Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sıra cetvelinden başka dosyadan gelen satış parasının harç oranı ne olmalıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-01-2008, 11:47   #1
pir_i fani

Varsayılan sıra cetvelinden başka dosyadan gelen satış parasının harç oranı ne olmalıdır?

Başka dosyadan satılan taşınmazın satış parası satış yapılmayan bir başka dosyaya sıra cetvelinden satış parası geldiğinde kesilecek tahsil harcı oranı %9 mu, %7,2 mi olmalıdır?
Old 30-01-2008, 18:02   #2
Gamze Dülger

%9 olmalıdır.
Çünkü para hangi satıştan sonra gelirse gelsin var olan satış sebebiyle icra paylaşımı yapılmıştır.Eğer siz,satışta sıra alacaklısı olmasaydınız ve sadece satış sonunda artan paraya haciz koyup alacağınıza kavuşsa idiniz bu takdirde %7.2 ödemeniz gerekirdi diye düşünüyorum.
Saygılar
Old 30-01-2008, 23:00   #3
pir_i fani

ben de öyle düşünüyordum.Ancak bundan sonraki dosyaya intikal edecek paralardan kaynağı neresi olursa olsun yüzde dokuz oranında harç uygulamak gerekecektir.Örn sıra cetvelinden gelen para kifaletsizdir.Bankadan haczilen istihkakının harcı da yüzde dokuzdan olacaktır.
Old 31-01-2008, 10:13   #5
avmuhammet25

bence %9 olmalıdır.arkadaşlar oranı bir tarafa da bir satışta kazanan sadece devlet oluyor.%18 kdv alıyor %9 harç alıyor dosya açılırken alıyor.biz avukatların aldığı vekalet ücretinden vergi alıyor.neyseki hepsini istemiyorlar.ekmek parası bırakıyorlar yine.yani burada asıl kazana her zaman için devlet oluyor.
Old 31-01-2008, 14:45   #6
Gamze Dülger

Harçlar Kanunu'nun Yargı harçlarına dair tarifesinin 2/c fıkrasında ") Haczedilen veya rehinli malların satılıp paraya çevrilmesi suretiyle tahsil olunan paralardan %9 " harç alınacağını belirtmiştir.
Kanunun açık ifadesi karşısında bu bedel satıştan sonra ödenen bir bedel olduğu için hangi icra dosyasına gönderilirse gönderilsin o para "Satıştan sonra" ödenen paradır.
Bu nedenle %9 olacağını düşünüyorum.Yine de sitede icra müdürlerinin de konuyu daha profesyonelce yorumlacakları açıktır.
"Dosyada satıştan sonra maaş haczi sebebiyle para tahsil edilirse ne olur?" sorusunun cevabı ise bu takdirde bu dosyaya para satış sebebiyle gelmediğinden maaş haczi sesebiyle harç %7.2 olmalıdır diye düşünüyorum.
Saygılarımla
Old 23-01-2009, 21:53   #7
pir_i fani

Tahsil Harcı (Hacizden önce):………………………. ..%3.6
Tahsil Harcı (Hacizden sonra):…………………………%7.2
Tahsil Harcı (Satıştan sonra):……………………………%9
Maaşta Tahsil Harcı……………………………………%3.6
Feragat Harcı(Hacizden önce)…………………………%1.8
Feragat Harcı(Hacizden sonra)………………………..%3.6
Feragat Harcı(Satıştan sonra)…………………………..%9
Görüldüğü gibi satıştan sonra borçluya ceza bu %9... LÜTFEN sadece vakalet ücreti oranlarını değil, harç oranlarını da doğru uygulattırınız.Ki devlet millet hizmet devam etsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi