmet Sunan Merkezlerin Telefon Numaraları

Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü Bilgi Başvuru Bankası Tel: 0 312 419 29 64

İstanbul
Kurtarıcı telefonlar
Kadın danışma merkezleri ve sığınmaevleri telefonları:

Küçükçekmece Belediyesi Kadın Sığınmaevi (0212) 624 31 15

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı (0212) 292 52 31

Kadıköy Belediyesi Kadın Konukevi
0216 414 38 61-62

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü (0212) 522 36 97

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı (0212) 635 11 79

İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi (0212) 292 77 39

İstanbul Barosu Kadın Hakları Hukuki Danışmanlık (0216 414 68 53)

SHÇEK ALO ÇOCUK (Sokakta kalan ve gidecek yeri olmayan çocuklar için)
(0212) 534 86 72
Old 07-12-2008, 10:12   #3
Konuk

Varsayılan sayın avukatım

yegenimiz artık dayanacak gücünün kalmadıgını beyan ediyor verdiğiniz telefonları aramıs ve yerler doluymus ayrıca sizede telefonla ulaşmıs sanırım bu gün zor zarda olsa telefon acabildi bizede ve evden kacmayı düşünüyor bizde evden kacarsan suclu duruma düşersin dedik dayak atıp 3 gün odadan cıkartmıyormus yarası beresi iyileşsin dr a gidip rapor almasın diye kısacası kafayı yemek üzere acaba istanbula gelse nasıl olur bilmiyoruz bu konuda bizi aydınlatırmısınız
Old 07-12-2008, 15:28   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Şiddet gören kişi evi terk ederse suçlu olmaz, kusurlu da olmaz. Şiddet uygulayan eş suçludur. Hakkında şikayete bağlı olmadan soruşturma açılır ve kovuşturma yapılır. Suçu herkes kolluk makamına (polis/jandarma) veya savcılığa ihbar edebilir.
Ayrıca yeğeniniz aile mahkemesine başvurarak şiddet uygulayan eşi hakkında evden uzaklaştırılması, ortak konutun şiddet görene özgülenmesi ve gerekli diğer tedbirlerin alınması için karar verilmesini isteyebilir. Ailenin Korunması Hakkında Kanuna göre yapılan bu başvurular ve kararın icrası için hiçbir harç ödenmez. Karar tedbir niteliğindedir, en çok 6 ay için verilir, şiddet tehlikesi sürüyorsa yeniden tedbir kararı verilir. Tedbirin uygulandığı sürede yeğeniniz kendisine tedbir nafakası bağlanmasını isteyebilir. Karara uymamak suçtur.
Bir avukattan yardım almasını, mali gücü elvermiyorsa bulunduğu ildeki baronun kadın hakları birimine veya adli yardım birimine başvurmasını öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi