Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet Ücretİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2010, 13:33   #1
avukat1980

Varsayılan Vekalet Ücretİ

Değerli meslektaşlarım;devam etmekte olan bir ceza davası ile ilgili olarak sanık ile vekalet sözleşmesi imzaladık ve bir ücret kararlaştırdık.Daha evvelki sorgu,tutuklamaya itiraz vs işlemlerinide ben takip etmeştim.Ancak ilk duruşma günü geldiğinde (muhtemelen vekalet ücreti yüksek geldi) sanığın başka bir meslektaşı vekalet ile görevlendirdiğini gördüm ve bende duruşmaya girmedim.Ceza dosyasında müdafiim fakat vekaleti hala sunmadım (sanığın bana daha evvel verdiği vekalet var,fakat ilk celse mahkemeye sunacaktım,sunmadım).Bu durumda vekalet ücreti tahsilinde nasıl bir yol takip etmeliyim?
Old 01-02-2010, 19:09   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Herşeyden önce şunu belirtmek gerekir. Eğer sanık, sizinle anlaştıktan sonra başka bir avukatla anlaşmış ve bu avukat durumu bildiği halde sizin muvafakatınızı almazsa, Avukatlık Meslek Kurallarına aykırı hareket ettiği için disiplin cezası alabilir. Mevcut duruma göre ve siz de dosyaya vekaletnameyi ibraz etmediğinize göre, ikinci avukat, sizin sanıkla anlaştığınızı bilmediği ihtimali daha ağır basıyor. Bu durumda ikinci avukatın bir sorumluluğu olamayacaktır.
Sanığın size vekaletname vermiş olması, sizi vekil olarak tayin ettiğinin ve vekalet ücretinizi ödeyeceğinin zımni kabulü niteliğindedir. Bu hale göre, vekalet ücretini haketmiş durumdasınız. Vekalet sözleşmesi derken, avukatlık ücret sözleşmesini kastediyorsanız, avukatlık ücret sözleşmesini icraya vererek tahsil edebilirsiniz.
Yok eğer avukatlık ücret sözleşmesi yoksa AAÜT'ne göre belirlenecek bedeli yine icraya vererek, tahsil edebilirsiniz.
Old 01-02-2010, 22:37   #3
wellan

İŞ SAHİBİNİN İŞİ BAŞKA BİR AVUKATA VERMESİ:Madde 172 - İş sahibi, ilk anlaşmayı yaptığı avukatının yazılı muvafakatı ile, başka avukatları da işin kovuşturma ve savunmasına katabilir.
İş sahibi, ilk avukatın muvafakatını kendisine tevdi veya tebliğ edilecek bir yazı ile en az bir haftalık süre vererek talep eder. Avukat bu süre içinde cevap vermemişse muvafakat etmiş sayılır.
İlk avukatın muvafakat etmemesi halinde, vekalet akdi kendiliğinden sona erer. İş sahibi, muvafakat etmiyen avukata ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
İlk avukatın muvafakatı ile işin başka avukatlar tarafından da takibi halinde iş sahibi, ilk avukatın ücretinden kısıntı yapamaz. Bu halde avukatların müvekkile karşı sorumluluğu konusunda 171 inci maddenin üçüncü fıkrası hükmü uygulanır.
Umarım yukarıdaki madde metni sorununuza yardımcı olmuştur.SAYGILARIMLA.
Old 01-02-2010, 23:45   #4
hakarar

Uygulamaya yönelik bir ek katkı yapmayı gerekli görüyorum. Her ne kadar müvekkilniz sizden habersiz bir başka avukata da vekaletname vermiş ise de, salt bu durum sizden vazgeçtiği ve sizin de doğrudan doğruya vekalet ücret sözleşmesini doğrudan icraya koyarak tahsil edebileceğinizi göstermez.
Yapılması gerekenler:
1-Öncelikle, bu durumu bir ihtarname ile müvekkilinize bildirerek, diğer avukata muvafakatınızın olup olmadığını bildirmek; muvafakatınız yoksa, vekaletten çekildiğinizi belirterek, imzaladığınız vekalet ücret sözleşmeniz uyarınca almanız gereken ücretin ödenmesi konusunda kısa süreli bir uyarı yapmak ve sonrasında bu uyarıya uyulmaması hâlinde, bağlı olduğunuz baroya yazılı bildirim yaptıktan sonra, sözleşmeyi icraen tahsil yoluna gitmek durumundasınız.
2-Diğer avukatın durumu ile ilgili olarak ise; eğer sizin adınız bir biçimde dosyada var ise, diğer avukatın yükümlülüğü, sizden olur almak değil, yalnızca yazılı bildirimde bulunmak şeklindedir. Olurunuzu almakla yükümlü olan, meslek kuralları uyarınca değil, yukarıda WELLAN tarafından metni girilmiş olan Avukatlık Yasası hükmü uyarınca, müvekkilinizdir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi