Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal paylasımında anlasmazlık

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2010, 09:49   #1
Konuk

Varsayılan mal paylasımında anlasmazlık

merhaba esimle yaklasık 1,5 yıl suren bir evliligimiz var fakat evliligimizin ilk aylarından beri anlasamıyoruz. anlasmalı bosanmaya karar verdik fakat mal paylasımında anlasamadık. esimdem beni magdur etmemesini istedigim halde o anladıgım kadarıyla sırf bosanmayı engellemek amacıyla ufak tefek seylerden problem cıkarıyor benimse artık cekecek gucum yok. en son tartısmamızda anlasmalı bosanmaya yanasmayacagını boylece beni sıkıntıya sokacagını, ugrastıracagını belirten tehditler savurdu. evliligimiz fiilen bitti ama hala aynı evdeyiz ve bu beni cok rahatsız ediyor. ben evliligimdeki bu sorunlar ve aldıgımız bosanma kararı neticesinde baska bir eve cıksam bu benim bosanma surecimi olumsuz etkiler mi? evi terk etti gibi gosterebilir mi esim? ayrıca eger anlasmalıya daha once dedigi gibi yanasmayıp benim cekişmeli bosanma davası acmamın sırf davayı ben actım diye benim acımdan olumsuz bir sonucu olur mu? dusununce sacma geliyor ama etraftan bu tarz seyler duyuyorum o yuzden merak ettim. yardım nafakası, iştirak nafakası nedir? bir kaç yerde okudum ama tam olarak içerigini bilemiyorum. son olarak da eger ayrı ev tutup cekişmeli bosanma davası acarsam, dava surecince yeni tuttugum evin kirasını vs tedbir nafakası baslıgı altında talep edebilir miyim?
Old 10-07-2010, 11:31   #2
Av. İlknur Sezgin Temel

Merhaba sayın konuk,

Boşanma davasını kusursuz ya da daha az kusurlu eş açabilir. Anlaşmalı boşanma davasına dönüştürme ihtimaliniz yoksa öncelikle karşı tarafın kusurunu ispatlayıp ispatlayamayacağınızı düşünerek hareket edin. Zira yargılama sonucunda daha ağır kusurlu bulunursanız boşanma davanız reddolunacaktır.

Ayrı bir eve taşınmakta haklı sebebiniz varsa tabii ki taşınabilirsiniz. Boşanma davası açmakla eşler ayrı yaşama hakkına sahip olur. Taşınarak boşanma davası açarsanız "evi terk" sebebine karşı taraf dayanamayacaktır. Ancak dediğim gibi kusursuzluğunuza en azından eşit kusurlu olduğunuza hakim kanaat getirmeli.

İştirak nafakası, müşterek çocuk için boşanma kararının kesinleşmesinden sonra verilen nafakanın adıdır. Boşanma davası sürerken bu nafaka ve size takdir edilmesi muhtemel nafaka tedbir nafakasıdır.

Eğer boşanma esnasında başka eve taşınırsanız evinizin kira olduğunu, sözleşmeyi, ödediğiniz kira miktarını davanızın görüldüğü dosyaya bildirirsiniz. Bu nafaka üzerinde etkili olacaktır ancak direkt bir etki beklememelisiniz. Yani 500.- TL. kiraya veriyorum, nafakam 500.- TL. ve üstündeki bir rakam olur türünde bir beklentiniz olmasın. Karşı tarafın geliri, sizin varsa geliriniz de dikkate alınarak uygun bir nafaka takdir edilecektir.

Bu arada, şu anda oturduğunuz evden çıkmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Bazı şartlar varsa eşinizi de müşterek konuttan uzaklaştırarak aynı evinizde çocuk/çocuklarınızla birlikte kalmaya devam edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03735709 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.