Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kaynatam şizofren hastası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-01-2009, 12:27   #1
Konuk

Varsayılan kaynatam şizofren hastası

kaynatam şizofren hastası bazen eşimdede aynı hastalıgın çıkmasında korktuğum için ondan ayrılmak istiyorum
on yıllık evliyiz .sorumsuz biri çalışmıyor
kayınbabamlarla oturuyoruz.ben çalışıyorum
evde sürekli kavgalar oluyor
beni evden atıyorlar.açıkca onlardan korkuyorum psikolojim bozulmaya boşladı . sağlıklı bir karar verememekten çok korkuyorum
eşimi hala sevdiğimi düşünüyorum.ama ayrılmak istiyorum
Old 28-01-2009, 13:52   #2
üye8180

Aynı çatı altında kaldığınız eşiniz ve diğer aile bireylerine karşı bulunduğunuz yer Aile Mahkemesinden, şiddet uygulayan aile bireyi aleyhine koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Ailenin Korunmasına Dair Kanunun Uygulanması Hakkında Yönetmelik

Aile bireylerinden biri fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanması muhtemel olan, bu tip hareketlerin tehdidini, baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, toplumsal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözel ve ekonomik nitelikte şiddet içeren davranışa maruz kalmaları halinde, şikayet ve ihbar mercilerine müracaat etmek suretiyle tedbir talebinde bulunabilir.

Şikayet ve ihbar; eşlerden biri veya çocuklar veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden biri veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birisi tarafından yapılabilir.

Koruma kararı en az masrafla, en çabuk ve en kolay ulaşılabilecek yer aile mahkemesinden istenebilir.

Aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine şiddetin belgelenmesi aranmaksızın aile mahkemesi hakimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen ikinci fıkrada sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya olayın özelliğine göre uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir.

Bu tedbirler kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmamasını,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmamasını,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesini,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesini,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesini

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmamasını,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurmasını,
içerir.

Boşanma davasını açıp açmamaya sadece siz karar verebilirsiniz. Bir avukat yardımı almanızı, yoksulsanız bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, size ücretsiz vekil tayin edilmesini istediğinizi beyan etmenizi rica ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi