Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

anlaşmalı boşanma davasından sonra eşe karşı haksız fiilden dolayı manevi tazminat davası açılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2013, 15:52   #1
nostrabugraus

Varsayılan anlaşmalı boşanma davasından sonra eşe karşı haksız fiilden dolayı manevi tazminat davası açılması

Müvekkil, 10.07.2008 tarihinde eşi tarafından kasten yaralanmış ve sanık-eş cezalandırılmış, ceza davası kesinleşmiştir. Taraflar sonrasında ise 25.12.2009 tarihinde anlaşmalı olarak boşanmışlardır. Bu aşamadan sonra 22.05.2013 tarihinde ise davalı eşin haksız fiiline (kasten yaralama) istinaden manevi tazminat isteminde bulunduk.

Karşı taraf ise, boşanma sebebiyle doğan dava hakları boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıllık zamanaşımına uğramaktadır. Bu nedenle davacının istemi boşanmaya dayalı bir talep olduğu için zamanaşımına uğramıştır savunmasında bulunmaktadır. Müvekkil, ayrıca anlaşmalı boşanma dosyasında maddi-manevi tazminat talebinin olmadığını beyan etmiştir.

Kanaatimce, biz davamızı haksız fiile dayalı manevi tazminat talepli açtığımız için 1 yıllık zamanaşımı değil, uzamış ceza zamanaşımı uygulanacağı gibi müvekkilin anlaşmalı boşanma dosyasında manevi tazminat talebi olmadığına ilişkin beyanları da dikkate alınmayacaktır.

Elinde bu konuya ilişkin Yargıtay kararı olan meslektaşlarımın bunları yorumlarıyla birlikte paylaşmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla
Old 19-06-2013, 19:58   #2
üye26959

anlaşmalı boşanmada maddi manevi tazminat taleplerinizden vazgeçtiğinizi beyan ettiyseniz bunlara dayalı dava haklarınızdan feragat etmiş olursunuz. ayrıca mahkumiyet 2008 tarihli olduğundan kişiyi ve zararı öğrenmenizden itibaren 2 yıl olan 2010 yılında dava hakkınızı kaybetmiş olursunuz. (6098 S.K m.72/1)
Old 20-06-2013, 12:11   #3
nostrabugraus

Meslektaşım;

Müvekkilimi bir de ipe götürmediğiniz kaldı Bizim dava konumuz haksız eylem nedeniyle manevi tazminat davasıdır. Oysa ki anlaşmalı boşanmada evlilik birliğinden kaynaklı maddi ve manevi tazminat taleplerine ilişkin bir feragat söz konusudur. Kanaatimce, haksız eylemin sırf evlilik birliği içerisinde gerçekleşmesinden dolayı boşanmadan doğan manevi tazminat talebi ile sınırlandırılamayacaktır.

Ayrıca, evet 6098 m. 72/1 uyarınca zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın geçmesiyle davasının zamanaşımına uğrayacağı doğrudur. Ancak atladığınız husus aynı madde ve fıkranın ikinci cümlesidir. Buna göre, tazminat ceza kanunlarının daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır. Dolayısıyla, söz konusu haksız eylemden doğan manevi tazminat davasında kasten yaralamaya ilişkin ceza zamanaşımı uygulanacaktır.

Saygılarımla
Old 20-06-2013, 12:26   #5
nostrabugraus

Sayın Bozoğlu,
İlgili konuya da göz attım ama hem 2 yıl öncesine ilişkin olması hem de soru işaretlerimi gidermemesi nedeniyle yeni konu açmak gereği duydum.
Takdir edersiniz ki, o başlık altında da yol gösterecek bir emsal sunulamadığı gibi meslektaşlar arasında fikir birliğine de varılamamıştır.
Old 20-06-2013, 12:36   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan nostrabugraus
Sayın Bozoğlu,
İlgili konuya da göz attım ama hem 2 yıl öncesine ilişkin olması hem de soru işaretlerimi gidermemesi nedeniyle yeni konu açmak gereği duydum.
Takdir edersiniz ki, o başlık altında da yol gösterecek bir emsal sunulamadığı gibi meslektaşlar arasında fikir birliğine de varılamamıştır.

Neden yeni konu açtınızı sormuyorum. Eklediğim linkte fikir birliğine varılmamış olması önemli değil. Forum içinde de meslektaşlar hukuki gerekçeleri ile birlikte konuyu aydınlatmış, değerlendirmişlerdir.

Size uygun bir aspirin olmasını ben de isterdim. Ama hukukta içtihatlar da değişir..Taktir ettiğim budur.

Saygılarımla,
Old 21-03-2014, 17:18   #7
nostrabugraus

İş bu konu başlığı altında yer verdiğim dava sonuçlandı. Dava mahkemesi talebimiz gibi hüküm kurarak müvekkilin anlaşmalı boşanma davasında tazminat ve sair talepleri olmadığını beyan etmesine rağmen evlilik birliği içerisinde gerçekleşen haksız eylemi neticesinde davalı aleyhine manevi tazminata hükmetti.

Saygılarımla...
Old 21-03-2014, 21:01   #8
Av.KIRAL

Ben de aynı fikirdeydim.Sizi kutlarım.Umarım Yargıtay da bu görüştedir.
Old 26-11-2014, 17:47   #9
nostrabugraus

Yargıtay, karşı tarafın temyiz taleplerine itibar etmeyerek yerel mahkeme kararının ONANMASINA karar vermiştir.
Old 27-11-2014, 12:36   #10
stj.av.T.Kağan

Yargıtay esas ve karar numaralarını rica edebilir miyiz
Old 08-12-2014, 15:19   #11
Av. V. Gözde Arıkaya

Alıntı:
Yazan nostrabugraus
Yargıtay, karşı tarafın temyiz taleplerine itibar etmeyerek yerel mahkeme kararının ONANMASINA karar vermiştir.

Sayın meslektaşım, Yargıtay esas ve karar numarası, kararı ve ilk derece mahkeme kararını paylaşmanız mümkün mü?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi