Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 03:41   #1
Sdney2001

Varsayılan Boşanma

Beş yıllık evliliğimiz olan eşimle ayrılma aşamasındayız.Altı yaşında gün almakta olan ortak bir çocuğumuz var. Oğlumu kreşe, kendim işe gitmek üzere evden ayrıldıktan sonra Eşim evi terketmiş,durumu polis tutanaklarıyla tesbit ettirdim. Eşim nafaka davasını ailesinin ikamet ettiği ilde açmış, 31 Mayıs ilk duruşma tarihi olarak tebliğ edildi. Davanın ortak ikamet adresimizde görülmesi itiraz cevabımı ve gerekçesinin asılsız olduğu yazımı yasal süre içinde vermiş bulunmaktayım. aşağıdaki sorularıma alacağım cevaplar doğrultusunda (BOŞANMA DAVASINA GEREKÇE GÖSTEREREK) boşanma davası açmak istiyorum.
İDDİA:Eşimin, evliliğimizden bu yana devamlı beni dövüyor, maddi manevi mağdur durumdayım, aileme sığındım, ailemin durumu iyi olmadığı için ve çalışmadığım için nafaka bağlanması.

1- Boşanmaya neden sayılacak hukuksal olay ne anlama gelir?

-Eşim ahlaken yetersiz bu durumu mahkemeye açıklarsam hukuki süreci nedir? (benim dışımda insanlarla ilişki içinde olduğunu çeşitli defalarca vücut ısırık ve çürüklerinden, evdeki nesnelerden, bana ait erkek eşyalarının kullanmasında vd. gibi) durumlar meydana geldiğinde açıklama yapmaktan kaçınarak saldırgan tutum izlemiş, çocuk olması nedeniyle hep pasif kalmış durumdayım. Yalan söylemekte, iftira atmakta, bana ve aile bireylerime çok ağır küfürler etmekte. hırsızlık yapmakta, (süper marketlerde bir kez yakalandı) Saygısız, aile birliği olmayan bencil, cocuğuna ve bana çok acı cektirmekte, çocuğu severken bile çocuğu ırırmakta veya dövercesine sevmeye çalışmakta, çocuk bu durumudan çok rahatsızolmakta, benimle olduğu gibi çocukla sürekli didişme içinde bulunmakta, emir cümleleriyle konuşmakta, hep bağırıp çağırmakta eline ne geçerse yüzüme gözüme atmakta ve yumruklarını, tekme her şeyi kullanmakta.. vb. gibi. Buna karşın son gidişinde yalnızca dövdüm. Bunlar aile içinde gerçekleşmekte.

-Edindiğim maddi varlıklar evlilik öncesi varlıklardır. (Evde kullanılan ev eşyası dışında). Eşimin nişan yüzüğüm dahil hiç bir şeyde maddi katkısı olmamamıştır. Durumum zaten iyi idi.

- Cinsel hayatımız çok anormal, ilişki esnasında sanki elleri, dili yok gibi, vücudu tahta gibi durur (paralı ilişki bu durumdan daha canlı, hiç öpüşmemekte). Kendisi tatmin olunca midem şiş kal, off, üstümde ağırlık yapıyorsu vb.
-Kendi değerini hep maddi varlıklarla ölçmeye çalışmakta,

-Ben heyecan istiyorm, hayatımı yaşamak istiyorum, sen büyük şehirde yaşadığın kadar yaşamışsın, (aramızda 11 yaş farkı var) Sana ve çocuğa hayatımı feda edemem.

- Evlendiğimden buyana bir kadınla dahi ilişkim olmadı, İşki, Kumar vb. gibi kötü alışkanlıklarım yoktur, Nazik saygılı ve dürüst biri olarak bilinmekteyim. Kimsenin varlığında gözüm yoktur, kendi dengesini bulmuş ve kendimle barışık sevgi dolu sosyal bir kişilkiğim vardır.

2- Çocuğun velayeti bana verilebilinir mi?
-Özellikle istiyorum. Bu durumu bildiği için bu alanı zorlamaya çalışacağını biliyorum.

3- Benden maddi varlık alabilir mi?

-Yüksek saygılacak bir maaş gelirim var, 500.000.000-TL. Nafaka davası açmıştır. Benden nafaka alabilir mi?

5-Hepatit-B taşıyıcıdır. Bu gerekçelerden biri olabilirmi?

- Çocuğumuzun doğumundan takriben bir veya iki sene sonra hepatit-B taşıyıcısı olduğu tesbit edildi.Bana da bulaşmış ancak yüksek düzeyde antikor oluşturmuştur. Çocuk doğumu öncesi ve sonrası kayıtlarda hepatit-b testi olmuş ve taşıyıcı değilse bu bir gerekçe olabilirmi?
30-04-2001 15:53:30
Old 27-02-2002, 03:42   #2
Seyyah

merhaba,
evlilik birliği içerisinde talep edilen nafakaya ilişkin davalar, tedbir mahiyeti taşıdığın-dan dava açan tarafın bulunduğu yer mahkemesinde de açılabilir. bu bakımdan boşanma davalarında olduğu gibi ortak ikametgah ölçütü aranmayacak, yetki itirazınız reddedilecek kanısındayım. öte yandan evlilik içerisinde açılan nafaka davalarında davacı ayrı yaşamaya haklı olduğunu iddia ve isbat etmelidir.
diğer hususlardaki açıklamalarınızın sonuncusu yani hepatit-b taşıyıcısı olma hali hariç her biri başlı başına birer boşanma nedenidir. tabii isbatlanması kaydıyla... bu tür olgulara boşanmaya yol açan olaylar adı verilmektedir. açmayı düşündüğünüz boşanma davasında, mahkeme her iki yanın sosyal ve ekonomik durumlarına uygun şekilde davalı kadına bir nafaka takdir edecektir. eşiniz tarafından açılan nafaka davası ile boşanma davasının birleştirilmesi olasılığı da vardır. takdir edilecek nafakanın ne kadar olabileceğini dosyadaki deliller ve talep belirler. dava sonunda haklı çıktığınız ve boşanmanıza hükmedildiği takdirde müşterek çocuğunuzun velayeti hususunda da hakim en doğru ve çocuk açısından en uygun kararı verecektir. eğer boşanma davasında eşiniz kusurlu bulunursa sizden herhangi bir tazminat talep etse de alamaz. ancak evlilik birliği içerisinde onun katkısıyla alınan mallar ile ilgili dava açmasına engel bir hal yoktur. bence tüm bu konuları foruma yazdığınız açıklıkla bir avukat ile görüşünüz.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi