Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Lütfen Yardım Edin..Çalışmayan Eş Nafaka Öder Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2009, 13:01   #1
huhuksever

Varsayılan Lütfen Yardım Edin..Çalışmayan Eş Nafaka Öder Mi?

mrb ben 3 yıllık evliyim ve 9 şubatta ilk mahkemem var. eşimle şiddetli geçizmsizlik, eşimin çok sorumsuz olması eve bakmamasi ve bir kere de şiddet olayından dolayı ayrılıyoruz. zaten bu zamana kadar da kayınpederim sayesinde ayakta durmuştuk. ben şuan ailemin yanında kalıyorum ve çalışmıyorum. mahkemede çocuk için nafaka isteyeceğim ancak eşim çalışmıyor ve üzerine de kayıtlı hiçbirşeyi yok ancak babasının maddi durumu iyi..bu durumda nafaka alabilirmiyim yoksa çocuğu babasına vermek zorunda kalacagım babamın da maddi durumu iyi değil çünkü, ve bunu da yapmak hiç istemiyorum çünkü çocuğum daha 1.5 yaşında

ayrıca evliliğimiz süresince düğünde bana takılan tüm takıları alıp harcadı üstelik eve de harcamadı ortada hiç birşey yok.. bunun içinde ayrı bir dava mı açmam lazım bu takılar için.. takıları zevki için harcadığını annemi babamı komşuları şahit göstererek kanıtlamam yeterli olurmu?

son olarak, boşanma davası acılacak zaman ben kendim için değil ama çocuğum için nafaka istiyorum diye bir kagıt imzalamıştım bu kağıt da kayınpederimde. boşanma dilekçesi olarak mahkemeye vereceğini söylemişti. bu imzaladığım şey, benim mahkemede düğün takılarını da istiyorum dememe engel olur mu?

şimdiden teşekkür ediyorum..

saygılarımla..
Old 24-01-2009, 23:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Öncelikle, çocuğunuzun velayetini istediğiniz ve mahkemede talep ettiğiniz sürece, 1.5 yaşındaki çocuğun velayeti size verilir. Bu kadar küçük bebek babaya doğal ve normal şartlarda bırakılmaz.

Çocuğunuz için elbette nafaka isteyebilirsiniz. Öyle ki hakim çocuk söz konusu olduğunda siz, ben istemiyorum deseniz bile, çocuğun yüksek menfaatleri gereği İŞTİRAK nafakasına hükmetme hakkı vardır.TALEP EDİNİZ.

Dedenin mal varlığı çokluğunun size bir yararı yoktur.

Düğünde takılan takılar için ayrı bir dava açabilir ve aynen belirtiğiniz gibi, eşinizin evlilik birliği içinde bunları bozdurup harcadığını tanık ifadeleri ile ispatlamanız halinde ederleri toplamını faizi ile birlikte davalı eşinizden tahsil edebilme imkanınız vardır.

Hariçten boşanma protokolü dahi yapsanız, duruşma günü anlaşmalı boşanmadan vazgeçtiğinizi, evlilik birliğinin bitmesinde eşinizin KUSURLU olduğunu iddia edebilirsiniz.

Ve tanık ve her tür delil ile bu iddianızı kanıtlayabilirsiniz. Ve maddi ve manevi tazminat talep etme hakkınız vardır.

Eğer boşanma ile yoksululğa düşecekseniz, bir işte çalışmıyorsanız eşinizden YOKSULLUK nafakası talep edebilirsiniz.

Nafaka ve maddi ve manevi tazminat talepleriniz soncu hükmedilecek miktarda EŞİNİZİN MAL VARLIĞI TOPLAMI etkili olur.

Sayın Katılımcı, mahkeme huzurunda, bir haktan FERAGAT etmediğiniz müddetçe tüm yasal haklarınızı eşinizden talep etme hakkına sahipsiniz.

Bunun için de MUTLAKA bir avukatın DOĞRUDAN desteğini alınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz bu da HAKKINIZDIR.

Saygı ile.
Old 27-01-2009, 20:14   #3
ben

Varsayılan nafaka çeşitleri??

cevabınız için teşekkür ederim..

son olarak, yani mahkemede benim isteyeceğim nafakalar; çocuk için olan nafaka (iştirak nafakası deniliyor galiba)
birde çalışmıyor ve hiç bir gelirim olmadığı için yoksulluk nafakası isteyebilirim.. bu kadar değil mi?
Old 28-01-2009, 11:05   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan ben
cevabınız için teşekkür ederim..

son olarak, yani mahkemede benim isteyeceğim nafakalar; çocuk için olan nafaka (iştirak nafakası deniliyor galiba)
birde çalışmıyor ve hiç bir gelirim olmadığı için yoksulluk nafakası isteyebilirim.. bu kadar değil mi?

Evet, davanın açılması ile çocuğunuzun velayetini, dava tarihinden itibaren her ikiniz için önce TEDBİR, boşanmaya karar verilmesi ve kararın kesinleşmesinden sonrası için de, kendiniz için YOKSULLUK, çocuğunuz için de İŞTİRAK nafakası talep edilir. Bu kadardır.

Hükmedilen nafakalar İCRA takibi sureti ile tahsil edilir.

Davanızı avukat ile takip ediniz.Zaman kaybetmezsiniz, haklarınızı eksiksiz alırsınız.

Saygılar.
Old 28-01-2009, 21:34   #5
ben

Varsayılan icra takibi??

öncelike ilgilendiğiniz için çok tşkler.. "Hükmedilen nafakalar İCRA takibi sureti ile tahsil edilir." diyorsunuz fakat eşimin üstüne hiçbir şey kayıtlı değilse ve çalışmıyorsa(üstelik de fiziksel olarak çalışmaya engeli olmadığı halde)icra takibi nasıl uygulanır sonuçta icraya gidecekleri bir yer yok kendisine de ailesi bakıyor zaten..
Old 28-01-2009, 23:49   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan ben
öncelike ilgilendiğiniz için çok tşkler.. "Hükmedilen nafakalar İCRA takibi sureti ile tahsil edilir." diyorsunuz fakat eşimin üstüne hiçbir şey kayıtlı değilse ve çalışmıyorsa(üstelik de fiziksel olarak çalışmaya engeli olmadığı halde)icra takibi nasıl uygulanır sonuçta icraya gidecekleri bir yer yok kendisine de ailesi bakıyor zaten..

Eğer eşiniz çalışmıyor ise ve mal varlığı da yoksa tahsil edilemez evet.

Ancak nafaka borcunun ödememesi İcra İflas Kanununda cezaya bağlanmıştır.

Hükmedilen nafaka ve tazminatlari icraya koymanızda yarar vardır.

Avukat desteğini DOĞRUDAN alırsanız sırası ile , tüm yasal haklarınız talep edilir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi