Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Amme Alacaklari Kapsamı ve Diğer Eşin Sorumluluğu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2009, 14:18   #1
Fatma TÜRKMEN

Varsayılan Amme Alacaklari Kapsamı ve Diğer Eşin Sorumluluğu

Merhaba,

Öncelİkle Bu Hİzmetİnİzden Dolayi TeŞekkÜr Ederİm.

Ben sonradan Türk Vatandaşı olan 47 yaşında 28 yıllık EvlİlİĞİ Olan bir Bayanim. Türk vatandaşlığına geçtikten sonra üzerime gayrimenkuller Aldim Ve Tİcarİ Faalİyetler Bulundum. Bu Gayrİmenkullerİn BÜyÜk Bİr ÇoĞunluĞunu Ve Tİcarİ Hayatimda Kİ Yatirimlarimi YurtdiŞinda YaŞayan Aİlemİn Bana YaptiĞi Malİ Yardim Ve Aİlemden Bana Mİras Yoluyla Hak DÜŞen Gelİr İle Yaptim.

EŞİm Kendİ Aİle şirketi vardı. Bu şirketinde 2001 yılında ayrıldı. Kendisi bu şirkette müdür iken gümrük Vergİsİnden Dolayi Fİrmalarina Kamu Davasi AÇilmiŞti. Bu Dava 2008 Yilinda SonuÇlandi Ve EŞİmİn Eskİ Aİle Şİrketİ Davayi Kaybettİ. Dolayisiyla EŞİmde O DÖnemde Aİle Fİrmasinda Yer AldiĞi İÇİn Bu Kamu Borcundan Sorumlu. EŞİmİn Kendİ Garimenkullerİ Var Ama Kendİsİnİn İfadesİne göre Bu Gayrimenkuller Borcunu Ödemeye yetmiyor.

Bu Noktada Sormak İstedİĞİm Soru; EŞİmİn Kamu BorÇlarindan Dolayi Benİm Üzerİme Olan Gayrİmenkullerİme Ve Tİcarİ İŞlerİme Herhangİ Bİr Hacİz İŞlemİ Veya Herhangİ Bİr İŞlem Uygulanabİlİr Mİ? Eşim ile birara başka limited bir şirkette ortaklığımızda olmuştu, bu şirketinde hiçbir borcu yoktu ama daha sonra bu şirkette ki ortaklığımız sonlandırdık.

Şunu Da Belİrtmekte Fayda Olabİlİr; Bİz 2002 Yilinda Çikan Kanundan Sonra Herhangİ Bİr Mal Ayrimi Gİbİ Bİr İŞlemde Veya AnlaŞmada Bulunmadik.

EĞer EŞİmİn Kamu Borcundan Dolayi Benİm Üzerİme Olan Gayrİmenkullere Veya Tİcarİ İŞlerİme Bİr Hacİz Veya İŞem Uygulanacaksa EŞİmden BoŞanmayi DÜŞÜnÜyorum. 50 YaŞina GeldİĞİm BugÜnlerde Aİlemden Gelen Yardim Ve Mİras İle EdİndİĞİm Gayrİmenkullerİ Ve Tİcarİ İtbari Kaybetmek, Hemde Benİm Bİr Hatam Ve İlİŞkİm Bulunmayan Bİr Nedenden Dolayi Kaybetmek İstemİyorum. Zaten EŞİmle Şu Sıralar Bu Neden Dolayi İyİ Gİtmeyen Bİe EvlİlİĞİmİzde Bulunmakta.

EŞİmİn Kamu BorÇlari Bana Zarar Verecekse, Benİm İÇİn EŞİmden BoŞanma Çare Olurmu ? Bana Bu Konuda GÖrÜŞlerİnİzİ Bİldİrİrsenİz Memnun Olurum. Bu Sorular Kafamda DÖnÜp Duruyor Ne Aİle DÜzenİm Nede DÜzenlİ Bİr YaŞantim Kaldi. İlgİnİz Beklİyorum.

Saygilarimla,
Fatma TÜRKMEN
Old 27-01-2009, 22:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Medeni Kanun 224.maddesi gereğince; eşlerden her biri kendi borçlarından bütün malvarlığı ile sorumludur.

Buna göre siz, eşinizin hiç bir borcundan dolayı sorumlu değilsiniz.

Bir ara ortak olup ayrılmanızın bir etkisi yoktur.

Eşimden boşanmayı düşünüyorum demişsiniz. Asıl bu halde, 2002 sonrası sizin emeğinizi ortaya koyarak kazandığınız, karşılığını çalışarak ödediğiniz her mal ve ya değer üzerinde (miras yolu ile gelenler ve size bağış mahiyetinde gönderilen paralar her şekilde tasfiye hesabı dışında kalır ve sizindir.) eşiniz mal rejiminin tasfiyesinden kaynaklı KATILMA payı alacağı vardır. Yine mülkiyeti size ait olan ve eşinizin alımında katkısının olduğu veya iyileştirilmesinde ve ya korunmasında katkısı olmuş ise, burada da eşinizin KATKI payı alacağı olacaktır.

Eşiniz bu iki tip alacağını boşanmanın gerçekleşmesinden 10 yıl içinde talep eder ise, dava açar ise sizden alacaklı olma durumu yasanın kabul ettiği mal rejimine göre vardır.

Mal rejiminin değiştirilmesini dava edebilirsiniz ancak bu da dava tarihinden itibaren hüküm doğurur. Ya da eşinizle şimdiden sonrası için noterde mal rejiminin mal ayrılığına dönüştürülmesi sözleşmesi yapabilirsiniz. Bu da yapım tarihinden itibaren hüküm ifade edecektir.

Sayın Katılımcı;

Siz eşinizin borçlarına kefil olmadıktan sonra size ait olan mallara ve işyerine haciz işlemi uygulanamaz. Aksi halde dava açmanız ve hakkınızı aramanız mümkündür.

Avukat desteği almanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Haksızlığa uğramamak ve hakkınızı alabilmek için profesyonel avukatlık hizmeti alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi