Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ödenmeyen Nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2013, 19:55   #1
Konuk

Varsayılan Ödenmeyen Nafaka

Merhabalar,17 yıl önce eşim habersizce boşanma davası açmış,mahkemelerden haberim olmadığından gidemediğim için boşama kararı verilmiş.Daha sonra haberim olunca itiraz ettim ve şimdi elimde 1996 yılına ait kararın iptaline ilişkin mahkeme kararı var.64 yaşında bir bayanım hiçbiryerden gelirim yok,Öğretmen olan kızımın yardımıyla geçiniyorum oda evlenince zor durumda kaldım.avukatım defalarca aramama rağmen bir girişimde bulunmuyor yıllardır,şuan boşanmış olup olmadığımı bile net olarak bilemiyorum.karar metni şöyle"açılan davanın reddine,davalı eş ve küçük için aylık olarak ayrı ayrı takdir edilen 5.000.000 er tl.sı tedbir nafakasının devamına karar verildi.24.05.1996" (burada bahsedilen küçük, eşim bizi terkettiğinde 13 yaşında olan kızımdı şuan evli).şuan herhangi bir nafaka ödenmiyor ben bu durumda ne yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim
Old 05-03-2013, 20:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Öncelikle nüfus kaydınızı nüfus müdürlüğünden isteyiniz evli olu olmadığınızı görürsünüz.

Halen evli iseniz, eşinize karşı nafaka davası açmanız mümkündür. Ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu, ayrı yaşmak zorunda bırakıldığınızı kanıtlayarak tarafınıza tedbir nafakası bağlanmasını talep etmeniz gerekir. Eşinzin adresini biliyorsunuzdur umarım.

Eşinizin adresine dava dilekçeniz gönderilir ve haklılığınız halinde nafakaya hükmedilir. Bu hükmedilen nafakanın tahsili için icra takibi yapmanız gerekir. Yapılan icra takibine rağmen kişi ödemede bulunmazsa hapis cezasına çarptırılır. Bunun için nafaka ödemediğini icra ceza mahkemesine dava yolu ile bildirmeniz ve icra takibini delil göstermeniz gerekir.

Eşinizin açtığı davanın reddedildiğini ve sizler için nafakaya hükmedildiği görülüyor. Bu tedbir nafakası o hükmün kesinleşmesine kadar devam eder. Karar kesinleşince kendiliğinden ortadan kalkar. 1996 yılından bu yana nafakanın bir değeri de kalmamış durumdadır. Kızınız artık nafaka talebinde bulunamaz. 18 aşını doldurmuş durumda.

Siz yeni bir nafaka davası açma imkanına sahipsiniz.

Bir avukatla doğrudan görüşünüz. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi