Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muhtar'ın İhmali Sonucu Uğranılan Zarar

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 2,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2006, 13:26   #1
Bay_Ejder

Soru Muhtar'ın İhmali Sonucu Uğranılan Zarar

Değerli meslektaşlarım,
öncelikle herkese iyi çalışmalar ve mutlu bir sene diliyorum.
Müvekkilim, muhtarın yaptığı bir hata sonucu çok ağır bir şekilde maddi zarara uğradı. Merak ettiğim nokta, bu hata sonucu müvekkilin uğradığı zararın tazmini için, şahsın kendisinden başka nereye başvurabileceğimiz. Burada nasıl bir dava açılması gerekiyor, idari mi yoksa adli mi bilemiyorum. ceza hukuku açısından, Muhtarların memur olarak değerlendirildiği durumlar var. Bu durumda sorumlu olan devlet mi olur acaba; diye düşünüyorum. Bir tazminat davası açacağım, ama bu hususta tıkandım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum...
Old 03-01-2006, 20:04   #2
senpa

değerli meslektaşım, ben de muhtarın salt isim benzerliği nedeni ile icra tebligatı gönderdiği müvekkilin, bir sürü dava ile uğraşmak zorunda kalması nedeni ile savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum.Takipsizlikle sonuçlandı.Muhtarın cezai sorumluluğu var, ancak sanırım uygulamada işlemiyor.
Old 07-01-2006, 14:30   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Alıntı:
"...Davacı kurum, muhtar olan davalıların düzenledikleri oturum belgelerine (ikametgah ilmühaberlerine) göre dava dışı kişilerle sözleşme yapıldığını ancak daha sonra oturum belgelerindeki adres ve kişilerin gerçek olmadığının anlaşıldığını, bu belgelere dayalı olarak yapılan sözleşmeler nedeniyle oluşan zararın davalılardan tahsilini istemiştir. Davalılar muhtar konumundaki kimselerdir. Muhtarların görevleri Köy Kanunu'nda belirtilmiştir. Bu görevleri itibariyle muhtarlar, mahalle halkını yakından tanıyan veya tanıması gereken kişi konumundadırlar. Şu durumda davalıların yasadaki düzenlemede öngörülen görevlerini özenli olarak yerine getirmedikleri görülmektedir. 4 HD, 08.04.2004 T. E:2003/14931, K.2004/4604

Bu itibarla öncelikle muhtara karşı adli mahkemede şahsi kusur nedeniyle dava açılabilir.Yine muhtarın usulsüz işlemi nedeniyle köy tüzel kişiliğine karşı hizmet kusurundan dolayı tam yargı davası açılmaması için bir neden yoktur.
Old 14-01-2006, 19:26   #5
Bay_Ejder

Sayın Akpunar,
Malesef olayımızda bir köy tüzel kişiliği bulunmuyor. Muhtarın şahsına ilişkin dava hakkımızın olduğu tartışma götürmez bir gerçek, Lâkin burada esas problem muhtarla birlikte devletin dava edilip edilemeyeceğidir. Yani Valilik gibi herhangi bir devlet kurumu..
Old 26-01-2006, 16:13   #6
Mecit Tav

Sayın Ejder,
aslında konuyla ilgili yanıt yazılabilmesi için konunun biraz daha net şekilde yazılması gerekirdi.Örneğin sahte nüfus cüzdanı için ilmuhaber mi vermiş,muhtarın hangi eylemiyle nasıl bir zarar doğmuş bunları bilirsek elden geçen olaylarla ilgili deneyimlerini daha rahat aktarma imkanı olabilir.Kolaylıklar diliyorum.
Old 27-01-2006, 18:36   #7
Bay_Ejder

Sayın Mecit,
Aynen bahsettiğiniz tarzda bir olay. Sahte nüfus cüzdanı alan bir vatandaşa ilmuhaber veriyor. Bunun sonucunda müvekkilin nüfus cüzdanına sahip olan şahıs, müvekkilin adına kayıtlı bulunan bir aracı satıyor.
Olay bundan ibaret..
Old 28-01-2006, 15:41   #8
Mecit Tav

Bu durumda gayrımenkullerde sahte vekaletle yapılan işlemlerde tapu kaydı iptal ediliyor.Kıyasen bu uygulandığı taktirde satışın iptali gerekir diye düşünüyorum.Böyle bir çözüm diğerinden daha sağlam görünüyor.Takdir sizin...
Old 30-01-2006, 02:16   #9
mehmetdemirlek301

Karşılıksız çekten açılan bir çek davasında, çek keşidecisinin nüfus kaydına nüfus idaresince rastlanamadı.Hakim de gerçekte olmayan sanığın beraatine karar verdi.Sahtecilik yapan meçhul sanık muhtardan aldığı nüfus cüzdan suretini v.s. bir muhtardan temin etmişti.Mahkeme bu muhtar hakkında suç duyurusunda bulundu.Davaya müdahil olacağım.Olayınızla benzerlik arzetmekte, davanızın sonucunu merakla bekliyorum.
Old 30-01-2006, 02:23   #10
mehmetdemirlek301

Alıntı:
Bu durumda gayrımenkullerde sahte vekaletle yapılan işlemlerde tapu kaydı iptal ediliyor.Kıyasen bu uygulandığı taktirde satışın iptali gerekir diye düşünüyorum.Böyle bir çözüm diğerinden daha sağlam görünüyor.Takdir sizin...

Sn. Mecit Tav'ın önerisine katılıyorum.Zira araba satışlarında da aynı kural uygulanıyor.Bunun yanında ekstra maddi zararınız konusunda konuyu araştırmaya devam edebilirsiniz.
Old 01-02-2006, 16:35   #11
moonliner

Muhtar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmasında herhangi bir engel yoktur diye düşünüyorum. Ayrıca o yerin mülki amirine de şikayette bulunarak muhtar hakkında idari soruşturma başlatılabilir. Zimmete para geçirmek ve emniyeti suistimal dolayısı ile mülki amirine şikayet edilen bir muhtar hakkında idari yönden soruşturma açıldığına ve müfettişlerin gelerek kayıtları incelediğine tanık oldum..kolaylıklar dilerim.
Old 05-02-2006, 22:36   #12
Bay_Ejder

Satışın iptali benim de aklıma ilk gelen konuydu. Fakat araç birden fazla el değiştirmiş. Yani sahte evrakla yapılan satıştan sonra araç bir kez daha el değiştirmiş. Bu durumda araca ilişkin yapacak birşey kalmıyor diye düşünüyorum. Yoksa yanlış mı?
Old 21-12-2006, 15:39   #13
Mecit Tav

Varsayılan Evet düşünceniz yanlış

Sn.Ejder,
Tapu siciline güvenerek iktisapta korunma kuralı benzer bir sahte vekalet olayında uygulanmadı.Bu nedenle aynı şeyin burada da uygulanmayacağı,araç ne kadar el değiştirirse değiştirsin size geri döneceğini düşünüyorum.Saygılarımla...
(Not:Konunun takibi ile ilgili diğer mesajlar bana gelmediği için soruya geç yanıt verdim.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi