Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş davası hakkında yardım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-12-2011, 12:54   #1
lal_22

Varsayılan iş davası hakkında yardım

arkadslar bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum
müvekkim bir bankada calışıyordu fazla mesai yapıyordu maasını tam alıyordu fakat fazla mesai ücretini çalıştıgı sene boyunca ödemediler ve müvekkilimi bankadan cıkartmaya zorladılar ve baska yere tayini istediler ve su an baska bir bankada calışıyor.müvekkilim almadığı mesai ücretleri için kıdem tazminatı istiyor benim sorum mesai ücretleri için kıdem tazminatı isteyeblirmiyz?
isteyemezsem nasıl bir yol izlemeliyim
Old 01-12-2011, 13:05   #2
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan lal_22
arkadslar bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum
müvekkim bir bankada calışıyordu fazla mesai yapıyordu maasını tam alıyordu fakat fazla mesai ücretini çalıştıgı sene boyunca ödemediler ve müvekkilimi bankadan cıkartmaya zorladılar ve baska yere tayini istediler ve su an baska bir bankada calışıyor.müvekkilim almadığı mesai ücretleri için kıdem tazminatı istiyor benim sorum mesai ücretleri için kıdem tazminatı isteyeblirmiyz?
isteyemezsem nasıl bir yol izlemeliyim

Öncelikle, "mesai ücretleri için kıdem tazminatı" diye birşey yoktur.

"...bankadan çıkartmaya zorladılar ve başka yere tayini istediler ve şu an başka bir bankada çalışıyor..." demişsiniz. Aynı bankanın bir başka şubesinde mi çalışmaya başladı yoksa gerçek anlamda başka bir bankada mı çalışmaya başladı?
Old 01-12-2011, 13:08   #3
lal_22

baska bankada çalışmaya basladı peki fazla çalışma ücreti olarak talep edemezmiyim
Old 01-12-2011, 14:14   #4
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan lal_22
baska bankada çalışmaya basladı peki fazla çalışma ücreti olarak talep edemezmiyim

Şimdi; fazla çalışma ve kıdem tazminatı talep etmek istediğiniz bankada ne kadar süre ile çalışmış? İşten ayrılış nedeni nedir, iş akdini kendisi mi feshetmiş ve kendisi feshettiyse hangi sebeple; yoksa banka mı işten çıkarmış, hangi sebeple? İş akdini kendisi dahi feshetmiş olsa, fazla çalışma ücretleri ödenmediğinden haklı nedenle fesih sayılıp kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Ancak, önce belirttiğim hususlar konusunda da bilgi olması en doğru cevap için elzemdir.

Fazla çalışma ücreti, ücret bordrolarında fazla çalışma ücreti tahakkuk ettirilmediyse veya tahakkuk var olup da imzalanırken ihtirazi kayıt düşüldüyse, her halükarda talep edilebilir.
Old 01-12-2011, 15:17   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Fazla çalışma ücreti, ücret bordrolarında fazla çalışma ücreti tahakkuk ettirilmediyse veya tahakkuk var olup da imzalanırken ihtirazi kayıt düşüldüyse, her halükarda talep edilebilir.

Üstadım müsaadenle şunu hatırlatmak isterim: Bankalar çalışanları ile yazılı hizmet sözleşmesi imzalar ve bu sözleşmeye, fazla çalışma ücretlerinin ücretin içinde değerlendirildiğine dair madde koyarlar. Bu nedenle fazla çalışma ücreti talebinizin değerlendirilebilmesi için ayrıca, fazla çalışma yapıldığı iddia edilen sürenin de bilinmesi zaruridir
Old 01-12-2011, 15:18   #6
olgu

müvekkiliniz prim usulü ile mi çalışıyordu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi