Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim kendisine kefil olduğum tüm borçları üzerime yıktı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2009, 11:29   #1
Konuk

Varsayılan Eşim kendisine kefil olduğum tüm borçları üzerime yıktı

Sayın KAHDEMcile ,
Öncelikle böyle bir forum alanı olurşturduğunuz için size çok teşekkür ediyorum.

Ben, 6 yıllık evli bir kadınım. Eşimle şiddetli geçimsizliğimiz olduğu için ve bana şiddet uyguladığı için bundan 3 ay önce evlerimizi boşanma kararı da alarak ayırdık. Birlikte yaşadığımız dönemde onun kredi kartı borçlaını ödemek için kredi çekmiştim. Bu parayı başta kendisi ödüyordu. Ayrıldıktan sonra bu borcu ödememeye başladı. Bunun yanında aldığımız kolyuk takımı ve elektrik süpürgesi için de kendisine kefil olmuştum. Ancak evlerimizi ayırdığımız zamandan beri borçları demediğini bana gelen protesto neticesinde öğrendim. Kendisi çalışıyor ve para kazanıyor. Ben ise devlet memuruyum. Acaba bu koltuk ve elektrik süpürgesi borçlarını ona ödetebilmenin bir yolu yok mudur?
Teşekkürler,
Old 16-02-2009, 15:32   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın KAHDEMcile ,
Öncelikle böyle bir forum alanı olurşturduğunuz için size çok teşekkür ediyorum.

Ben, 6 yıllık evli bir kadınım. Eşimle şiddetli geçimsizliğimiz olduğu için ve bana şiddet uyguladığı için bundan 3 ay önce evlerimizi boşanma kararı da alarak ayırdık. Birlikte yaşadığımız dönemde onun kredi kartı borçlaını ödemek için kredi çekmiştim. Bu parayı başta kendisi ödüyordu. Ayrıldıktan sonra bu borcu ödememeye başladı. Bunun yanında aldığımız kolyuk takımı ve elektrik süpürgesi için de kendisine kefil olmuştum. Ancak evlerimizi ayırdığımız zamandan beri borçları demediğini bana gelen protesto neticesinde öğrendim. Kendisi çalışıyor ve para kazanıyor. Ben ise devlet memuruyum. Acaba bu koltuk ve elektrik süpürgesi borçlarını ona ödetebilmenin bir yolu yok mudur?
Teşekkürler,

Eşinize kefil olduysanız sorumluluğunuz eşinizle birlikte devam edeceği kanaatindeyim.Alacaklı eşinize başvurabileceği gibi size de başvurabilir.
Old 16-02-2009, 16:28   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Anlatımlarınızdan boşanıp boşanmadığınız net olarak anlaşılmamaktadır. Buna rağmen, hukukumuzda borçlar kişiseldir.

Yani kimse kimsenin borcundan mesul değildir. Çektiğiniz kredilerin asıl borçlusu siz iseniz, siz yine borcu ödemeye devam edersiniz.

Koltuk ve elektrik süpürgesi için kefil olduğunuz için, asıl borçlu gibi icra takibine maruz kalırsınız. Yani bu borcu eşiniz de ödemekle yükümlüdür. Ancak siz bordrolu olarak çalıştığınız için paranın sizden tahsili alacaklı için son derece kolay ve ucuzdur. Sizden tahsil yolunu seçebilir.Kefil olduğunuz için de asıl borçlu gibi borcu ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama ödediğiniz miktar kadar eşinize icra takibi yapabilirsiniz.Ve eşiniziden tahsilini sağlayabilirsiniz. Avukat desteği alınız.

Eğer henüz boşanma gerçekleşmedi ise, anlaşmalı boşanma protokolü ile evlilik birliği içinde gerçekleşen bu borçlarla ilgili düzenleme maddeleri yapılabilir ve bunlar boşanma kararına hüküm olarak geçirilebilir.

Eğer henüz boşanma gerçekleşmedi ise ve anlaşmalı olarak boşanma ihtimaliniz varsa, mutlaka bir meslektaşımızla ayrıntıları görüşünüz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi